شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1400/09/09 21:18:00
سرویس اجتماعی
خاتمی با تاکید بر اینکه باید از ظرفیت های معلولان استفاده شود:

کمتر از 20 درصد معابر برای عبور معلولان مناسب است

نماینده مردم شریف ماهنشان و ایجرود در مجلس شورای با بیان اینکه معلولیت، محدودیت نیست و باید از ظرفیت های معلولان استفاده شود، گفت: کمتر از ۲۰ درصد معابر برای عبور معلولان مناسب است.
کمتر از 20 درصد معابر برای عبور معلولان مناسب است نماینده مردم شریف ماهنشان و ایجرود در مجلس شورای با بیان اینکه معلولیت، محدودیت نیست و باید از ظرفیت های معلولان استفاده شود، گفت: کمتر از 20 درصد معابر برای عبور معلولان مناسب است. https://cdn.icana.ir/d/019/201709106946560864.jpg کمتر,از,20,درصد,معابر,برای,عبور,معلولان,مناسب,است Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، سیدمرتضی خاتمی ضمن گرامیداشت روز جهانی معلولین گفت: «معلولیت»، واژه‌ای است که در اذهان به معنای ناتوانی متبادر می‌شود و می‌تواند مشکلاتی را برای فرد معلول ایجاد کند، اما معلولان عزیز، بارها این مفهوم را اثبات کرده اند که معلولیت، محدودیت نیست. رشد شناخت جوامع و اقشار مختلف مردم از نیازها و فعالیت‌ها و آشنائی معلولان عزیز با حقوق مادی و معنوی خود، فرصتی برای رفع موانع و آسیب‌ها ایجاد خواهد کرد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی افزود: در حال حاضر بیش از یک میلیون نفر در ایران دارای معلولیت هستند که حدود ۶۰ درصد این معلولیت‌ها جسمی و حرکتی است. امروزه یکی از مسائل مهم جوامع، توجه به ارتقاء کیفیت زندگی معلولان است.

نماینده مردم شریف ماهنشان و ایجرود در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: جامعه معلولین از حیث دسترسی به فضاهای اجتماعی، آموزش، اشتغال، برابری فرصتها، منابع اقتصادی و ... مشکلاتی دارند و به کمک و توجه بیشتر مسئولان و سیاست گذاران نیازمندند. آنها با وجود مشکلات، در نظام سیاست گذاری و برنامه ریزی کمتر لحاظ شده اند و مسائل آنها به خوبی دیده نمی شود.

وی اظهار کرد: نخستین شرط حضور افراد معلول در جامعه، مناسب سازی محیط است، همچنین ورود افراد معلول برای انجام فعالیت های اداری در بسیاری دستگاه‌های اجرائی غیرممکن است. تنها ۲۰ درصد از معابر برای عبور و مرور معلولان مناسب سازی شده است. مناسب‌سازی یک وظیفه عمومی است و باید همه اقشار از جمله نهادها، انجمن‌ها، سازمان های غیردولتی و همچنین همه سازمان های دولتی در این خصوص همکاری نمایند. معابر، علائم راهنمائی و رانندگی، مبلمان شهری، حمل و نقل زمینی، هوایی و ریلی از جمله مواردی است که باید برای دسترسی آسان معلولین مناسب سازی شود.

رئیس فراکسیون مبارزه، پیشگیری و کنترل دخانیات مجلس شورای اسلامی در پایان اضافه کرد: توانمند سازی و اشتغال معلولین مقوله بسیار مهم در برقراری عدالت اجتماعی و ایجاد فرصت‌های برابر برای آحاد جامعه است. افزایش مشارکت معلولان و استفاده از ظرفیت های مختلف این عزیزان باید در دستور کار مسئولان قرار گیرد ./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet