هدر اصلی
1388/09/18 12:49:00
سرویس صحن

نماینده ارومیه از پاسخ وزیر نیرو قانع شد

**نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی توضیحات وزیر نیرو در خصوص احیای دریاچه ارومیه را قانع کننده دانست.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، در ادامه جلسه علنی روز چهارشنبه، سوال "سید سلمان ذاکر" از وزیر نیرو در خصوص احیای دریاچه ارومیه مورد بررسی قرار گرفت.

در گزارش کمیسیون کشاورزی، ‌آب و منابع طبیعی به عنوان کمیسیون بررسی کننده این سوال که در صحن علنی قرائت شد، در بیان سوال نماینده ارومیه آمده است: چرا در خصوص احیای دریاچه ارومیه با توجه به اینکه از سال 42 آب آن رو به کاهش بوده و از زمان دولت نهم به اوج خود رسیده هیچ اقدامی نشده و چرا نامه قریب به 230 نفر نماینده در خصوص احیای دریاچه هیچ اقدامی نشده است.

کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در ادامه گزارش خود در ارائه نتیجه بررسی با ذکر دلایلی اعلام کرد که احیای دریاچه ارومیه را جزو وظایف وزارت نیرو نبوده بلکه از جمله وظایف سازمان محیط زیست است.

در این گزارش آمده است: سوال فوق در جلسه روز سه‌شنبه 21 آبان 1387 کمیسیون کشاورزی با حضور وزیر نیرو و نماینده سوال کننده مورد بررسی قرار گرفت. دریاچه ارومیه به عنوان تالاب بین المللی ذخیره‌گاه ژنتیکی و پارک ملی در سطح کشور بوده و از جهاتی قابل اهمیت است.

برای جلوگیری از کاهش سطح آب دریاچه،‌جریان ورودی به میزان حداقل 4 میلیارد متر مکعب در سال لازم است در سال‌های اخیر به دلیل خشکسالی این میزان آب تامین نشده است و در خصوص اهمیت دریاچه در زمینه‌های مختلف از جمله آرتمیا، پارک در تالاب و سایر جاذبه‌های طبیعی با توجه به وظیفه ذاتی وزارت نیرو وظیفه‌ای ندارد و به سازمان حفاظت محیط زیست مربوط است.

در خصوص سدهای مخزنی مذکور در سوال نماینده ارومیه (نازلو و باران دوز) مرحله اول آن به پایان رسیده و مورد تصویب واقع شده است و به موازات آن راه دسترسی به سد در دو رشته تونل انحراف به سد احداث گردیده است.

اسناد مناقصه سیستم انحراف به سد بازان دوز در دست انجام می‌باشد. عدم پیشرفت پروژه‌های فوق علی رغم تعیین فاینانس خارجی و بانک ملی هنوز فاینانس طرح به نتیجه نرسیده است و در این خصوص حق با سوال کننده می‌باشد.

اما به دلیل محدودیت‌های اعتباری و حدود طرح‌های نیمه تمام متعدد در سطح کشور و نیاز چندین برابر اعتبارات مصوب پروژه‌های فصل تامین آب رفتار وزارت نیرو با توجه به شرایط حاکم بر بودجه منطبق بوده و ایرادی بر آن وارد نمی‌باشد.

بنا بر این گزارش، "مجید نامجو" وزیر نیرو در ادامه در دفاع از عملکرد وزارتخانه متبوع خود گفت: امروزه اهمیت و نقش دریاچه‌ها و تالاب‌ها به جهت کنترل سیلاب‌ها، تجدید حیات آب‌های زیرزمینی، تثبیت خطوط ساحلی در برابر طوفان‌ها، حفظ و تکثیر و تنوع زیستی و ارزش‌های فرهنگی و تاریخی آنها بر هیچ کس پوشیده نیست.

وزیر نیرو با اشاره به این که وزارت نیرو بر اهمیت این دریاچه واقف است گفت: طرح موضوع پایداری دریاچه ارومیه و مشارکت فعال وزارت نیرو در کمیته راهبری طرح حفاظت از تالاب‌های ایران که هدف از اجرای این طرح، پایداری سیستم تالاب‌های حفاظت شده ایران، حفاظت از تنوع زیستی و استفاده از نتایج حاصله به عنوان ابزار مدیریتی برای کلیه تالاب‌های کشور می‌باشد.

وی در ادامه با اشاره به دیگر اقدام وزارت نیرو در جهت احیای این دریاچه گفت: تعیین و تخصیص نیاز آبی دریاچه‌ها، رودخانه‌ها و تالاب‌ها و مدل تخصیص آب و ابلاغ آن به کلیه شرکت‌های تابعه جهت رهاسازی آب به منظور تامین نیازهای زیست محیطی است.

پس از توضیحات وزیر نیرو، نماینده ارومیه با اشاره به اینکه نسبت به احیای دریاچه ارومیه بی‌توجهی صورت گرفته است گفت: چند سالی است که اخبار ناگوار از کاهش سطح آب دریاچه ارومیه ذهن‌ها را مشوش نموده است.

نماینده ارومیه گفت: دریاچه ارومیه به عنوان یکی از تالاب بین المللی در کنوانسیون‌ رامسر به ثبت رسیده است.

موسوی ذاکر گفت: آرتیمیا به عنوان طلای سرخ در این دریاچه زندگی می‌کند و به عنوان ماده اصلی تولیدات محصولات شیلاتی سخت تن مانند میگو و صدف محسوب می‌شود و کاربردهای دارویی بسیار دارد.

نماینده ارومیه افزود: با کمال تاسف به دلایل متعدد تعادل سیستم اکولوژیک ارومیه در ابعادی کلان دچار نقصان گشته و به خطر افتاده است که از آن جز به بحران عظیم سخن دیگر نمی‌توان گفت.

وی با بیان اینکه چرا به استان ما که می‌رسد بودجه‌ها به اتمام می‌رسد خطاب به وزیر نیرو گفت: راهکارهای احیای دریاچه ارومیه را از شما می‌خواهیم.

در پایان نماینده ارومیه با عنوان این که عزم و اراده وزیر نیرو را قبول دارم و منتظر عملکرد بعدی ایشان هستیم، اعلام کرد که از پاسخ وی قانع شده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet