شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1386/08/30 11:18:00
سرویس سیاسی

حداد عادل: ما گام بلندی به سوی وحدت آسیا برداشته ایم

رییس مجلس گفت: ما گام بلندی به سوی وحدت آسیا برداشته ایم و امروز، دست یافتن به پارلمان آسیا دیگر یک رویا نیست، بلکه آسیا آهسته و پیوسته بصورت حساب شده و مدیریت شده به سوی این هدف حرکت می کند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، رئیس مجلس با تبریک سالروز ولادت امام هشتم (ع) گفت: با تدبیر مسئولان امسال و سال های آینده میلاد امام رضا (ع) یک فرصت ملی برای شادمانی ملی خواهد شد.

غلامعلی حداد عادل در نطق پیش از دستور خود در جلسه علنی روز چهارشنبه اظهار داشت: ما این روز را از طرف همه نمایندگان ملت ایران در مجلس شورای اسلامی به مردم بزرگوار کشورمان تبریک می گوییم.

وی افزود: مرقد مطهر امام رضا (ع) در مشهد چراغی است که نور آن همه ایران را روشن کرده و نور و جاذبه این چراغ الهی همه مسلمانان را از سراسر جهان بسوی کشور ما و مشهد مقدس جذب کرده و کانون معنویت و امید است.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: جامعه شناسان سیاسی و مورخان و کسانی که با سرشت جامعه ایرانی سر وکار دارند، معتقدند که هویت ملی ایرانیان از هویت دینی آنها جدا نیست. این حقیقت را بیش از هر جای دیگری گرداگرد حرم مطهر حضرت رضا (ع) می توان مشاهده کرد.تجمع زائرانی که از سراسر ایران مشتاقانه به مشهد می شتابند و سفر سالانه نزدیک به 15 میلیون زائر به مشهد نشان می دهد که چگونه این ایمان دینی یک حقیقت ملی است و گره خوردن ملیت و دیانت در عشق مردم ایرا به حضرت رضا متجلی است.

وی ادامه داد: امسال خوشبختانه جشنواره های گسترده ای در زمینه های هنری، فرهنگی و ادبی به مناسبت میلاد حضرت رضا (ع) در کشور برپا شده و با تدبیر مسئولان انشاالله میلاد حضرت رضا امسال و سال های آینده یک فرصت ملی برای شادمانی ملی خواهد شد.

غلامعلی حدادعادل همچنین در نطق پیش از دستور خود در جلسه علنی روز چهارشنبه گزارشی از دومین نشست مجمع مجالس آسیای ارائه کرد.

وی اظهار داشت: از چند سال پیش انجمنی مرکب از مجالس آسیایی به نام انجمن مجالس آسیایی برای صلح بوجود آمده بود. از آغاز مجلس هفتم همکاران ما که در این انجمن شرکت کردند، پیشنهاد تشکیل مجلس آسیا را مطرح کردند و با همفکری دیگر کشورها قدم به قدم به سوی این مقصود نزدیک شدند.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: سال گذشته که مجمع مجالس آسیایی برای صلح در تهران تشکیل می شد ایران پیشنهاد تبدیل این انجمن به مجمع مجالس آسیا را مطرح کرد که با استقبال شرکت کنندگان روبرو شد و رسما مجمع مجالس آسیا تاسیس گردید و اولین نشست آن سال گذشته در تهران برگزار شد و قرار شد دبیرخانه ای هم در تهران برای پیگیری کارها تشکیل شود.

وی افزود: این دبیرخانه سال گذشته کار خود را آغاز کرد و مجلس شورای اسلامی از آقای دکتر نژاد حسینیان که سابقه کار سیاسی در سطح بین المللی داشتند به عنوان دبیرکل مجمع مجالس آسیا دعوت کرد. در یک سال گذشته کارهای زیادی صورت گرفت و خوشبختانه در دو روز گذشته دومین نشست مجمع مجالس آسیا در تهران تشکیل شد.

حدادعادل با اشاره به دستاوردهای این نشست گفت: از جمله این دستاوردهای خوب تصویب نهایی منشور مجمع مجالس آسیا است که اصول کلی آن سال گذشته به تصویب رسیده بود. همچنین تصویب آیین نامه اداره این مجمع از دیگر دستاوردها است.

وی افزود: همانطور که می دانید در طول سال گذشته ما با مکاتبه با مجالس مختلف دنیا نمایندگانی از هر مجلس را به انتخاب مجالس آسیا تعیین کردیم و این نمایندگان در جلسات دو روز گذشته شرکت داشتند. از مجلس شورای اسلامی هم پنج نماینده به انتخاب نمایندگان تعیین شده بودند که حضور داشتند و ما توانستیم 8 سند را در این دومین نشست به تصویب برسانیم.

حدادعادل متذکر شد: سند معاهده دوستی آسیا، سند کاهش فقر در آسیا، سند مبارزه با فساد، صندوق پول آسیایی، تنوع فرهنگی در آسیا، جهانی شدن و چالش های آن، بازار یکپارچه انرژی در آسیا و همچنین آیین نامه داخلی از جمله سندهایی بود که در دومین نشست مجمع مجالس آسیایی به تصویب رسید.

وی اظهار داشت: مجمع در دومین نشست خود تصویب کرد که تهران محل ثابت دبیرخانه این مجمع باشد که این نشانه حسن اعتماد کشورهای آسیایی به جمهوری اسلامی ایران و مدیریتی است که در سال گذشته اعمال شده است. همچنین مجمع موافقت کرد دکتر نژاد حسینیان برای مدت 4 سال دیگر دبیرکل این مجمع باشند و برای اقدامات بهتر آسیا به 5 منطقه تقسیم شود و 4 معاون از 4 نایب رئیس برای مجمع مجالس آسیا از کشورهای چین، اندونزی، سوریه و تاجیکستان تعیین شد.

رئیس مجلس تصریح کرد: در سال گذشته و امسال ریاست این مجمع بر عهده رئیس مجلس شورای اسلامی ایران است تا سال آینده که اندونزی عهده دار نشست سوم می شود و ریاست به رئیس مجلس اندونزی تفویض خواهد شد.

وی ادامه داد: خوشبختانه جلسات این مجمع در فضایی سرشار از همفکری و همکاری و همدلی میان نمایندگان مجالس کشورهای آسیایی تشکیل شد و جوی بسیار دوستانه و برادرانه حاکم بوده است. در حاشیه جلسات مجمع ما دیدارهای دو جانبه ای با روسای مجالس و روسای هیات های شرکت کننده داشتیم که به سهم خود مفید و موثر بوده است.

حدادعادل گفت: بنده وظیفه خود می دانم که از همه همکارانی که در این امر مهم و خطیر تلاش کردند خصوصا 5 نفر نماینده ای که از طرف مجلس به عنوان سهمیه ایران در این مجلس انتخاب شده بودند تشکر کنم. خصوصا از جناب حجت الاسلام ابوترابی نایب رئیس محترم مجلس شورای اسلامی که سهم عمده ای در ایجاد این مجمع مجالس آسیا داشته اند سپاسگزاری کنم.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet