شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1386/08/30 12:28:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

الیاسی: اجازه ندهید هیچ فرد یا گروهی منافع خود را بر مصالح ملی ترجیح دهد

گل محمد الیاسی با اشاره به انتخابات مجلس هشتم، گفت: امروز همه ما در معرض امتحانی بزرگ قرار گرفته‌ایم. به هیچ گروه و فرد اجازه ندهید منافع گروهی و فردی را بر مصالح ملی ترجیح دهد و جای نظام را با فرد اشتباه بگیرند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، متن کامل نطق گل‌محمد الیاسی، نماینده مردم ورزقان و خاروانا دومین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

ایام ولادت امام هشتم حضرت علی‌بن‌موسی‌الرضا (ع) را به محضر مبارک بقیه‌الله‌الاعظم  (عج)، مقام عظمای ولایت، ملت پرافتخار ایران اسلامی، ‌شما نمایندگان عزیز و حضور یکایک مردم شریف روستاها و مراکز بخشهای شهرستان ورزقان تبریک گفته و با درود به ارواح طیبه شهدای اسلام و انقلاب و امام شهداء لازم می‌دانم به رئیس‌جمهور عزیز و هیأت همراه که در کلیه سفرهای استانی متحمل زحمات طاقت‌فرسایی شده‌اند خسته نباشید عرض کنم.

جناب آقای دکتر احمدی‌نژاد در سفرهای استانی علاوه بر دیدار با مردم، برقراری عدالت اجتماعی، توزیع عادلانه ثروت، بطور کلی رفع تبعیض در ابعاد گوناگون را نیز جزو عمده اهداف خود قرار داده بودند که در این راستا از بابت تمام مصوبات برای شهرستان ورزقان که از ارزش بالایی برخوردار می‌باشد از تمام اعضای محترم هیأت دولت مخصوصاً از شخص رئیس‌جمهور عزیز که برای محرومیت‌زدایی و عدالت‌گستری کمر همت بسته‌اند تشکر می‌کنم.

توسعه فاز دوم کارخانه تغلیظ و احداث کارخانه‌های ذوب و پالایش مس و اسید سولفوریک که حدود 700 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری برمبنای قیمت پایه مناقصه می‌باشد و شاید جزو پروژه‌های نادر در سطح کشور است هرچند که جناب آقای استاندار علی‌رغم حضور در تبریز شاید بخاطر خستگی رفت‌ و آمدهای هفته‌ای تبریز به تهران و بالعکس نتوانستند در مراسم کلنگ‌زنی حضور داشته باشند همچنین مطالعه و احداث راه اصلی تبریز به مرز ارس از مسیر ورزقان ـ خاروانا و سد حاجیلارچای، بیمارستان ورزقان، مرکز فنی حرفه‌ای و سالنهای ورزشی از جمله مصوبات این سفر به شهرستان ورزقان می‌باشند. برخود وظیفه می‌دانم که از طرف مردم شریف شهرستان ورزقان و خاروانا از جناب آقای دکتر احمدی‌نژاد و هیأت محترم دولت و بابت شروع پروژه‌های مس از رئیس‌ محترم سازمان توسعه معادن جناب آقای مهندس هراتی‌نیک و مدیرعامل محترم صنایع ملی مس ایران جناب آقای مهندس پورمند و همه زحمتکشان مس سونگون تشکر و قدردانی خودم را اعلام دارم.

جناب آقای دکتر احمدی‌نژاد! مواردی به استحضارتان معروض و تقاضای عنایت ویژه و چاره‌اندیشی را دارم:

الف ـ سهمیه‌بندی بنزین که متأسفانه اطلاع‌رسانی صحیح (در مورد آن) انجام نگرفت و اهداف اصلی این اقدام بزرگ مفقود یا فراموش شد و متهم شدن نمایندگان به بی‌توجهی مسایل و مشکلات مردم جایگزین آن گردید. اما واقعیتهای جامعه را نباید فراموش کنیم.

عده‌ای افراد فاقد شغل و درآمد از ناچاری جهت حفظ آبروی اجتماعی خود و خانواده شان با خرید قسطی ماشین امرار معاش می‌کردند که الان از چند جهت در بن‌بست گرفتاری مانده‌اند.

مردم روستاها اکثراً با فاصله زیاد از شهر با محدودیت وسیله نقلیه با این وضع بنزین، چاره‌ای جز مهاجرت نخواهند داشت. آنهایی که به امور تولید و کشاورزی مشغول بودند اکثراً بخاطر بعد مسافت محل کار و زندگی در مرحله انصراف از ادامه کار قرار خواهند گرفت. افراد کم درآمد و کارگر و فاقد وسیله نقلیه به دلیل کاهش وسیله نقلیه مسافربری، صبح و شب جهت حضور در محل کار و بالعکس در شرایط بسیار بدی قرار دارند و ایکاش حتی در محله‌های فقیر‌نشین شهر تهران و شهرهای اطراف دویدن آنها را بدنبال ماشینهای مسافربری و پس از جاماندن ناامیدی آنها را همه مسؤولین ببینند و بدانند که با خرید اتوبوس به کلانشهرها نه تنها مشکل کل ملت حل نمی‌شود بلکه انگیزه افزایش جمعیت در این شهرها و به تبع آن مشکلات اجتماعی افزایش پیدا می‌کند. پس باید چاره‌ کلی برای این مسأله اندیشیده شود.

مردم چگونه با این وضع گرانی مسکن و زندگی و با چه درآمدی می‌توانند بطور سالم زندگی کنند؟

جناب آقای دکتر احمدی‌نژاد! حیف است شیرینی خدمات صادقانه دولت نهم با تلخی مشکلات ناشی از سهمیه‌بندی بنزین در کام مردم تلخ گردد لذا پیشنهاد و تقاضا دارم دستور فرمایید اولاً در چهارماهه باقیمانده سال، هرماه یکمقدار بنزین مازاد بر سهمیه به خودروهای سواری و عمومی مخصوصاً روستاها تخصیص دهند.

ثانیاً در قانون بودجه سال 87 نیز با درنظر گرفتن وضع مردم کم‌درآمد بنزین را در حد مصرف حداقل نیاز مردم با قیمت مناسب در لایحه بودجه بیاورند.

مطمئن هستم که میزان بنزین صرفه‌جویی حق افراد کم‌درآمد و دهکهای پایین جامعه است و برای افراد مرفه هیچ محدودیت مصرف وجود ندارد. فقط میزان هزینه آنها فرق کرده است.

مشکلات فاصله تعرفه‌های درمانی و آموزشی مدارس بخش غیرانتفاعی با دولتی بحدی زیادی است که قشر عظیم جامعه را از استفاده و بهره‌مندی عادلانه از خدمات درمان و تحصیل علم محروم ساخته و بخش دولتی را از کار انداخته و سنگینی هزینه در بخش خصوصی و غیرانتفاعی نیز آینده‌ درصد قابل توجهی از مردم جامعه را تهدید می‌کند و تبعیض فاحش در رقابت تحصیل بر جامعه حاکم می‌شود که ادامه این وضع بصلاح نیست.

عدم پرداخت یا به تأخیر افتادن حقوق آموزگاران حق‌التدریسی و سایر مزایای فرهنگیان هیچ توضیحی ندارد. انتظار تسریع در پرداخت آنرا دارم.

(رسیدگی به) قطع یارانه ادوات کشاورزی و آسیبهای ناشی از آنرا از مسؤولین وزارت جهادکشاورزی و سازمانهای مربوطه انتظار نداشته باشید. آن عزیزان با گرفتاریهای شدید در یک توهم جدی مشغول تدارک تبلیغات انتخاباتی برای کاندیداهای خودشان هستند لذا جهت نجات کشاورزی انتظار دارم تیم کارشناسی این مشکلات را بررسی و راهکار اعلام کنند.

اختلاف قیمتی که برای وسیله کشت و زراعت، همان تراکتور برای کشاورز در این دو سال (سال 85 و 86) پیش آمده بررسی شود. یک کشاورز چگونه می‌تواند برای این کار ادامه دهد؟

عدم اجرای مصوبه مجلس در رابطه با سهمیه آرد روستایی، انگیزه روستانشینان را به مهاجرت تشویق کرده است.

همکاران عزیز! حقیقتاً‌ موضوع نان برای روستاییان به یک مشکل حادی تبدیل شده است. (آنها با) سهمیه‌بندی (بنزین در) یک شرایط سخت دارند زندگی می‌کنند اما در کوچه و کوچه‌های شهرهای بزرگ نان همینطور ریخته و هیچ مشکلی نخواهند داشت.

موضوع انتخابات

امروز همه ما در معرض امتحانی بزرگ قرار گرفته‌ایم. به هیچ گروه و فرد اجازه ندهید منافع گروهی و فردی را بر مصالح ملی ترجیح دهد و جای نظام را با فرد اشتباه بگیرد. در چارچوب قوانین، انتخاب حق مردم است. برای دفاع از حق مردم انسانهایی مسؤول و امانتدار می‌توانند انجام وظیفه کنند. وقتیکه مسؤول اجرای انتخابات یک شهرستان در آن حد ضعیف است که از قوانین و حقوق افراد در حد یک فرد معمولی اطلاع ندارد یا جو وابستگی به فرد یا خوف اعمالش به حدی او را از کوره خارج کرده که فقط منافع یک کاندیدا را درنظر می‌گیرد و حتی در تریبون رسمی، زبان به تهدید سایر کاندیداها می‌گشاید نمی‌تواند برای آراء مردم امانتدار خوبی باشد. امیدوارم اینگونه موارد را برخورد جدی بعمل آورند. باید قبول کنیم که سلامت انتخابات، ثبات اعتماد مردم و سلامت حکومت است.

با تبریک هفته بسیج و تشکر از اقدام منصفانه البرادعی با مراجعه به فرمایش معمار کبیر انقلاب حضرت امام (رضوان‌الله‌تعالی‌علیه) بالاخره گذشت زمان فرصت داد که آمریکا نیز درستی راه و صداقت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را تأیید کند. نهاد مقدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که بخوبی از دستاوردها و مبانی انقلاب اسلامی و آرمانهای امام راحل دفاع کرده و هرگاه جراحتی بر پیکره انقلاب وارد شده آزادگان، بسیجیان و سپاه پاسداران هرگز از نثار جان عزیزشان برای پیوند به اعضاء مجروح پیکر انقلاب اسلامی کوتاهی نکرده‌اند. با درود به شهداء،‌ بسیجیان شیردل،‌ سپاهیان غیور،‌ نیروهای نظامی و انتظامی و ارتش منضبط جمهوری اسلامی ایران به آمریکا بگوییم که ایران همیشه ایران است و هیچ طوفانی بر این کوه تنومند اثرگذار نخواهد بود. پس راه عقل را پیشه کن.

از قول شاعر شهید راه وطن،‌میرزاده عشقی که می‌گوید:

ایران چه وقت مردم صاحب هنر نداشت؟                   کی اسم و رسم از همه جا بیشتر نداشت؟

این کوهسار بوده چه هنگام بی‌پلنگ؟            این بیشه درکدام زمان شیر نر نداشت؟

پس آمریکا باید بفهمد که بسیجیان شیرمرد و شیردل و سپاهیان با حرفهای آمریکا از صحنه خارج نمی‌شوند.

در خاتمه با تسلیت ایام رحلت علامه جعفری به عموم مردم مخصوصاً مردم روستای سقای از توابع بخش خاروانا که محل تولد این استاد می‌باشد، ورود وزرای جدید را به کابینه دولت نهم تبریک گفته امیدوارم مجلس که در این ایام فعالیت خود را درجهت حل مشکلات مردم سرعت بخشیده، مخصوصاً موضوع سوخت درونشهری و اجرای قطعی نظام هماهنگ از طریق دولت، نظام جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران که در تشخیص مصلحت است و ان‌شاء‌الله در اعلام جواب تسریع خواهند فرمود و اجرای اصل (44) قانون اساسی، لایحه ساماندهی و حمایت از تولید مسکن، همه همکاران عزیز ان‌شاء‌الله دقت لازم را بعمل بیاوریم تا بقیه وقتی که از عمر مجلس هفتم باقی مانده بتوانیم دین خودمان را به مردم شریف ایران اداء کرده باشیم.

والسلام علیکم و رحمه‌الله و برکاته

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet