خبرگزاری خانه ملت

شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1386/09/01 18:30:00
سرویس سیاسی

رییس مجلس: بزرگداشت حامیان نسخ خطی سنت نیکویی است که در کتابخانه مجلس نهاده شد

حداد عادل ضمن گرامی داشت مقام استاد میرجلال محدث اورموی گفت: بزرگداشت حامیان نسخ خطی سنت نیکویی است که در کتابخانه مجلس نهاده شد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، غلامعلی حداد عادل که عصر روز پنج شنبه در مراسم بزرگداشت حامیان نسخ خطی و استاد میر جلال الدین محدث اورموی در تالار مدرس مجلس شورای اسلامی سخن می گفت، اظهار داشت: باید از روسای دیروز و امروز کتابخانه مجلس سپاسگذار باشیم که این سنت نیکو را ایجاد کردند و خوشبخت باشیم از اینکه کتابخانه مجلس امسال موفق به بزرگداشت استادی شده است که وقتی نام او شنیده می شود هیچکس در حسن این انتخاب تردید نمی کند.

وی افزود: ما خدا را شاکریم که پیروزی انقلاب از گذشته خود دیگر شرمنده نیستیم و وقتی از تاریخ اسلامی خود سخن می گوییم خجالت زده نمی شویم. ما در جمهوری اسلامی با گذشته این سرزمین آشتی کردیم و معتقدیم بدون این آینده، گذشته ای نخواهیم داشت.

حداد عادل افزود: ما در 28 سال گذشته تلاش کردیم با گذشته اسلامی 1400 ساله  ایران آشتی کنیم و توجه به نسخ خطی یکی از جلوه های این جهت گیری است و احترامی که ما برای مرحوم محدث اورموی و امثال آن بزرگوار قائلیم، نشانه این رویکرد اصولی است.

رییس مجلس خاطر نشان کرد: سنت بزرگداشت حامیان نسخ خطی به درستی و در جای خود در کتابخانه مجلس شکل گرفته است . چون این کتابخانه تزدیک به صد سال قدمت دارد و دارای سی هزارنسخه خطی است.

وی با تاکید بر ادامه این سنت گفت:  وظیفه کتابخانه مجلس این است که از حامیان نسخ خطی تقدیر به عمل آورد.

حداد عادل افزود: خوب است که ما سال آینده این مراسم را به احترام شیخ عزیزالله عطاردی قوچانی برگزار کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شخصیت و آثار استاد میر جلال الدین محدث اورموی اظهار داشت: سخن گفتن در باب این استاد بزرگ در حق من و در حد من نیست، منتهی بنده به عنوان میزبان و با حکم وظیفه، خود را مکلف می دانم که نسبت به مقام آن بزرگوار ادای احترام کنم و این احترام را احترام نظام و مجلس

به مقام علم و دانش و به مقام دین و فرهنگ و آن استاد دانشمند می دانم.

وی با اشاره به ساده زیستی استاد محدث اظهار داشت: ایشان در حوزه علمیه تربیت شده بودند و آن ریشه و پایه و مایه ادبیت و عربیت و علوم اسلامی را با درس خواندن بیرون از نظام دانشگاهی به دست آورده بودند. منتهی حوادث روزگار ایشان را از حوزه علمیه به سمت دانشگاه رانده بود.

رییس مجلس ادامه داد: تفاوتی که این ایتاد بزرگوار با کسانیکه حوزه را ترک و به دامشگاه رفته یودند داشت این بود که ایشان هیچگاه به مبانی ایمانی و اعتقادی و ارزشی خود پشت نکردند و هیچگاه مجذوب وضع جدید نشدند و تمام عمر خود را در جهت تقویت مبانی اسلامی بکار گرفتند.

حداد عادل تصریح کرد: ایشان از حضور خود در فضای دامشگاه و امکان دستیابی به نسخ خطی در جهت احیای میراث مکتوب اسلامی به ویژه شیعی بهره برد.

وی در پایان با اشاره به آثار ارزشمند اتاد محدث متذکر شد: در میان کتابهای فراوانی که مرحوم محدث از خود به جای گذاشته اند، "کتاب النقض" دارای درخشش ویژه ای است. این کتاب از جهات مختلف کلامی، اجتماعی، تاریخی و ادبیات عرب دارای نکات آموزنده ای است و جا دارد چندین پایان نامه به بررسی ابعاد مختلف این کتاب ارزشمند یپردازد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet