هدر اصلی
1388/09/29 08:52:00
سرویس فرهنگی
با همکاری کتابخانه مجلس شورای اسلامی صورت گرفت

برپایی کارگاه‌های نسخه‌شناسی و فهرست نویسی در هندوستان

**جمعی از کارشناسان کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی با همکاری رایزنی جمهوری اسلامی ایران، در هندوستان کارگاه "نسخه‌شناسی و فهرست نویسی" نسخه‌های خطی دایر کردند.

"احسان‌الله شکراللهی"، مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی با اعلام این خبر توضیح داد: با توجه به این که بخشی از آثار و متون کهن ایرانی در هندوستان وجود دارد، این کلاس‌های با هدف احیای نسخه‌های خطی با حضور جمعی از کارشناسان و صاحب‌نظران ایرانی در هندوستان برگزار می‌شود.

وی سید سعید میر محمدصادق، رییس مرکز پژوهش‌های کتابخانه مجلس شورای اسلامی و مصصح نسخه‌های خطی را از مدرسان این کارگاه‌های آموزشی خواند و یادآور شد: بهروز ایمانی، سید محمدمنصور طباطبایی و حمید قلیچ‌خانی از دیگر استادان این دوره‌های آموزشی‌اند که شیوه‌های کتابت نسخه‌های خطی، شناسایی، فهرست‌نویسی و استخراج مطالب از این کتاب‌ها را در این کارگاه‌ بررسی می‌کنند.

گفتنی است بخشی از ذخایر و متون کهن ایرانی در هندوستان وجود دارد و به دلیل این که زبان آموزشی این سرزمین به دلیل سال‌ها استعمار انگلستان بر آن، به زبان انگلیسی تبدیل شده‌ است، نسل جدید این سرزمین آشنایی بسیار اندکی با زبان فارسی دارند. این کارگاه‌های آموزشی با هدف حفظ میراث ایرانی(زبان و فرهنگ فارسی) در سرزمین هند برپا می‌شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet