هدر موبایل
1388/09/30 09:53:00
سرویس فرهنگی

کتابخانه مجلس دیوان اشعار صفایی جندقی را منتشر کرد

**دیوان اشعار صفایی جندقی سروده میرزا احمد صفایی جندقی به کوشش "سیدعلی آل‌داوود" تصحیح و توسط کتابخانه مجلس شورای اسلامی به چاپ رسیده است.

احمد صفایی جندقی از شاعران غزل‌سرا و قطعه‌پرداز دوره قاجار است که از او دیوان اشعار مفصلی برجای مانده است، صفایی فرزند دوم یغمای جندقی است و به سبب اعتقاد راسخ مذهبی از سوی پدرش به عنوان متولی موقوفات او معین شده است.

میرزا احمد صفایی (1236-1314ق) ازشاعران دوره قاجار،در زمینه های مختلف طبع آزمایی کرده است. دیوان او مشتمل بر اشعار گوناگون در قالب های مختلف است. نسخه های خطی دیوان اشعار وی متعدد است و مصحّح در وقت تصحیح و تدوین آن به تعدادی از نسخه ها دسترسی داشته است. دیوان اشعار کنونی صفایی بجز مقدّمه مصحح،مشتمل‌براین‌بخشهاست.غزلیات،مراثی،نوحه‌ها،قطعات، رباعیات،رباعیات‌انابیه،انابت‌نامه‌وترجیع‌بند.هرچنداین‌کتاب،بخش عمده آثار صفایی را در بر می گیرد،لیکن مصحّح ،بخش های نسخ خطی صفایی از جمله قطعات ماده تاریخ را که در هجو صفایی مخالفان خود سروده شایسته درج در این مجموعه ندید،لیکن بخش های مراثی، نوحه ها و رباعیات وانابت نامه کامل است.نسخه های مرثیه (چاپ1315ق)امروزه بکلی نایاب و حکم نسخه خطی را دارد.مصحح پس از تفحص بسیار ،یک نسخه آن رادر مخزن کتاب های چاپ سنگی کتابخانه مجلس به دست آورد ، و از آن در مقابله اثر حاضر بهره برد.

صفایی از شاعران پر سخن و هنر اصلی او در مرثیه‌سرایی، نوحه‌سرایی و قطعه‌پردازی است با اینکه بیش از 500 غزل سروده لیکن مراثی او اهمیت بیشتر دارد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet