شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1386/09/02 22:51:00
سرویس سیاسی

دیدار رئیس مجلس شورای اسلامی با نخست وزیر جمهوری آذربایجان

رئیس مجلس شورای اسلامی کشورمان با نخست وزیر جمهوری آذربایجان دیدار و گفتگو کرد. نخست وزیر جمهوری آذربایجان در این دیدار گفت: جمهوری اسلامی ایران کشور دوست ماست و ویژگی ها و ریشه های فرهنگی و تاریخی دو کشور، ما را به هم پیوند می دهد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت ، آرتور راسی زاده افزود: شرایط جاری دنیا ایجاب می کند که دو کشور بیش از پیش به هم نزدیک شوند.
وی سفرهای متقابل را عامل گسترش روابط دو جانبه در عرصه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دانست.
نخست وزیر آذربایجان گفت: متأسفانه اکنون نوع سیاستی که در دنیا در ارتباط با کشورهای منطقه استفاده می شود استاندارد دو گانه و حتی سه گانه دارد و دنیا با استانداردهای دوگانه و سه گانه اداره می شود.
نخست وزیر جمهوری آذربایجان افزود: برخی کشورها باید سیاست عادلانه ای را که در ایران پیش می رود بپذیرند.
راسی زاده رابطه دو کشور در زمینه های مختلف همچون رساندن گاز به منطقه نخجوان، توافق برای ایجاد نیروگاه روی رود ارس، آغاز به کار اتوبوس مسافرتی نخجوان و توافق اخیر برای رود ارس را از گام های مؤثر و شایسته تقدیر برشمرد.
وی با اشاره به پیشرفت های جمهوری آذربایجان در سالهای اخیر، مهمترین مساله این کشور را مناقشه کنونی قره باغ دانست و با تشکر از موضع ایران در قبال این موضوع گفت: جای خوشحالی است که ایران همواره تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان را به رسمیت شناخته و از آن حمایت کرده است.
رئیس مجلس شورای اسلامی کشورمان نیز در این دیدار گفت: در سیاست خارجی ما کشورهای مسلمان و همسایه اولویت دارند اما آذربایجان به خاطر مذهب تشیع اولویت ویژه ای دارد و با هیچ کشور دیگری قابل مقایسه نیست.
حداد عادل افزود: ما به برکت اسلام و انقلاب اسلامی در صدد هستیم که یک نمونه رابطه اخلاقی و سیاسی در روابط خارجی به نمایش بگذاریم و الگو و سیاست ما در روابط خارجی این است که استثمار و استعمار و ظلم وجود نداشته باشد.
وی با اشاره به برگزاری اجلاس سران خزر در تهران گفت: خداوند خزر را مانند سفره ای در برای کشورهای حاشیه این دریا پهن کرده است تا همه از انواع نعمت های آن بهره گیرند.
حداد عادل افزود: حضور الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان در این اجلاس نشان داد که اراده دو کشور برای همکاری موضوع خزر جدی است.
وی گفت: یکی از دستاوردهای این اجلاس این است که هیچکدام از کشورهای ساحلی اجازه نخواهند داد که پایگاهی در کشورشان به عنوان پایگاهی علیه کشورهای همسایه استفاده شود.
حداد عادل ضمن ابراز تأسف درباره مناقشه قره باغ، بر موضع ایران مبنی بر حمایت از تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان تأکید کرد.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet