شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1386/09/03 09:00:00
سرویس سیاسی

حداد عادل: سفر ما حامل پیام سلام و دوستی مردم ایران به جمهوری آذربایجان است

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: سفر ما حامل پیام سلام و دوستی مردم ایران به جمهوری آذربایجان است و اعلام می کنیم که مجلس و دولت ایران بر گسترش روابط ایران و جمهوری آذربایجان مصمم هستند.

حداد عادل درنشست خبری در باکو با اشاره به نشست اخیر پنج کشور ساحلی دریای خزر در تهران ، افق حل موضوع خزر میان ایران و آذربایجان را روشن دانست.

وی به خبرنگاران گفت: اجلاس اخیر 5 کشور ساحلی خزر در تهران با حضور الهام علی اف نشانی از توافق و اراده برای حل موضوع دریای خزر بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه د اد، ایران و جمهوری آذربایجان دو کشوری هستند که با یکدیگر علائق مشترک تاریخی ، فرهنگی، دینی، معنوی و اقتصادی دارند و سطح روابط دو کشور بسیار خوب است.

حدادعادل اضافه کرد : ما با سفر خود که در پاسخ به سفر رئیس مجلس جمهوری آذربایجان صورت گرفت تلاش می کنیم روابط پارلمانی دو کشور را گسترش دهیم.

وی همچنین در پاسخ به خبرنگار تلویزیون دولتی آذربایجان که این سفر در توسعه روابط ایران و آذربایجان چه نقشی خواهد داشت ؟ گفت: سفر ما حامل پیام سلام و دوستی مردم ایران به جمهوری آذربایجان است و اعلام می کنیم که مجلس و دولت ایران بر گسترش روابط ایران و جمهوری آذربایجان مصمم هستند و آمادگی داریم هر گونه موافقتنامه و قراردادی که به تسهیل روابط دو کشور منجر شود امضاء کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت : یکی از نتایج این سفر دیدار گروه دوستی پارلمانی ایران و آذربایجان بود که به همکاری های ما گسترش خواهد داد.

حدادعادل ادامه داد ، برخی از مشکلات در همکاری های دو کشور وجود دارد که برای رفع آنها تصمیم گرفته ایم مثلاً برخی از مردم جمهوری آذربایجان برای سفر زیارتی به ایران یا اعزام به حج از این کشور برای صدور روادید مشکلاتی دارند که تسهیلات ویژه ای را برای روادید آنها در نظر گرفته ایم.

حداد عادل گفت: جزئیات این تسهیلات را وزارت امور خارجه ایران و سفیر ایران در باکو بزودی اعلام خواهند کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دگیری از سخنانش با اشاره به اینکه 70 سال تسلط اتحاد جماهیر شوروی بر کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز نوعی گسیختگی فرهنگی در میان این کشورها ایجاد کرده است ، گفت: جبران این گسیختگی کاری نیست که به سرعت ممکن باشد چرا که پس از فروپاشی شوروی بسیاری از دولت ها تلاش می کنند مردم این کشورها را از فرهنگ خود دور کنند با این حال تلاش می کنیم روابط دیرینه فرهنگی ایران و جمهوری آذربایجان در همه زمینه ها هر چه بیشتر گسترش یابد.

حدادعادل درباره بحث تبادل انرژی میان دو کشور در دیدار مقامات آذربایجانی گفت: هر دو کشور صاحب نفت هستند و ما مشترکات زیادی در زمینه نفت داریم اما از مسائلی که در سال های گذشته در بحث انرژی به وجود آمده تأمین گاز برای نخجوان و همچنین همکاری مشترک دو کشور برای تأسیس نیروگاه در ارس و انتقال برق از ایران به آذربایجان است.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در زمینه همکاری در زمینه پتروشیمی هم اعلام آمادگی کرده ایم که این همکاری شامل سرمایه گذاری و تجارت مشترک در امر پتروشیمی است.

حدادعادل در پاسخ به سوال خبرنگار تلویزیون (ای نس) درباره موضع ایران در قبال نسل کشی مردم آذربایجان توسط ارامنه چیست؟ گفت: ما به عنوان یک دولت اسلامی که طرفداری از عدالت می کنیم هر گونه ظلم و بی عدالتی را نسبت به هر ملتی محکوم می کنیم و در مجلس شورای اسلامی ایران نیز از مستضعفان همیشه دفاع کرده ایم.

وی افزود: ما ملتی هستیم که هرگز در طول تاریخ خودمان نسل کشی نسبت به هیچ قومی را نداشته ایم و این اقدامات را از هر دولت و ملتی در هر جایی که باشد محکوم می کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ایران همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار نشریه نفت دربارة ادامه برنامه هسته ای ایران گفت: همان طور که آگاهید آقای البرادعی همکاری ایران را بسیار خوب دانسته و اعلام کرده است که ایران در فعالیتهای هسته ای خود انحرافی ندارد.

وی افزود: با توجه به این مقدمات، تهدیدات آمریکا و تبلیغاتی که به راه انداخته چیزی جز زورگویی ، باج خواهی و بهانه جویی نیست.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ملت ایران با همان اراده انقلاب را به پیروزی رساند و در 29 سال گذشته از آن دفاع کرد و برای دفاع از حق مسلم خود برای دستیابی به انرژی صلح آمیز هسته ای مصمم است.

حداد عادل افزود: برای آمریکا و چند کشور اروپایی بهترین راه این است که دربارة ایران روش منطقی پی بگیرید.

وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار نشریه ایکی ساحل درباره قرارداد دفاعی ایران و ارمنستان و نگرانی جمهوری آذربایجان دربارة این قرارداد گفت: جمهوری اسلامی ایران هرگز از روابط خود با ارمنستان به زیان جمهوری آذربایجان استفاده نخواهد کرد و تلاش می کنیم از روابط خود با ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای حل مسالمت آمیز مناقشه قره باغ استفاده کنیم .

حداد عادل همچنین گفت: ارزش دلار روز به روز در دنیا کاهش می یابد و وقتی تنها ارز مطرح در بازارهای جهانی فقط دلار است امکانی برای فشار و زورگویی بیشتر آمریکا و کشورهای مختلف ایجاد می کند؟

وی افزود: ما تنها کشوری نیستیم که مبادلات بازرگانی خود را از انحصار دلار خارج می کنیم و این در واقع یک تصمیم اقتصادی برای مقابله با یک جانبه گرایی از سوی بسیاری از کشورهاست.

حداد عادل در پاسخ به خبرنگار روزنامه اکسپرس دربارة واکنش های آمریکا دربارة‌ فعالیت های هسته ای ایران گفت: آخرین گزارش آقای البرادعی و تأییدیه شورای حکام در این گزارش و نزدیک بودن مذاکرات آقای جلیلی و سولانا برای هفته آینده این تصور را تقویت می کند که تلاش های ما برای حل مشکل هسته ای از طریق مذاکره سرعت بیشتری یافته و امید به نتیجه گیری نیز بیشتر شده است در چنین شرایطی اصرار آمریکا بر تصویب تحریم جدید علیه ایران هر چه بیشتر غیرمنطقی جلوه می کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در نخستین روز سفر به باکو با رئیس جمهور ، نخست وزیر و ایرانیان مقیم آذربایجان دیدار و گفتگو کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet