ایام محرم 1398
1388/10/01 11:41:00
سرویس فرهنگی

چاپ نسخه‌های خطی کتابخانه مجلس با همکاری‌ کتابخانه ملی

**کتابخانه ملی ایران در چاپ عکسی نسخه‌های خطی نفیس کتابخانه مجلس شورای اسلامی همکاری می‌کند.

رِییس کتابخانه ملی روز یکشنبه 29 آذر از کتابخانه مجلس شورای اسلامی بازدید کرد. گسترش همکاری‌های این دو کتابخانه در حوزه چاپ و انتشار نفایس و نسخه‌های خطی به شکل چاپ عکسی از نتایج دیدار رییسان این دو مرکز بوده است.

"احسان شکراللهی"، مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی درباره این دیدار عنوان کرد: در این مراسم علی‌اکبر اشعری، رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی و دکتر رسول جعفریان، رییس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی درباره مسایل و همکاری‌ این مراکز در ابعاد گوناگونی به گفت‌وگو نشستند.

وی افزود: چاپ و انتشار نسخه‌های نفیس کتابخانه مجلس با همکاری کتابخانه ملی به صورت چاپ عکسی(Faxmile) که برای آثار ارزشمند صورت می‌گیرد، یکی از مسایلی بود که در این دیدار درباره آن موافقت‌هایی دو سویه انجام گرفت.

شکراللهی با اشاره به این که پیش از این نیز از سوی کتابخانه مجلس چاپ‌های عکسی انجام گرفته است، یادآور شد: نخستین چاپ این آثار به کتاب «مدینةالادب»؛ تذکره شعرای قاجار اختصاص دارد. این اثر توسط محمدعلی مصاحبی متخلص به «عبرت نایینی» تدوین شده است. او از شعرا و ادیبانی بود که اطلاعاتی را درباره شاعران هم‌عصر خود گردآوری کرد و با خط نسخ در این مجموعه به ثبت رساند.

وی «نامه فرهنگیان» را اثر دیگر کتابخانه مجلس خواند که به همین شیوه منتشر شده است و اظهار داشت: در این اثر نیز نمونه‌ای از خط شاعران در تبیین شرح حالشان جای دارد. کتاب‌ «سفینه تبریز» نیز از دیگر آثار این حوزه به شمار می‌رود.

مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی انتشار کتاب‌های «الامامة و السیاسة» و «علی‌نامه» را از دیگر فعالیت‌های چاپی کتابخانه مجلس به صورت چاپ عکسی خواند که به تازگی از سوی این مرکز منتشر شده‌اند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet