ایام محرم 1398
1388/10/01 15:09:00
سرویس بین الملل
لاریجانی در دیدار با رییس مجلس مصر

اسراییل و آمریکا دشمنان مشترک امت اسلام هستند

**رییس مجلس شورای اسلامی با فتحی سرور رییس مجلس مصر ظهر امروز دیدار و ملاقات کرد.

در این ملاقات فتحی سرور ضمن رفیع دانستن جایگاه ایران در عالم اسلام و منطقه بر قدرت جمهوری اسلامی ایران در دنیا و در مقابل دنیای غرب تاکید کرد.

فتحی‌سرور گفت: در شرایطی که برخی تلاش ‌می کنند بین کشورهای اسلامی اختلاف و تفرقه ایجاد نماید ضروری است که امروز ما به سمت وحدت حرکت کنیم و نباید از دشمن حقیقی امت اسلام در پیچ و خم این اختلافات غافل بمانیم.

رییس مجلس مصر تصریح کرد: روابط جمهوری اسلامی ایران و مصر می‌تواند زمینه‌ساز وحدت امت اسلامی باشد .

علی لاریجانی نیز در این دیدار بر نقش ایران و مصر به عنوان دو کشور ریشه‌دار و دارای هویت تاریخی و تمدنی بزرگ تاکید کرد و گفت: ایران با ساقط کردن نظام دیکتاتوری پهلوی عملاً یک رژیم همراه رژیم صهیونیستی را به نظامی که پیشتاز مبارزه با رژیم صهیونیستی است تبدیل کرد و امروز در کنار دنیای اسلام و دنیای عرب اصلی‌ترین مسائل مربوط به منافع امت اسلامی را تعقیب می‌نماید.

رییس مجلس اظهارداشت: مولفه‌های اصلی نظام جمهوری اسلامی ایران به رهبری امام خمینی(ره) ایجاد دموکراسی، دخالت اخلاق، معنویت در سیاست، اتحاد بین کشورهای اسلامی و وحدت بین مسلمانان بود.

لاریجانی ادامه داد: بی‌تردید براساس آن که آقای فتحی‌سرور بیان کردند دشمن اصلی امروز امت اسلامی اسرائیل و آمریکاست و ما پس از انقلاب اسلامی ایران به خاطر اتخاذ این استراتژی دچار مشکلاتی از ناحیه اسرائیل و آمریکا و متاسفانه برخی کشورهای اسلامی شدیم.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران علی‌رغم این که دیکتاتور را اخراج کرد و نظام هم قسم با اسرائیل را تبدیل به یک نظام پیشتاز در مبارزه با اسرائیل کرد اما متاسفانه از ناحیه آمریکا و اسرائیل و با پشتوانه برخی کشورهای عرب و اسلامی تنبیه شد و جنگ 8 ساله بر ما تحمیل گردید.

رییس مجلس افزود: اما پس از خاتمه جنگ هنگامی که صدام به کویت حمله کرد جمهوری اسلامی ایران در کنار سایر کشورهای عربی و اسلامی چنین تجاوزی را محکوم کرد و کشور ما به دنبال ایجاد  روابط پایدار، مستحکم و نوین با کشورهای همسایه ، اسلامی و عربی بوده و کماکان می‌باشد.

لاریجانی گفت: ایجاد برخی جریانات تندرو در دنیای اسلام با پشتوانه قدرت‌های بزرگ و پشتوانه مالی برخی از کشورها برای مخدوش کردن چهره اصیل اسلامی است.

وی ضمن تبیین مواضع هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: اساساً دنیای غرب نمی‌خواهد کشورهای بزرگ اسلامی دارای این تکنولوژی باشند و در عرصه جهانی تبدیل به یک قدرت شوند. لذا بحث مربوط به تکنولوژی هسته‌ای امروز باید از ناحیه کشورهای اسلامی جهت استفاده صلح‌آمیز پیگیری شود.

لاریجانی تاکید کرد: بی‌تردید بیشترین نگرانی از همکاری ایران و مصر از ناحیه رژیم صهیونیستی است.

وی از فتحی سرور نیز دعوت کرد تا دیداری از ایران داشته باشد که این دعوت مورد قبول رییس مجلس واقع شد.

لاریجانی همچنین در ضیافت نهار تجار مصری حاضر شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet