خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1388/10/01 22:17:00
سرویس صحن
کنفرانس خبری لاریجانی و عمر موسی-2

لاریجانی: غنی سازی باید در خاک ایران انجام شود

**رییس مجلس شورای اسلامی پس از دیدار با عمرموسی در جمع خبرنگاران گفت: اگر نمی خواهند برای رآکتور تهران سوخت به ما بفروشند ما خودمان غنی سازی می کنیم.

 به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت، علی لاریجانی در پاسخ به سوال خبرنگاری که به اختلاف ایران و امارات بر سر جزایر سه گانه اشاره داشت، گفت: اصحاب رسانه باید به دشمن مشترک که اسراییل است توجه داشته باشند، متاسفانه برخی مسایل جزیی را بزرگ می کنند تا قضیه اصلی پوشیده بماند.

وی تاکید کرد: ما با همه کشورهای ترکیه، امارات، یمن، سعودی و مصر  روابط دوستانه و خوبی داریم، ممکن است که در برخی زمینه ها اختلاف نظر داشته باشیم، مثلا در مورد فلسطین ما معتقد به مقاومت هستیم ولی ممکن است برخی کشورها این نظر را نداشته باشند؛ اما ما به هر حال رفتار برادرانه داریم.

لاریجانی افزود: مسایل جزایر سه گانه نیز یک مسئله جزیی بین  ایران و امارات است که باید در گفتگوهای دوجانبه حل شود.

خبرنگاری از لاریجانی پرسید که شما ابتدا تبادل اورانیوم غنی شده با روسیه و فرانسه را قبول کردید، اما بعد اعلام کردید که تبادل سوخت در کشور سوم یعنی بحرین انجام شود، در حال حاضر تصمیم ایران چیست ؟

لاریجانی در پاسخ گفت: ما هیچ وقت چنین چیزی نگفتیم. از ابتدا اعلام کردیم باید غنی سازی در خاک ایران انجام شود و الان هم در ایران و زیر نظر آژانس انجام می شود و یک نوع فعالیت صلح آمیز است اما ما برای راکتور اتمی تهران سوخت نیاز داشتیم که اعلام کردیم قصد خرید سوخت داریم.

وی افزود: این موضوع هم دعوا ندارد، اگر نمی خواهند سوخت به ما بفروشند ما خودمان غنی سازی می کنیم.

خبرنگار دیگری از لاریجانی پرسید که پاسخ شما به اتهامات یمن مبنی بر حمایت از حزثی ها چیست که وی در باسخ گفت:ما مطلقا کمکی به حوثی ها نکردیم و این دروغ بزرگی است که مطرح می کنند تا ذهن های شما را از دشمن اصلی منحرف کنند .

رییس مجلس تصریح کرد: ما یمن را دوست خود می دانیم  و موضع  دولت یمن در قبال جنگ 33 روزه و 22 روزه را تحسین می کنیم و هر کمکی که از ما ساخته باشد برای حل این مسئله دریغ نمی کنیم.

وی ادامه داد: البته ما از دوستان سعودی گله داریم و شاید مصلحت نبود برادران سعودی ما در این موضوع ورود پیدا کنند.

لاریجانی خاطر نشان کرد: موضع جمهوری اسلامی ایران، وحدت بین مسلمین است و شیعه و سنی برادر هم هستند و شما دوستان رسانه توجه کنید که دشمن اصلی رژیم صهیونیستی است  و نباید برخی مسایل  کوچک را به گونه ای مطرح کرد که مسایل اصلی مورد غفلت واقع شود.

 عمر موسی:همه مسایل ایران و کشورهای عربی را می توان بر سر میز مذاکره حل کرد

عمر موسی در پاسخ به این سوال که آیا اتحادیه عرب تلاش منسجمی برای حل مسئله فلسطین خواهد کرد یا خیر ، تصریح کرد: این سوال برای من عجیب است، چون فلسطین اولین موضوع مورد توجه اتحادیه عرب است و ما تلاش می کنیم با همکاری کشورهای دیگر یک طرح مشخصی را به ثمر برسانیم.

وی افزود: بیانیه های اتحادیه عرب نشانگر این موضوع است که ما به این سمت حرکت می کنیم.

دبیر کل اتحادیه عرب در خصوص فعال کردن گفتگوهای ایران و کشورهای عربی اظهار داشت: معتقدیم که همه مسایل ایران و کشورهای عربی را می توان بر سر میز مذاکره حل کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet