هدر اصلی
1388/10/06 19:59:00
سرویس فرهنگی
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس:

باید تغییرات بنیادین در نظام آموزشی صورت گیرد

**عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: براساس برنامه چشم‌انداز بیست ساله می‌بایست سطح علمی و آموزشی و فرهنگی را به نقطه‌ای برسانیم که اهداف مهم نظام را تحقق ببخشد.

اسدالله عباسی در گفتگو با خبرنگار خانه ملت با اشاره به تغییر نظام آموزشی اظهار داشت: اینگونه اقدامات پاسخگوی نیازهای جامعه ما نیست و نمی‌تواند اهداف بلند مدت آموزشی کشور را محقق کند.

عباسی با بیان اینکه اما باتوجه به شرایط فعلی و نظام آموزشی کشور این امکان وجود ندارد، تصریح کرد: به همین خاطر از سال‌های گذشته طرح تحول بنیادین در آموزش و پرورش مطرح شد و بحث‌هایی پیرامون آن صورت گرفت.

وی با اشاره به تاکید حاجی‌بابایی وزیر آموزش و پرورش بر ضرورت تغییر نظام آموزشی گفت: به موجب این تغییر دوره‌های آموزشی به دو دوره شش ساله ابتدایی و متوسطه تبدیل می‌شود و دوره راهنمایی به عنوان مرحله اول دوره متوسطه قرار می‌گیرد.

نماینده رودسر تصریح کرد: دوره راهنمایی چند سالی است به دلیل دوره پیش دانشگاهی کارایی خود را از دست داده است و قرار بر این بود دانش آموزان در این دوره رشته تحصیلی خود را برای مقطع دبیرستان انتخاب کنند اما این اتفاق در سال‌های گذشته نیفتاد و دانش‌آموز با ورود به دبیرستان به علت تناسب نداشتن محتوای درسی دوره راهنمایی با دوره متوسطه با افت تحصیلی روبرو می‌شد.

وی افزود: باتوجه به این موارد موافق هستم این تغییر در نظام آموزشی صورت گیرد البته امکان این که ناگهانی این تغییر انجام شود، وجود ندارد و بایستی معلمین را در این رابطه آموزش داد و محتوای کتاب‌های درسی تغییر یابد و مرحله پیش دانشگاهی حذف شود و پیش دبستانی نیز شکل گیرد.

عباسی خاطر نشان کرد: این تغییر نیاز به زمان دارد و راهکارهای آن نیز باید مشخص شود و البته یکی از راهبردها تصمیم شورای عالی آموزش و پرورش بود اما راهکارها باید در طی دستورالعملی به مجلس یا به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شود تا به تصویب برسد و به مرحله اجرا درآید.

وی به پیش زمینه‌های تغییر نظام آموزشی اشاره کرد و گفت: مطالعات تحقیقات لازم در باره این موضوع صورت گرفته است و تقریباً‌ در همه کشورها با این شیوه کار می‌کنند و این الگو یا کلیشه‌ای از یک کشور دیگر نیست. این اتفاق می‌بایستی تاکنون می‌افتاد اما چون اتفاق نیفتاده است، نیاز به حرکت جهشی و سریع باشد تا سریعاً اقدامات لازم به عمل آید و فرهنگ سازی لازم در این زمینه صورت گیرد و خانواده‌ها در جریان این امر قرار گیرند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات به اطلاع رسانی نادرست در زمینه تغییر نظام آموزشی اشاره کرد و اظهار داشت: منظور وزیر آموزش و پرورش حذف مقطع راهنمایی نبود بلکه مقصود حذف واژه راهنمایی بوده است یعنی دانش آموز با ورود در این مقطع به مرحله اول دوره متوسطه وارد می‌شود که در این مقطع استعداد و علاقه دانش آموز سنجیده می‌شود ورشته تحصیلی انتخاب می‌شود.

وی گفت: دوره راهنمایی یا مرحله اول دوره متوسطه پلی ارتباطی بین مقطع ابتدایی و مقطع پایانی دبیرستان به حساب می‌آید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet