انتخابات ریاست جمهوری
1388/10/08 12:11:00
سرویس صحن

آغاز بررسی جزئیات لایحه اساسنامه هیات رسیدگی به شکایات مناقصات

**مجلس شورای اسلامی بررسی جزئیات لایحه اساسنامه هیات رسیدگی به شکایات قانون برگزاری مناقصات را آغاز کرد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، مجلس شورای اسلامی در ادامه جلسه‌علنی امروز سه‌شنبه بررسی جزئیات لایحه‌ اساسنامه هیات رسیدگی به شکایات قانون برگزاری مناقصات را آغاز کرد.

براساس مصوبه امروز مجلس، به منظور رسیدگی به دعاوی بین مناقصه گر و مناقصه گزار، مربوط به اجراء نشدن هر یک ازمواد قانون برگزاری مناقصات مصوب 83، هیات رسیدگی به شکایات قانون برگزاری مناقصات،‌ موضوع ماده 7 قانون یاد شده که در این قانون به اختصار ((هیات )) نامیده می‌شود در مرکز کشور و هر یک از استان‌ها تشکیل می‌شود.

همچنین با تصویب مجلس ترکیب هیات‌ها تعیین شدند که به شرح ذیل می‌باشد:

اعضای هیات مرکزی برای رسیدگی به مناقصاتی که توسط دستگاه ملی برگزار می‌شود عبارتنداز: معاون ذی‌ربط ، معاونت برنامه‌ریزی و راهبردی ریاست جمهور، نماینده وزیر یا رییس سازمان ذی‌ربط در سطح معاون، معاون هزینه وزارت امور اقتصادی و دارایی و خزانه‌داری کل،‌معاون حقوقی معاونت حقوقی رییس جمهور، نماینده تشکیل صنفی مربوط باتوجه به نوع مناقصه و یک نفر قاضی مجرب با معرفی قوه قضائیه براساس این مصوبه دبیرخانه هیات مرکزی در معاونت برنامه‌ریزی و راهبردی ریاست جمهور تشکیل می‌شود.

همچنین اعضای هیات در هر یک از استان‌ها برای رسیدگی به مناقصاتی که در دستگاه‌های اجرایی استانی برگزار می‌شود عبارتنداز استاندار با یکی از معاونان ذی‌ربط، رییس دستگاه مناقصه‌ گزار، رییس سازمان امور اقتصادی ودارایی استان، رییس تشکل صنفی مربوط باتوجه به نوع مناقصه و یک نفر قاضی به انتخاب رییس کل دادگستری استان.

براساس مصوبه امروز مجلس، رسیدگی به شکایات مربوط به دستگاه‌های ملی مستقر در استان ومناقصاتی  که توسط دستگاه‌های استانی انجام می‌شود در هیات‌های استانی انجام می‌گیرد.

همچنین باتصویب نمایندگان، جلسات هیات با شرکت حداقل چهار نفر از اعضاء رسمیت می‌یابد و مصوبات هیات با رای اکثر اعضاء حاضر معتبر خواهد بود.

براساس مصوبه دیگر مجلس، هیات موظف شد شاکی را برای شرکت در جلسه رسیدگی به منظور اداء توضیحات لازم (بدون حق رای) دعوت کند.

همچنین هیات می‌تواند از سایر دستگاه‌های اجرایی یا اشخاص حقوقدان یا صاحب نظر و خبره به منظور مشورت (بدون حق رای ) برای شرکت در جلسه دعوت کند و در هر حال عدم حضور هر یک از افراد مذکور مانع رسیدگی و صدور رای از طرف هیات نخواهد شد.

براساس مصوبه دیگری، هیات صلاحیت و اختیار رسیدگی به شکایات مربوط به اجرا نشدن هر یک از مواد قانون برگزاری مناقصات و سایر قوانین ومقررات مربوط از جمله موارد زیر را دارد:

شرکت افراد دیگر در ترکیب کمیسیون مناقصه به جای اعضاء مندرج در قانون برگزاری مناقصات مصوب 83 ؛ عدم رعایت مقررات یا ضوابط مربوط از طرف کارگروه فنی بازرگانی در ارزیابی کیفی مناقصه گران یا ارزیابی فنی پیشنهادها؛ عدم رعایت هر یک از موارد مذکور درماده 6 قانون برگزاری مناقصات توسط کمیسیون مناقصه؛ اعمال تبعیض در تحویل یا تشریح اسناد یا کسری آنها در مقایسه با سایر مناقصه‌گران؛ عدم رعایت حداقل مهلت‌های ده روز و یکماه در قبول پیشنهادها به ترتیب در مورد مناقصه داخلی و بین‌المللی از آخرین مهلت تحویل اسناد مناقصه؛

گشایش پیشنهاد مناقصه گران در خارج از زمان و مکان مقرر؛

عدم رعایت ترتیبات بازکردن پاکت‌های مناقصه؛

هرگونه قصور در دعوت که منجر به عدم امکان حضور مناقصه‌گران در هر یک از جلسات گشایش پاکت‌ها شود؛

شکایت مناقصه‌گران از تبانی بین مناقصه‌گران با یکدیگر یا بین مناقصه‌گران با مناقصه‌گزار؛

همچنین مجلس مصوب کرد در صورتی که طی فرآیند رسیدگی به شکایات برای هیات روشن شود تبانی صورت گرفته است( اعم از این که با اطلاع مناقصه گزار بوده باشد یا بدون آن) ضمانتنامه شرکت در مناقصه همه تبانی کنندگان به نفع دولت ضبط می‌شود.

ونیز تفکیک موضوع معامله در حالی که بطور متعارف یک مجموعه تلقی می‌شود توسط مناقصه‌گزار برای تغییر حد نصاب معاملات؛ اعمال تبعیض بین مناقصه‌گران در ارجاع کار و انجام معامله به وسیله مناقصه‌گزار؛ انعقاد قرارداد با مناقصه‌گران فاقد صلاحیت و وجود هرنوع ابهام یا ایرادی که بر صحت مناقصه لطمه‌ وارد کند.

براساس مصوبه مجلس، مراجعه به هیات منوط به این است که مناقصه‌گر ابتدا در قالب ماده 25 قانون برگزاری مناقصات اعتراض مکتوب خود را به بالاترین مقام دستگاه مناقصه‌گزار تسلیم کرده باشد و پس از رسیدگی و دریافت جوابیه کماکان به اعتراض خود باقی باشد یا این که به رغم انقضای مهلت 15 روز کاری برای پاسخگویی دستگاه، پاسخی دریافت نکرده باشد معترض 10روز کاری از زمان دریافت جوابیه از زمان انقضای مهلت 15 روز و عدم دریافت جوابیه برای مراجعه به هیات مهلت دارد.

ادامه بررسی جزئیات این لایحه به جسله بعد فردا چهارشنبه موکول شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet