هدر اصلی
1388/10/08 10:16:00
سرویس صحن
متن کامل سخنان لاریجانی در صحن علنی مجلس

لاریجانی: معنویت ایران امروز از مکتب عاشوراست

**رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این امر اختصاص به مکتب عاشورا دارد که هر سال موجی از شوریدگی و شیدایی حسینی در قلوب مومنین ایجاد می‌کند و رشته‌ای است که همه لحظات سالانه آدمی را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد تا به سعادت برسند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "علی لاریجانی" در نطق پیش از دستور جلسه علنی روز سه شنبه گفت: روزهای اخیر در دهه اول ماه محرم برای مردم فهیم و متدین کشور حاوی دو درس بود.

وی افزود: درس نخست نشان دادن درس دینداری، غیرت، حریت و همبستگی معنوی در مدرسه سیدالشهدا امام حسین (ع) بود. بطوری که همه اقوام و اصناف ایرانی با قلبی حزین حماسه سالار شهیدان را در قلمرو ایران اسلامی و حوزه تفکر اسلامی به تصویر کشیدند.

لاریجانی تصریح کرد: در اینجا سلایق مختلف اجتماعی و سیاسی در امواج یکرنگی معنویت عاشورایی طوفانی از قدرت انقلابی کیش اهل بیت و انقلاب رهایی بخش اسلامی را به پا نمودند که در عصر از خود بیگانگی مدرنیته غیر قابل تصور بود چرا که دنیازدگی عصر حاضر تربیتی را برای انسانها مهیا نموده است که فرسنگ‌ها از چنین عواطفی فاصله پیدا کرده است. انسان هرچه بیشتر در فردیت فرو رفته و سنت‌های جمع‌گرای معنوی دور گشته است.

رئیس مجلس ادامه داد: این امر اختصاص به مکتب عاشورا دارد که هر سال موجی از شوریدگی و شیدایی حسینی در قلوب مومنین ایجاد می‌کند و رشته‌ای است که همه لحظات سالانه آدمی را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد تا به سعادت برسند.

وی گفت: درس دوم که تامل برانگیز شد گستاخی عده‌ای چه در مراسم تشییع مرحوم آیت‌الله منتظری در شهر مقدس قم و چه در روز عاشورا در تهران به ساحت مقدس ماه محرم و عاشورای حسینی بود.

لاریجانی ادامه داد: صورت ظاهر موضوع را به ادامه بحث و جدل‌های انتخابات اخیر مربوط ساخته‌اند اما این یک صورت فریبکارانه بیش نیست.

لاریجانی با بیان اینکه ماهیت آنچه در این ایام رخ داد چیزی جز یک اقدام ضد دینی و ضد انقلابی نبود.

وی خاطر نشان کرد: این که مراسم تشییع یک عالم بهانه‌ای شود جهت دفع کینه نسبت به اصل انقلاب آیا جز فرصت طلبی نام دیگری دارد.

وی ادامه داد: همه کسانی که حتی نقدی بر آرا سیاسی ایشان دارند می‌دانستند حرمت فقاهت را پاس داشتند و به مقام علمی ایشان احترام گذاشتند و حکمت و ادب حوزه فکری امام باقر(ع)‌ و امام صادق(ع) را نشان دادند. آیا پاسخ این متانت سیاسی و ادب اجتماعی و دینی چنین گستاخی‌ها آن هم در شهر کریم اهل بیت بود.

رییس مجلس تصریح کرد: هر چند مردم انقلابی و آگاه استان قم با حضور در صحنه پاسخ این شناعت سیاسی را دادند اما وجه ضد ملی ماجراجویی‌های اخیر ابیشتر روشن شد.

وی گفت: حادثه روز عاشورا یکپاره بخش اعظم هویت این جریان را علنی کرد. بعید است کسی درد توهین سهمگین اعمال سبک و ضد دینی روز عاشورای این عده را با همه وجود درک نکرده باشد.

لاریجانی یادآور شد: چرا ظهر عاشورا که همه به احترام سید شهدا و در سوگ او در عمق وجود خود عزادار هستند شما به آرمان یک ملت توهین نمودید شما توجه دارید به چه مقامی بی‌احترامی کردید؟ به ولی خدا، به واسطه فیض الهی. مگر این امری است که بتوان به راحتی از آن گذشت.

وی ادامه داد: امروز همه ما در مقابل ساحت مقدس امام حسین(ع) خجل و شرمنده هستیم. عذر خواهیم از محضر ولی الله اعظم امام زمان (عج) که عصر عاشورا چنین حوادث بی‌سابقه‌ای در کشور اهل بیت رخ داد.

رییس مجلس گفت: اما بدانید به تعبیر علامه مجلسی رحمةالله علیه باید دانست که این مذلت‌های دنیا موجب مزید عزت ایشان است و دوست خدا به اینها ذلیل نمی‌گردد. آنها که می‌خواستند که ایشان را ذلیل گردانند اکنون نام ایشان به قید لعن و نفرین در زمین مذکور نمی‌شود و نسل‌های ایشان منقرض شدند و نشانی از قبرهای ایشان نیست.

وی در بخش دیگری از سخنانش خاطر نشان کرد: خداوند نام آن بزرگواران را بلند گردانیده و علوم و کمالات ایشان عالم را فرا گرفته و دوست و دشمن در نماز و غیرنماز بر آنها صلوات می‌فرستند و به شفاعت ایشان در درگاه خدا حاجت می‌طلبند و پادشاهان روی زمین و سلاطین با تمکین بطور رغبت و از روی اخلاص روی به خاک آستان ایشان می‌مالند و هر روز چندین هزار کس به برکت زیارت ایشان مغفور و چندین هزار کس به برکت لعنت بردشمنان ایشان مستحق بهشت می‌گردند. و چندین هزار کس از برکت گریستن بر ایشان محزون گردیدن از مصائب ایشان صحیفه سیئات خود را از لوث گناه می‌شویند و چندین هزار کس به برکت اخبار و نشر آثار ایشان به سعادت ابدی فائز می‌گردند.

رییس مجلس گفت: با اقدامی که در روز عاشورا انجام دادید عملاً جنگ با خدا و ولی خدا را آغاز نمودید جدای از عقوبت اخروی، اینجا موضعی است که به هیچ وجه از آن نمی‌گذریم.

وی تصریح کرد: شما نسبت به ولایت فقیه که میراث فکری امام قدس‌سره و ثمره خون صدها هزار شهید است توهین نمودید و به زشتی درشت گویی کردید و به تخریب امکانات مردم و دولت پرداختید. حال به خوبی عیان نمودید که مسئله انتخابات بهانه‌ بود و خوب است این را هم بدانید که ما در راه امام حسین(ع) و صیانت از معارف عاشورا و حفظ حرمت اهل بیت و دفاع از ولایت فقیه تا پای جان ایستاده‌ایم و با هیچ کس مماشات نخواهیم کرد.

لاریجانی تاکیدکرد: مجلس شورای اسلامی از مسئولین امنیتی دولت اعم از وزارت کشور، اطلاعات و قوه قضائیه می‌خواهد اینگونه افراد هتاک نسبت به ساحت دین را دستگیر و بر چنین افراد ضد انقلابی بدون هیچ ملاحظه اشد مجازات را جاری نمایند.

وی گفت: نمایندگان ملت به عنوان امنای ملت بطور جد پیگیر اجرای عدالت در مورد این افراد هستند و لازم است کمیسیون‌های امنیت ملی و سیاست خارجی و حقوقی و قضایی نهایت سعی خود را در استیفای حقوق ملت به کار برند.

لاریجانی ادامه داد: مخصوصاً این افراد باید نسبت به تخریب امکانات مردم و یا تجهیزات و اماکن دولتی که با مالیات مردم ساخته شده‌اند پاسخگو باشند.

وی اظهار داشت: اینجا لازم است عرض کنیم ما حساب جریان‌های سیاسی داخل انقلاب نظیر جریان‌های موسوم به چپ در نظام را از چنین افراد ضد انقلاب جدا می‌دانیم. چه آنان عموماً حسن سابقه در دیانت و تعلق خاطر به انقلاب و آرمان‌های امام(ره) داشته‌اند اما انتظار هم داریم برخی از آقایان که در حوادث انتخابات اعتراضاتی داشته‌اند به هوش بیایند و با این همه بینه مسیر خود را بطور روشن از این جریان زشتکار جدا کنند نه این که مجدداً بیانیه صادر و در آن فضا را غبارآلوده‌تر کنند.

وی ادامه داد: سخنان مفتضح مسئولین انگلیسی و آمریکا و اسرائیل آنقدر عیان و چندش‌آور است که جایگاه این حرکت‌ را در تخریب ارزش‌های دینی و انقلابی کاملاً روشن می‌کند.

رییس مجلس در ادامه سخنانش اظهار داشت: جزع و فزع وزیرجنگ فلاکت زده رژیم صهیونیستی برای کمک بیشتر کشورهای غربی به این حرکت ضد دینی به ایذاء شرایط سیاسی کمک بسیار نمود مخصوصاً دست پاچگی رسانه بهائیت سلطنتی بیش از حد رسوایی به بار آروده است که امیدوارم همه این وقایع و حقایق حضرات معترض را به خود بیاورد و توجه نمایند به خاطر برخی مجادلات سیاسی با برادران انقلابی خود یکباره همسفر یک عده ضد انقلاب ضد دین نشوند.

وی گفت: البته یکی از نعمات این آزمون الهی جلوگیری از لغزش عده‌ای در تصور ساده انگارانه نسبت به تحولات آمریکا بود. نوع رفتارهای آمریکا در حوادث چند ماه اخیر چیزی جز فرصت طلبی برای ضربه زدن به منافع ملی ایرانیان و مسلمانان نبود. حال چه دخالت‌های کودکانه در مسائل داخلی ما و چه زشت‌های چند پهلو در مسئله هسته‌ای.

لاریجانی افزود: و از دیگر مسائل موضوع درخواست سفر آقای "جان کری" به ایران است که این روزها در سطح رسانه‌ها به آن پرداخته‌اند. البته چندی پیش طی نامه‌ای تقاضای خود را مطرح کردند آیا بهتر نیست به جای سفر به ایران به رفتارهای دوگانه ایالات متحده پایان دهید.

وی تصریح کرد: در همین شرایط که این نامه نوشته شده شاهد اقدامات ستیزه جویانه کنگره و دولت آمریکا چه در مسئله هسته‌ای و چه اقدامات موذیانه در مسائل اخیر هستیم.

رییس مجلس گفت: یا باید این نوع حرکت‌ها را حمل بر آشفتگی سیاسی نمود یا اقدامات فریبکارانه. علی ای حال توصیه ما این است که حداقل خودتان تحلیل یکسانی از شعار تغییر داشته باشید تا بتوانید برای دیگران آن را تفسیر نمایید.

وی با بیان اینکه آنچه تا امروز از تغییر از مشرق زمین دریافت شده است چیزی جز رجعت به سیاست‌های گذشته نبوده است، افزود: سخنان اخیر رییس جمهور آمریکا در حمایت این عده که اقدامات ضد دینی در روز عاشورا را انجام دادند بیشتر نشان می‌دهد آقای اوباما باید شرمنده رفتارهای ضد حقوق بشر سربازانش در گوانتانامو، ابوغریب و افغانستان و عراق باشد.

رییس مجلس گفت: اعلام می‌کنیم این گونه ستایش‌های شما از این گروه هم آبروی شما را می‌برد و هم پس زمینه حرکتی این عده ضد دین را بهتر نشان می‌دهد و قاطعیت عمل نظام را بیشتر موجب می‌گردد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet