هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
لاریجانی در جلسه شورای اداری خراسان رضوی:

برخی ازموارد سندچشم انداز درست انجام نشده است

سرویس سیاسی
**علی لاریجانی تاکید کرد که برخی شاخص های مهم در سند چشم اندازه بیست ساله نظام به درستی طی نشده است.
جمعه 11 دی 1388 ساعت 10:49

به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت، رییس مجلس شورای اسلامی صبح امروز در جلسه شورای اداری استان خراسان رضوی اظهار داشت: در این تردید نیست که استان خراسان رضوی استانی ویژه و استراتژیک برای کشور است و کارکردهای آن در صحنه ملی و انقلاب بسیار تاثیر گذار بوده است.

وی ادامه داد: نقش مردم مشهد در نهم و دهم دی ماه سال 57، نقطه جرقه ای برای انقلاب بود، همچنین حضور بارگاه شریف امام رضا (ع) قطعا جلوه ای از قدرت مذهبی تشیع است که باید به همان اندازه به آن اهتمام کرد.

لاریجانی با بیان اینکه حوزه علمه مشهد نیز یک حوزه علمیه قدیمی است و در بسیاری از شاخه های فرهنگی اسلامی تاثیر گذاری جدی داشته است، افزود: وجود شاعران و هنرمندان بارز نیز در این استان گوشه هایی از تاثیر گذاری استان خراسان رضوی در سطح ملی و فراملی است؛ لذا باید در بعضی امور هم نگاه فراملی به این استان داشت.

وی خاطر نشان کرد: ابتکار نمایندگان برای اینکه مشهد پایتحت معنوی کشور باشد کاری با معنا، سمبلیک و ازشمند بود، ولی برای تحقق آن باید به یک پروسه عملیاتی تعریف شود.

لاریجانی گفت: قطب بودن یک استان به عنوان مرکز فرهنگی و مذهبی نه تنها منافاتی با قطب بودن صنعتی ندارد بلکه مکمل یکدیگر است.

رییس مجلس با اشاره به مشکل حاشیه نشینی در شهر مشهد تاکید کرد: حاشیه نشینی را فقط نمی توان با برخورد با معلول حل کرد بلکه حتما باید ریشه ها و علل آن فلج شود.

وی افزود: اغلب حاشیه نشین ها از روستاها هستند بنابراین اگر شما به مشکلات روستاها توجه نکنید، این پدیده افزایش می یابد و در عوض اگر کشاورزی و دامپروری در روستاها رونق داشته باشد حاشیه نشینی کم حواهد شد.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: ما در مجلس گوش شنوایی برای بخش خصوصی داریم چون روند توسعه کشور را اینگونه می بینیم که اگر بخواهیم طبق سند چشم انداز حرکت کنیم باید توسعه را در همه ابعاد مورد توجه قرار دهیم.

 وی تاکید کرد: عدالت آنجایی است که استعدادهای مردم را در شئون مختلف شکوفا کند و این استعدادها در حرکت شکوفا می شود.

وی یادآور شد: اگر ما از مردمسالاری دینی سخن می گوییم باید توجه داشته باشیم این دو موضوع از یکدیگر متجزی نیستند؛ بلکه مردمسالاری دینی از درون تئوری عدالت اسلامی نشات می گیرد. لاریجانی گفت: در حوزه اقتصاد ما در 30 سال گذشته روش های دیگری را رفتیم که جوابگو نبود، چون استفاده صحیحی از عدالت صورت نگرفت؛ اما حال که زمینه های آن توسط سیاست های کلی فراهم شده است، باید زمینه را  برای توسعه همه شئونات فراهم کنیم.

رییس مجلس تصریح کرد: در سیاست های اصل 44 قانون اساسی برآوردها نشان می دهد که ما در راستای سند چشم انداز، بعضی از شاخص ها را درست طی نکرده ایم لذا باید روش خود را تغییر دهیم و برای این منظور یک راه بیشتر نداریم  و آن این که با کمک مردم پروژه ها را انجا دهیم

.وی گفت: اگر ما پروژه های عمرانی را با سرمایه گذاری بخش خصوصی انجام دهیم، سرعت انجام این پروژه ها  3 برابر بیشتر می شود با این تفاوت که مالکیت آنها با دولت نیست.

رییس مجلس در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وقایع اخیر کشور اظهار داشت: حرکت هایی که اخیرا در صحنه سیاسی کشور رخ داد سایش هایی را در کشور ایجاد کرد و از این جهت باید کسانی که عامل این حرکتها هستند ارزیابی دقیقی از کارهای خود داشته باشند.

وی با بیان اینکه ملی نگاه کردن باعث می شود که ما به همه شاخ و برگهای امور دقت کنیم، تصریح کرد: فتنه ها همیشه یک وجه مثبت و یک وجه منفی دارند. اینکه استعدادهای انقلابی و دینی کشور بتواند بالفعل شود وجه مثبت این اتفاقات است. چون در درون مصائب آب دیدگی به وجود می آید و با این اتفاقات جامعه هوشیاری عمیقی پیدا می کند و قطعا حضور مردم یک وجهی از این موضوع را بروز داد.

لاریجانی خاطر نشان کرد: همچنین باید آرام بخشی در کشور دنبال شود،چون این برای توسعه کشور و برای پیدا کردن متون این تحرکات مفید و لازم است.

وی افزود: باید با صبوری این موضوع را دنبال کرد.           

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000