ایام محرم 1398
1388/10/11 14:10:00
سرویس اقتصادی

نظر کارشناسی مرکز پژوهش‌ها درباره طرح افزایش توان اعتباری بانک‌ها

**مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نظر کارشناسی خود را در مورد طرح افزایش توان اعتباری بانکها و حمایت از تولید اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهشها ، معاونت پژوهشی این مرکز این طرح را دارای اشکالات اساسی دانست و افزود: به نظر می‌رسد این طرح صرفا در راستای حل مشکل حقوقی و ترازنامه‌‌ای بانک‌ها جهت پرداخت تسهیلات طراحی شده است. لذا شاید مناسب‌تر آن باشد که مشکل حقوقی و ترازنامه‌ای با یک روش دیگر و ساده‌تری حل شود تا تصور غیرواقعی حل مشکل مطالبات مشکوک‌الوصول و یا تصور غیرواقعی افزایش توان بانک‌ها و حمایت از تولید منتفی شده و چارة دیگری برای آن اندیشیده شود.

به این ترتیب یا می‌بایست اصلاحات بنیادین در این طرح صورت پذیرد و یا اینکه تک تک جزئیات آن رد شود و منتظر تدوین طرح دیگری ماند که اشکالات اساسی فوق‌الذکر در آن مرتفع شده باشد، لذا پیشنهاد می‌شود:

1 - برای تحقق اهداف این طرح اولا، زمینه تاسیس شرکت‌های خصوصی متعدد در قالب سهامی عام و خاص با موضوع و وصول مطالبات بانک‌ها فراهم شود تا تعدد این شرکت‌ها امکان رقابت بین آنها را فراهم کند، ثانیا به بانک‌های دولتی تکلیف شود یا در راستای وصول مطالبات خود اقدام کنند و یا آنها را به این شرکت‌ها واگذار کنند.(به قیمت مناسبی که نحوه قیمتگذاری در آن بر اساس آیین‌نامه مصوب هیئت وزیران خواهد بود).

2 - بجای این طرح، به راحتی می‌توان با کمک بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران خطوط اعتباری لازم، برای تولیدکنندگانی که دارای مشکل نقدینگی هستند در نظر گرفته و به آنها اختصاص داد. البته این اقدام از سال جاری توسط بانک مرکزی صورت پذیرفته و خطوط اعتباری برای تولیدکنندگان خاص در اختیار بانک‌های عامل قرار داده شده است که با بررسی مشکلات موجود و تسریع در شناسایی این گونه مشتریان ، می‌توان رونق را به بخش تولید بازگرداند.

3 - ساز و کاری طراحی شود که منجر به وصول سریع مطالبات غیرجاری نظام بانکی شده و کاملا به طور طبیعی بتواند توان اعتباری بانک‌ها را تقویت کند و نیز موجب عدم افزایش مجدد این گونه مطالبات شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet