هدر موبایل
1388/10/13 12:46:00
سرویس صحن
مصباحی مقدم در واکنش به تذکرات برخی نمایندگان:

ماده 186 آیین‌نامه، مجلس را در نحوه اصلاح محدود نمی‌کند

**رییس کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی خاطرنشان کرد: در ماده ۱۸۶ آیین نامه داخلی مجلس دست کمیسیون و مجلس را در نحوه اصلاح طرح‌ها و لوایح و انجام اصلاحات اساسی‌تر از ایرادات شورای نگهبان بازگذاشته است.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "غلامرضا مصباحی‌مقدم" در جلسه علنی روز یکشنبه با استناد به دو ماده 77 و 186 آیین‌نامه داخلی مجلس گفت: ماده 77 آیین‌نامه داخلی مجلس را از آن جهت تذکر می‌دهم که آقای توکلی فرمودند که تحت فشار رییس جمهور کمیسیون ویژه‌ این کار را انجام داد؛ این خلاف شأن مجلس و استقلال و موقعیت مجلس است.

وی افزود: رییس جمهور هیچ گونه فشاری بر مجلس نداشته است و ما هم تحت فشار قرار نمی‌گیریم و جایی که باید با حریت تمام موضع خود را اعلام کنیم، اعلامی می‌کنیم و جایی که باید نسبت به دولت و رییس جمهور منتقد باشیم، منتقد هم هستیم؛ بنابراین این تعبیر را که خلاف شأن کمیسیون است، آقای توکلی پس بگیرند.

رییس کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی گفت: وقتی که لایحه به شورای نگهبان رفت تمام همت کمیسیون و بسیاری از نمایندگان حل مساله بود؛ حل مساله‌ای که رییس جمهور عارض شد و در جلسه مشکل اجرایی شدن این مساله را بیان کرد.

مصباحی مقدم تصریح کرد: رییس جمهور گفت که ساختار برای ما تعیین نشده و منابع از این سال برای سال بعد قابل استفاده نیست. رییس جمهور گفت که اگر (این منابع) در بودجه سنواتی بیاید از آن برداشت می‌شود و ساختاری ایجاد کنیم که این مشکلات پدید نیاید.

مصباحی‌مقدم با بیان اینکه کاملاً مدنظر ما است که آن ساختار را ایجاد کنیم، از رییس جلسه خواست که وقت بیشتری برای ارائه توضیحات به نمایندگان در اختیار وی قرار دهد.

وی گفت: اگر این اطلاعات را بنده به نمایندگان ندهم و خدای نکرده بدون داشتن این اطلاعات تصمیمی بگیرند، احساس می‌کنم  که یک نوع اقراء به جهل صورت گرفته است.

نماینده مردم تهران در ادامه با اشاره به ماده 186 آیین‌نامه داخلی مجلس گفت: فهمی که بنده از ماده 186 دارم با آقایان توکلی و انصاری تفاوت دارد.

مصباحی‌مقدم با اشاره به تذکرات برخی نمایندگان با استناد به ماده 186 آیین‌نامه داخلی مجلس گفت: ماده 186 تاکید دارد براین که مواردی که شورای نگهبان (به طرح یا لایحه‌ای) ایراد گرفته باید بررسی و اصلاح شود که ما هم همان موارد را بررسی کردیم و ماده دیگری را بررسی نکردیم.

وی افزود: اما این ماده محدودیتی برای کمیسیون و مجلس جهت این که چگونه این اصلاح صورت بگیرد قائل نشده است. تبصره یک همین ماده نیز منحصراً دولت را از این که پیشنهاد جدیدی را به این لایحه اضافه نماید محدود می‌کند ولی مجلس را محدود نمی‌کند.

مصباحی مقدم تصریح کرد: این که مجلس را محدود نکرده یعنی این که دست مجلس باز است.

وی با اشاره به نکته دیگری در تذکرات برخی نمایندگان مبنی بر در نظر گرفتن وحدت رویه اظهارداشت: بنده در مجلس هفتم که رییس کمیسیون مبارزه با پولشویی بودم چندین بار این لایحه رفت و برگشت داشت. مواردی را که شورای نگهبان ایراد گرفته بود ما اصلاحات اساسی‌تری انجام دادیم تا شورای نگهبان پذیرفت. یعنی چندین بار تغییرات رخ داد و مجلس هم هیچ وقت نگفت که این تغییرات را چرا به اشکالاتی که شورای نگهبان گرفته است محدود نکردید.

وی درادامه گفت: این طور نیست که لزوماً وحدت رویه اقتضا کند که ما وارد نشویم؛ پس مفاد ماده 186 آیین‌نامه داخلی مانع از این نمی‌شود که مجلس هم وارد اصلاح همان موادی شود که شورای نگهبان ایراد گرفته و هم اصلاح اساسی‌تری صورت گیرد که یک مشکل دیگر هم حل شود.

مصباحی مقدم یاداور شد: البته تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر این که این لایحه با اهمیتی که دارد توافق مجلس و شورای نگهبان را می‌خواهد، اقتضا می‌کرد که مجلس یک مقدار اساسی‌تر تصمیم بگیرد.

رییس کمیسیون ویژه بررسی طرح تحول اقتصادی با خاطرنشان ساختن اینکه ما می‌خواهیم این کار را حل نماییم، خطاب به ابوترابی فرد گفت: من انتظار دارم که جنابعالی اعلام بفرمایید که این تذکرات آیین‌نامه‌ایی وارد نیست.

پس از توضیحات "غلامرضا مصباحی مقدم"، "سیدمحمدحسن ابوترابی‌فرد" گفت: همانطور که همکاران گفتند، حداقل یکی از معیارها و ملاک‌های ما در مدیریت بحث وحدت رویه است.

وی گفت: بنده به خاطر ندارم که در یکی از کمیسیون‌های تخصصی، رییس کمیسیون به عنوان مسئول اجرای مفاد آیین‌نامه تصمیمی را اتخاذ کند و رییس جلسه در صحن علنی تصمیم رییس کمیسیون را که مسئول اداره جلسه کمیسیون بوده است را به عنوان نقص آیین‌نامه زیر سوال ببرد.

وی افزود: جناب آقای مصباحی مقدم به عنوان رییس کمیسیون ویژه بررسی طرح تحول اقتصادی، مسئولیت اداره جلسه  کمیسیون را طبق آیین نامه داشته‌اند و بنده نیز در آن جلسه حضور داشتم. نایب رییس مجلس اظهار داشت: تذکرات آیین‌نامه‌‌ای را که دوستان به صورت مشروح مطرح کردند را رییس کمیسیون با برداشت و تلقی که از ماده 186 داشتندً وارد ندانستند و براساس تشخیص خود طبق اختیاراتی که آیین‌نامه به رییس کمیسیون داشت کمیسیون را اداره کردند و اعضای کمیسیون هم قبول کردند زیرا جزء اختیارات رییس کمیسیون بود.

وی افزود: ممکن بود اگر بنده و یا یکی از دوستان دیگر مسئولیت کمیسیون را داشتیم برداشتمان از بحث آیین‌نامه برداشت دیگری بود ولی آقای مصباحی مقدم براساس آیین‌نامه داخلی مجلس اعتراضات را وارد ندانستند و جلسه را طبق آیین‌نامه براساس اختیارات قانونی خودشان اداره کردند. ابوترابی فرد خاطرنشان ساخت: بنده فکر نمی‌کنم  به عنوان رییس جلسه این اختیار آیین‌نامه‌ای را داشته باشم که کار قانونی رییس کمیسیون را براساس تشخیص وی از آیین‌نامه مورد نقد و سوال قرار دهم.

وی افزود: فکر می‌کنم همکاران گرانقدر این توضیحات حقیر را اقناع کننده بدانند و اجازه دهند که ما پیشنهاد کمیسیون را در دستور قرار دهیم و به رای بگذاریم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet