ایام محرم 1398
1388/10/13 12:54:00
سرویس اقتصادی
نادران: مجلس لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها را تصویب کند

دغدغه‌های دولت با اصلاحیه یا تفاهمات غیرمصوبه‌ای برطرف می‌شود

**نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس باید قانون هدفمند کردن یارانه‌ها را تصویب و ابلاغ کند، خاطرنشان ساخت: دغدغه‌های دولت را بعدا می‌توان از طریق اصلاح مصوبه یا مصوبه جدیدی یا تفاهمات غیرمصوبه‌ای برطرف کرد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "الیاس نادران" در جمع خبرنگاران در خصوص این که آیا مجلس در جلسه‌ آینده نظر دولت را در زمینه لایحه هدفمندکردن یارانه‌ها تامین خواهد کرد، گفت: بحث اینکه دولت بخواهد یا نخواهد نیست. این لایحه‌ مسیری را طی کرده است و آنچه امروز دولت مطالبه می‌کند از طریق عادی و تعقیب مصوبه‌ای که تا امروز پیش رفته عملی نیست.

وی افزود: پیشنهاد صریح دولت این است که درآمدها و هزینه‌های مربوط به هدفمندکردن یارانه‌ها در قالب بودجه سنواتی نیاید و این، هم خلاف قانون اساسی است و هم محدود کردن اختیارات نمایندگان.

نادران گفت: درخواست دولت  اگر به صورت قانون دائمی این  اختیار را از نمایندگان سلب خواهد کرد که حتی در سال‌های آتی پیشنهادی را مطرح کنند.

نماینده مردم تهران تصریح کرد: حتی اگر مجلس با دولت همراهی کند و ماده 12 این لایحه را حذف کند یا عنوان بودجه سنواتی در ماده 12 را حذف نماید، باز دغدغه  دولت از ناحیه پیشنهادهای نمایندگان نمی‌تواند منتفی شود.

وی افزود: بنابراین باید به ساز و کارهایی غیر از این رسید و تفاهم‌هایی را ایجاد کرد که براساس آنها نگرانی‌های دولت و مجلس به حداقل برسد و حقوق همدیگر را هم ضایع نکنند.

عضو کمیسیون اقتصادی اظهار داشت: دولت به دنبال این است شرکتی ایجاد کند که براساس واریز درآمدها به حساب آن شرکت بتواند عمل کند؛ کمیسیون ویژه‌ نیز با آن موافقت کرده ولی البته در صحن‌علنی هنوز در مورد ان تصمیم گرفته نشده است.

وی یادآور شد: قبلاً هم در قانون نظام جامع تامین اجتماعی و رفاه این اختیار را دولت داشت که صندوق یا سازمان یا دستگاهی اجرایی را برای اجرای این کار مشخص کند که در آنجا نیز بحث سیاست‌های حمایتی و هدفمندکردن یارانه‌ها که جزو محوری‌ترین فعالیت‌هایشان بوده مطرح شد و امروز هم دولت این اختیار را دارد.

نادران ادامه داد: به نظرم دغدغه دولت ناظر به موارد ایراد گرفته شورای نگهبان نیست به همین دلیل مجلس باید از این مرحله عبور و قانون را مصوب کند و به دولت ابلاغ نماید، سپس دغدغه‌های دولت و مجلس به صورت مشترک نسبت به عملیاتی کردن قانون مورد بررسی قرار گیرد.

نماینده تهران اظهار داشت: در صورتی که دغدغه‌ها در یک فضای تفاهمی حل شد در آنجا اگر نیاز به این بود که مصوبه‌ای اصلاح شود یا مصوبه جدیدی به تصویب برسد یا تفاهمات غیرمصوبه‌ای انجام شود که ممکن است لزوماً در چارچوب قانون نباشد ولی از طریق رویه بتوان آن اصلاح را انجام داد، مجلس و دولت می‌توانند با همراهی یکدیگر کار پیش ببرند.

این نماینده مجلس خاطرنشان ساخت: چون کار اجرا کار مشکلی است و پیامدهای اجتماعی را به همراه دارد، همه باید با هم همراهی داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه من اصل همدلی مجلس و دولت را برای اجرای بهتر هدفمندکردن یارانه‌ها ضروری می‌دانم، خاطرنشان ساخت: ولی این که یک طرفه به قاضی برویم یا فقط بخواهیم دغدغه‌های دستگاه‌های اجرایی را مرتفع کرده و ناظر به دغدغه‌های نمایندگان مردم نباشیم این پذیرفته نیست.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet