خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1388/10/13 14:14:00
سرویس اقتصادی
مصباحی مقدم:

اکنون اجرای لایحه هدفمند کردن خواسته نظام است

**رییس کمیسیون ویژه بررسی طرح تحول اقتصادی گفت: اکنون اجرای لایحه هدفمند کردن یارانه ها خواسته نظام است و خواسته دولت برای استرداد لایحه بیهوده است.

غلامرضا مصباحی‌مقدم رییس کمیسیون ویژه بررسی طرح تحول اقتصادی در حاشیه جلسه‌علنی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران گفت: لحاظ شدن نظرات دولت و مجلس در تصویب لایحه هدفمندکردن یارانه‌ها برخی اظهارات مبنی بر قابل اجرا نبودن لایحه بی‌مورد است.

وی در خصوص استرداد لایحه توسط دولت گفت: طرح هدفمندکردن یارانه‌ها برای رفع ابهام شورای نگهبان به مجلس بازگشت که برخی نمایندگان با اتکاء به آیین‌نامه داخلی مجلس تایید کردند که باید ابهامات شورای نگهبان برطرف شود.

وی افزود: مبنای تصمیم‌گیری کمیسیون ویژه توافق حاصل شده در کمیته دولت و مجلس بود و براساس ساختار جدید ایجاد شده به دولت امکان می‌داد که براساس یک حرکت انقلابی 5 ساله برای اصلاح حامل‌های انرژی تلاش کند و سازمانی تحت عنوان سازمان هدفمندکردن یارانه‌ها ایجاد شود که وجوه حاصل از این لایحه به خزانه ریخته شده و در مصارفی که در قانون تصویب شده استفاده شود.

مصباحی‌مقدم خاطر نشان کرد: دولت این دغدغه را داشت که مازاد بودجه در هر سال در سال‌های دیگر قابل استفاده نباشد که نمایندگان این مشکل را حل کردند.

وی افزود: بر این اساس 100 درصد وجوه حاصل شده تحت عنوان شرکت هدفمندسازی یارانه‌ها در بودجه کل کشور دیده شد.

رییس کمیسیون ویژه اظهار داشت: مجلس هم این مسئله را مدنظر داشت که امکان نظارت بر اجرای قانون را داشته باشد و دست مجلس در این خصوص باز باشد و نیز در غالب کمک به دولت تلاش‌هایی صورت دهد.

وی دغدغه دیگر نمایندگان بزرگ شدن دولت و ایجاد سازمان هدفمندسازی بر مرکز استان‌ها دانست و عنوان کرد: ایجاد ساختار جدید در قالب متمرکز شدن مورد تصویب به نمایندگان است و دولت باید از منابع و نیروی انسانی موجود استفاده کند و دولت بزرگتر نشود.

نماینده تهران در خصوص بحث ماده 12 که مورد ایراد شورای نگهبان قرار نگرفته بود گفت: تغییر این ماده که خواست دولت بود در اختیار مجلس نبود.

وی افزود: برمبنای ماده 12 که مطابق اصول 52 و 53 قانون اساسی، باید بودجه از خزانه برداشت شود و لذا این تقاضا قابل اجابت از ناحیه مجلس نیست که هیچ بهانه‌ای برای پس گرفتن آن وجود ندارد.

وی در ادامه خواستار عزم جدی دولت برای اجرای لایحه شد و گفت: از این پس اجرای این لایحه خواسته نظام است و دولت و مجلس برای اجرای آن اتفاق نظر دارند و این مسئله هرگز به منزله وجود فشار نیست.

وی با بیان این که دولت بگوید این لایحه قابل اجرا نیست بیهوده است گفت: اگر من رییس جمهور بودم آن را اجرا می‌کردم و رییس جمهور نیز شجاع است و می‌تواند آن را اجرا کند.

وی تصریح کرد: اگر در اجرای لایحه مشکل پیش آمد دولت می‌تواند با لایحه‌ای دو فوریتی بخواهند که مشکل حل شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet