ایام محرم 1398
1388/10/14 15:39:00
سرویس اقتصادی
کاتوزیان با اشاره به طرح هدفمند کردن یارانه ها

مردم هزینه ناکارآمدی دستگاههای دولتی را می دهند

**رییس کمیسیون انرژی مجلس گفت: حل مشکلات صنعت کشورمان نیازمند تحرک دولت است اما دولت چابکی و چالاکی لازم را ندارد.

حمید رضا کاتوزیان در گفتگو با خبرنگار خانه ملت با بیان اینکه بخش صنعت در کشورمان نیازمند تحول است، اظهار داشت: ‌اگر صنعت در کشورمان هدفمند نشود نتیجه آن تلفات منابع است و در صورتی که منابع نیز به قیمت طبیعی روز عرضه شود صنعتگر در کشورمان ور شکسته خواهد شد.
وی با تاکید بر اینکه صنعت در کشورمان نیازمند تحول جدی است، افزود: ‌این صنعت نیازمند آن است که وزیر صنایع نخبگان صنعتی را گرد هم آورد و صنعت را بر مبنای دیدگاه صنعتگران ساماندهی نماید.
نماینده مردم تهران ادامه داد: گره های صنعت در کشورمان گره کوری نیست که نتوان آن را باز کرد اما باز کردن این گره ها در صنعت نیازمند عقلانیت و خرد ورزی است و خواهان منطق عملی است.
رییس کمیسیون انرژی گفت: در حال حاضر نیز این مسئله مطرح است که که مردم هزینه ناکار آمدی بخش های دولت را در بحث هدفمند کردن یارانه ها می پردازند و این یک واقعیت است.
وی در ادامه اظهار داشت:‌ به عنوان مثال سیستم برق رسانی سیستم فرسوده ای است و تلفات انرژی در آن بسیار زیاد و راندمان نیروگاهها پایین است. به همین دلیل نیز برق برای دولت گران تمام می شود اما این هزینه گران بودن را مردم باید بدهند؛ چرا که راندمان نیروگاههای برق پایین است و نوسازی و بازسازی نیروگاههای برق صورت نگرفته است.
وی با با بیان مثال دیگری گفت: ‌خودروهایی که در کشور وجود دارد پرمصرف هستند و فردی که  خواهان خرید خودرو است با 13 یا 14 میلبیون نهایتا سمند یا پژو  می تواند بخرد و این در حالی است که میزان مصرف این خودروها بالاست و خودروهای مصرف پایین نیز قیمت های بالایی دارد که مردم نمی توانند آنها را خریداری کنند. در واقع مردم نباید هزینه گرانی صنعت و پر مصرف بودن خودرو را بدهند و این یک فشار تحمیلی بر مردم است که مستحق چنین تحمیلی نیسیتند.
وی افزود:‌ دولت می تواند در مورد موتورهای ایران خوردو و سایپا موتورهای پر مصرف را کنار بگذارد و موتور های کم مصرف را از خارج وارد و مونتاژ نماید یا موتورهای جدید کم مصرف خود را زودتر به تولید برساند.
رییس کمیسیون انرژی در ادامه تصریح کرد: ‌صنعت کشورمان نیازمند تغییر ساختار جدی است و از زمان مجلس هشتم مرتبا به وزارت نیرو عنوان کرده ایم که انجمن مهندسی برق ایران را که شامل اساتید دانشگاهها هستند را دعوت نمایند و آنها نیز خود اعلام آمادگی کرده اند که می توانند میزان تلفات را کاهش دهند و از محل صرفه جویی در این مورد دستمزد آنها پرداخت شود؛ اما ‌در این زمینه تاکنون هیچ اقدامی صورت نگرفته است.
کاتوزیان گفت: حل این مسائل نیازمند تحرک دولت است؛ اما دولت لختی زیادی دارد و تحرک ندارد و قادر به حرکت نیست و سیستم کند حرکت می کند و چابکی و چالاکی لازم را ندارد.
وی در پایان تصریح کرد: ‌بحث هدفمند کردن یارانه ها از موضوعاتی است که به نظر من به شدت می تواند اقتصاد کشور را تحت تاثیر قرار دهد و هنوز برای اجرایی شدن آن زود است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet