شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1388/10/15 10:25:00
سرویس صحن
با تصویب پیشنهاد جمعی از نمایندگان برای اصلاح ماده 15

سازمان هدفمند کردن یارانه‌ها ایجاد می‌شود

**نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تصویب ماده ۱۵ اصلاح جمعی از اعضای کمیسیون طرح تحول اقتصادی، با ایجاد سازمان هدفمند کردن یارانه‌ها موافقت کردند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، نمایندگان با 132 رای موافق، 80 رای مخالف و 12 رای ممتنع از مجموع 233 نماینده حاضر در جلسه با این پیشنهاد موافقت کردند.

"محمدحسن فرهنگی" در ادامه به ارائه یک پیشنهاد اصلاحی که دولت و مجلس  بر آن تفاهم کرده بودند پرداخت.

وی در تشریح این پیشنهاد گفت: در این پیشنهاد سازمان هدفمند سازی یارانه‌ها که با استفاده از منابع موجود جهت اجرای این قانون و با لحاظ کردن قانون برنامه یا با اصلاح ساختار و ادغام شرکت‌های موجود تاسیس می‌شود، از معافیت مالیاتی برخوردار خواهد بود.

فرهنگی ادامه داد: اجازه‌هایی که در این پیشنهاد داده شده است و با تفاهم بین دولت و مجلس باید برای برداشتها، مسیر را برای اجرایی شدن این مصوبه فراهم می‌کند.

"علی اصغر یوسف نژاد" در مخالفت با پیشنهادی که ففرهنگی مطرح کرد افزود: همان ایراد شورای نگهبان در این پیشنهاد وجود دارد و لذا از همکاران می‌خواهیم به این پیشنهاد رای ندهند.

هادی قوامی نماینده اسفراین نیز در موافقت با این پیشنهاد اظهار داشت: مدیریت اجرایی یکی از نکات مهم  در این مصوبه است و لازم است تا برای اجرایی شدن این امر مهم ما باید انعطاف لازم را در مصوبه داشته باشیم تا امکان اجرایی شدن آن فراهم شود.

این گزارش می‌افزاید: نماینده دولت در ارتباط با این پیشنهاد اظهارداشت: این پیشنهاد بستر تفاهم دولت و مجلس را فراهم نموده  لذا دولت موافق این پیشنهاد است.

کاظم دلخوش سخنگوی کمیسیون ویژه نیز موافقت خود را با تصویب این پیشنهاد اعلام کرد.

بر اساس پیشنهاد ارائه شده، پس از وصول کسر سهم دولت موضوع ماده 11 به عنوان مستمر برداشت و به عنوان کمک صرفاً جهت اجرای اهداف و تکالیف مقرر در مورد 8و7 این قانون در اختیار سازمان قرار دهد تا برابر آن هزینه کند.

سازمان به صورت متمرکز اداره می‌شود و صرفاً مجاز به داشتن واحدهای ستادی برنامه ریزی و نظارت در مرکز می‌باشد. وزرای رفاه و تامین اجتماعی، امور اقتصادی و دارایی، بازرگانی،‌راه وترابری،‌جهاد کشاورزی صنایع و معادن، نفت و نیرو و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور عضو مجمع عمومی سازمان می‌باشند.

اساسنامه شرکت شامل ارگان وظایف و اختیارات توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی توسط معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور به دولت اجازه داده می‌شود ظرف مدت یک ماه پس از لازم الاجرا شدن این قانون سازمان با ماهیت شرکت دولتی به نام سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها با استفاده از منابع (امکانات، نیروی انسانی و اعتبارات موجود، جهت اجرا این قانون ایجاد کرده یا با اصلاح ساختار و ادغام شرکت‌های موجود تاسیس نماید).

دولت مجاز است وجوه حاصل از اجراء این قانون را که به خزانه واریز می‌شود تهیه و به تصویب هیات وزیران می‌رسد وجوه و اعتبارات موضوع این قانون از جمله مواد 12و15 مانند سایر شرکتهای دولتی در بودجه کل کشور منعکس می‌شود و پس از اختیارات و مجوزهای موضوع این قانون از جمله مواد 14 و 2 تغییر در سقف اعتبارات شرکت با پیشنهاد دولت و تصویب مجلس مجاز می‌باشد وجوه مانده سازمان از هر سال برای سال بعد قابل مصرف است و سازمان درهر سال می‌تواند برای سنوات بعد در چهارچوب این قانون تعهد ایجاد نماید.

اعتبارات موضوع این قانون مشمول قانون نحوه هزینه کردن اعتباراتی که به موجب قانون از رعایت قانون محاسبات عمومی و سایر مقررات عمومی دولت مستثنی هستند. مصوب 6/11/1364 می‌باشد. سازمان مکلف است گزارش عملکرد دریافت و پرداخت منابع حاصل ازهدفمندسازی یارانه‌ها را به تفکیک مواد 8و7 در پایان هر 6 ماه در اختیار کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات و سایر کمیسیون‌های ذی‌ربط مجلس شورای اسلامی قرار دهد.

دیوان محاسبات کشور مکلف است در مقاطع 6 ماهه گزارش عملیات انجام شده توسط سازمان را براساس اهداف پیش بینی شده در این قانون را به مجلس شورای اسلامی ارائه نماید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet