انتخابات ریاست جمهوری
1388/10/15 11:44:00
سرویس اقتصادی
مصباحی‌مقدم:

قانون مجلس پس از ابلاغ قابل اجراست

**رییس کمیسیون ویژه بررسی طرح تحول اقتصادی تصریح کرد: چون هیچ تاریخی در قانون هدفمندکردن یارانه‌ها در نظر گرفته نشد لذا بلافاصله پس از ابلاغ قابلیت اجرا پیدا می‌کند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "غلامرضا مصباحی‌مقدم" روز سه‌شنبه در جمع خبرنگاران پارلمانی گفت: خواسته دولت در نحوه استفاده از درآمد و هزینه کرد منابع حاصل از اجرای قانون هدفمند‌کردن یارانه‌ها 100 درصد تامین شد.

وی تاکید کرد: در تصمیم‌ جدید مجلس چیزی از خواسته دولت نادیده گرفته نشد.

مصباحی‌مقدم با اشاره به تصویب نشدن بخشی از خواسته‌ دولت در مصوبه امروز مجلس اظهار داشت: دولت مایل بود که مجلس ماده 12 لایحه هدفمندکردن یارانه‌ها را حذف کند اما چون شورای نگهبان ایرادی در این خصوص نگرفته بود، ما نمی‌توانستیم این خواسته را تامین کنیم.

وی تصریح کرد: اگر این ماده را از لایحه حذف می‌کردیم بنا به نظر شورای نگهبان خلاف قانون اساسی بود. زیرا براساس اصول 52 و 53 قانون اساسی بودجه کل کشور باید سنواتی باشد و  همه درآمدهای دولت به خزانه واریز شود لذا امکان حذف ماده 12 وجود نداشت.

رییس کمیسیون ویژه در خصوص نحوه نظارت مجلس بر عملکرد سازمان هدفمندکردن یارانه‌ها گفت: دراین قانون دیوان محاسبات مکلف شده است بر عملکرد دولت جهت اجرای مواد 7 و 8 و11 قانون هدفمندکردن یارانه‌ها نظارت کند.

وی افزود: نحوه نظارت دیوان محاسبات نیز نحوه نظارت وجوه خارج از شمول است که خود آیین‌نامه و مقرراتی دارد و کاملاً ضابطه‌مند است.

مصباحی‌مقدم خاطر نشان کرد: بدین ترتیب دیوان محاسبات احراز می‌کند آیا وجوه و منابع حاصل از اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها در راه اهداف تعیین شده برای آن مصرف شده است یا خیر.

وی با اشاره به تذکرات آیین‌نامه‌ای برخی نمایندگان در خصوص شائبه افزایش سقف درآمدهای ناشی از اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها از سوی دولت اظهار داشت: براساس متن مصوبه امروز مجلس، تغییر سقف درآمدی فقط با پیشنهاد دولت و در صورت تصویب مجلس امکان‌پذیر است و دولت نمی‌تواند راساً و بدون موافقت مجلس سقف منابع را تغییر دهد.

نماینده تهران در مورد زمان اجرای این قانون گفت: چون هیچ تاریخی در قانون هدفمندکردن یارانه‌ها در نظر گرفته نشد لذا بلافاصله پس از ابلاغ قابلیت اجرا پیدا می‌کند.

وی در خصوص پیش‌بینی تورم ناشی از اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها تصریح کرد: دو نوع تورم پیش‌بینی می‌شود که یکی تورم ناشی از تغییر قیمت حامل‌های انرژی است که یا به صورت مستقیم قیمت برخی کالاها را افزایش می‌دهد یا به صورت غیرمستقیم در افزایش قیمت آنها موثر می‌شود.

مصباحی مقدم ادامه داد: مجموعه تغییر قیمت‌ها را به 5 سال توزیع کرده‌ایم بین 11 تا 15 درصد تورم سالانه را پیش بینی می‌‌کنیم. البته این تورم به اضافه تورم موجود اما منهای تورم ناشی از کسری بودجه دولت در شرایط فعلی است.

وی گفت: کسری بودجه دولت با برخورداری از منابع مالی حاصل از اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها مرتفع و تورم ناشی از آن نیز ازبین برود.

نماینده تهران ادامه داد: در صورت اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها در سال‌های آتی دیگر شاهد کسری بودجه دولت نخواهیم بود.

وی در خصوص تورم انتظاری موجود در جامعه نیز اظهار داشت: اگر رسانه‌های جمعی، دولت و مجلس به درستی اطلاع رسانی کنند و مانع از انحراف افکار عمومی شوند، تورم انتظاری را نخواهیم داشت.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet