هدر موبایل
1388/10/17 10:35:00
سرویس کمیسیون ها

مصوبات کمیسیون کشاورزی در خصوص بررسی وضعیت تولید و مصرف کودهای زیستی و آلی

**کمیسیون کشاورزی در خصوص بررسی وضعیت تولید و مصرف کودهای زیستی، بیولوژیک، آلی و ریزمغذی‌ها در کشور و نحوه حل مشکلات تولیدکنندگان و چگونگی خرید و یا اختصاص یارانه به این نوع کودها تصمیماتی را اتخاذ کرد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت مشروح تصمیمات این کمیسیون به شرح زیر است:

1- به منظور توسعه و حمایت از تولید و مصرف کودهای زیستی، بیولوژیک، آلی و ریزمغذی‌ها و با توجه به مفاد بندهای ب و ج ماده 61 و مواد 65 و 71 قانون برنامه چهارم توسعه و رعایت موضوعات زیست محیطی و حفظ آب و خاک کشور، از این تاریخ تولید و مصرف این کودها به صورت جدی و در قالب برنامه‌ای مدون، در برنامه تولید محصولات کشاورزی کشور قرار گیرد.

2- موسسه تحقیقات خاک و آب کشور (وابسته به وزارت جهاد کشاورزی)، مسئول رسیدگی، نظارت، کنترل کیفی و اعطای گواهی کنترل کیفیت به اشخاص حقیقی و حقوقی اعم از دولتی و غیردولتی تولید کننده این نوع کودها می‌باشد. این موسسه می‌تواند از آزمایشگاه‌های دولتی و غیر دولتی دیگر که دارای شرایط لازم باشند، به عنوان همکار استفاده و لیست آنها را منتشر نماید.

3- سازمان تحقیقات، ترویج و آموزش کشاورزی، با همکاری سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی، برنامه آموزش، تشویق و ترغیب بهره برداران کشاورزی در زمینه استفاده از این کودها را در برنامه‌های خود گنجانده و به تمامی استان‌های کشور ابلاغ نماید.

4- معاونت امور تولیدات گیاهی وزارت جهاد کشاورزی به گونه‌ای برنامه ریزی نماید که ضمن پایش امور فنی، بررسی‌های میدانی و میزان مصرف، تا پایان برنامه پنجساله پنجم توسعه، مصرف این نوع کودها تا 50 درصد میزان کود شیمیایی مصرفی در پایان سال 1388 افزایش یابد.

5- معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری، وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی، امور اقتصادی و دارایی، بازرگانی و سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان از ابتدای سال 1389 نسبت به تامین یارانه حمایتی این کودها از محل یارانه‌های تخصیصی به بخش کشاورزی اقدام نمایند.

6- وزارت جهاد کشاورزی در راستای پیگیری تامین و یا معرفی برخی ماشین آلات مورد نیاز در جهت استفاده از این کودها اقدام نماید.

7- در راستای جلوگیری از کاهش کیفیت‌ها، توسعه رقابت، جلوگیری از رانت و ایجاد فرصت‌های برابر برای تمامی تولیدکنندگان این کودها، وزارت بازرگانی نسبت به تاسیس انجمن تولیدکنندگان کودهای زیستی، بیولوژیک، آلی و ریزمغذی‌ها اقدام و آن را مورد حمایت قرار دهد.

8- معاونت امور تولیدات گیاهی نسبت به تهیه نقشه علمی جایگزینی این کودها اقدام نماید.

9- در راستای حمایت از تولیدکنندگان در سالجاری و از محل باقیمانده یارانه کود و سموم، با توافق مسئولین ذی ربط، اعتباری جهت یارانه بخشی از تولید فعلی تولید کنندگان این کودها (علاوه بر 10 درصد قبلی موضوع تصویبنامه 90765/ت42963 ن مورخ 23/4/88) اختصاص یابد.

10- ستاد هماهنگی امور تغذیه گیاهی و نیازهای کودی کشور موضوع ابلاغیه شماره 020/10673 مورخ 29/3/1386 وزیر جهاد کشاورزی به اضافه مدیران عامل شرکت‌های تولید تلفیق دانه، فناوری زیستی مهرآسیا، آمیزه طبیعت و زیست فناور سبز، حداکثر تا 15/10/88 نسبت به تدوین برنامه پنجساله استفاده از این کودها در بخش کشاورزی و نحوه جایگزینی آن با کودهای شیمیایی و سایر الزامات مربوطه اقدام و نتایج حاصله را به کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی ارائه نمایند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet