ایام محرم 1398
1388/10/19 11:21:00
سرویس اقتصادی
کدخدایی در ارتباط با لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها خبر داد:

شورای نگهبان تا 20 روز آینده اعلام نظر می‌کند

**سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد که این شورا ظرف ۲۰ روز آینده لایحه‌ هدفمند‌کردن یارانه‌ها را بررسی و درمورد آن اعلام نظر می‌کند.

"عباسعلی کدخدایی" در نشست خبری صبح روز شنبه خود با خبرنگاران رسانه‌ها، از حضور مردم در راهپیمایی روز نهم دی‌ماه قدردانی کرد و گفت:‌ملت ایران با حضور خود نشان دادن که همواره با شور و حرارت در صحنه برای دفاع از نظام حاضر هستند.

کدخدایی با اشاره به بررسی لایحه مجازات اسلامی گفت: این لایحه از مدتی پیش به صورت آزمایشی در مجلس به تصویب رسیده و در اختیار شورای نگهبان قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: لایحه مجازات اسلامی که دارای بیش از 730 ماده است تاکنون 380 ماده آن به صورت غیررسمی در شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفته و در این خصوص شورای نگهبان از مجمع مشورتی فقهی که در قم مستقر است کمک گرفته است.

کدخدایی با اشاره به اینکه هفته گذشته لایحه مجازات اسلامی به صورت رسمی از مجلس برای شورای نگهبان ارسال شده گفت: با تشکیل جلسات فوق‌العاده نظرات شورای نگهبان برای مجلس ارسال می‌شود.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سئوالی در خصوص آخرین وضعیت لایحه هدفمند‌کردن یارانه‌ها گفت: لایحه‌ هدفمند‌کردن یارانه‌ها در روزهای پایانی هفته گذشته به شورای نگهبان ارسال شده و در ظرف مدت قانونی که 20 روز است در مورد آن اظهار نظر می‌شود.

وی در پاسخ به سئوال خبرنگاری که از وی در مورد تذکرات نمایندگان در خصوص ایرادات شورای نگهبان پرسید گفت: بخشی از تذکرات نمایندگان به آئین‌نامه داخلی مجلس باز می‌گردد که در مورد آن ما نمی‌توانیم اظهار نظر کنیم اما در مورد ایراداتی که شورا گرفته نمایندگان می‌توانند اعمال اصلاحات کنند و به عنوان نمونه ایراد شورای نگهبان اگر به ماده 15 باشد نمایندگان نمی‌توانند وارد ماده 13 شوند ولی در مورد ماده 15 می‌توانند کل ماده را حذف و یا جایگزین کنند.

کدخدایی در پاسخ به این سئوال که آیا به لحاظ قانونی تصویب مهلت اعتراض به حکم محارب از 20 روز به 5 روز قانونی است یا خیر گفت: در این خصوص اطلاعی ندارم ولی اگر طرح یا لایحه‌ای در مجلس تصویب و مغایرتی با شرع و قانون اساسی نداشته باشد از لحاظ ما بلا مانع است.

وی در ادامه نشست خبری نظر شورای نگهبان را در خصوص دو لایحه یک طرح و یک اساسنامه بیان کرد و گفت: لایحه اصلاح ماده 14 قانون حقوق و مزایای مستمر، پس‌انداز ثابت، حق بیمه، و بیمه درمانی مشمولین قانون ارتش جمهوری اسلامی ایران مصوب 1368 و ماده 190 قانون استخدامی نیروی انتظامی مصوب 1382 و الحاق ماده 187 مکرر به قانون مقررات استخدامی سپاه مصوب 1370 با توجه به اصلاح به عمل آمده از سوی مجلس شورای اسلامی مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

سخنگوی شورای نگهبان در خصوص طرح یک فوریتی استفاده از تسهیلات حساب ذخیره ارزی برای حمل و نقل ریلی و عمومی شهرها نیز گفت: از نظر شورای نگهبان ماده واحده از این جهت که به افزایش هزینه عمومی می‌انجامد و به طریق تامین آن معلوم نشده است و مغایر اصل 75 قانون اساسی شناخته شد.

کدخدایی در رابطه لایحه توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید به منظور تسهیل اجرای سیاست‌های کلی اصل 45 قانون اساسی گفت: با بررسی‌های شورای نگهبان این لایحه مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

سخنگوی شورای نگهبان در مورد اساسنامه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت: از نظر شورای نگهبان با توجه به اصلاح به عمل آمده این اساسنامه مغایر با موازین شرع و قانون اساسی نیست.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet