ایام محرم 1398
1388/10/20 09:26:00
سرویس صحن
احمدی نژاد:

دوران نظام مادی حاکم بر جهان پایان یافته است

**رییس جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه امروز نظام حاکم بر جهان از جانب قاطبه ملت‌ها و صاحبنظران پایان یافته تلقی می‌شود، تاکید کرد: در مقابل همه بدنبال نظم جدید، اندیشه‌ای جدید، نظام ارزشی جدید بر پایه نظرات انسان و نیازهای حقیقی انسان می‌گردند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "محمود احمدی‌نژاد" که امروز برای تقدیم برنامه پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در صحن علنی مجلس حاضر شده بود گفت: این لایحه پنجمین برنامه توسعه بعد از استقرار نظام جمهوری اسلامی ایران و دومین برنامه از سند چشم انداز بیست ساله است.

وی افزود: تا امروز 4 برنامه در جمهوری اسلامی طراحی، تدوین و اجرا شده و اکنون نیز سال آخر برنامه چهارم رو به اتمام است.

احمدی نژاد تصریح کرد: انشاالله در آینده نزدیک گزارش برنامه چهارم و نقد وتحلیل نظام برنامه ریزی و چهارچوب برنامه چهارم در اختیار نمایندگان قرار خواهد گرفت.

وی در تشریح ویژگی‌های برنامه پنجم توسعه اظهار داشت: خیلی روشن است که برنامه پنجم در چارچوب سند چشم انداز و براساس سیاست‌های ابلاغی برنامه چهارم و پنجم و تجربیات حاصل از اجرای‌ 4 برنامه تهیه شده است.

احمدی نژاد تصریح کرد: اما این برنامه یک مبانی دارد که اولین موضوع مهم آن شرایط امروز جهان است.

وی ادامه داد: خیلی روشن است که ما در پایان دوران حیات یک نظام مادی هستیم. دورانی که به تعبیری 60 سال، به تعبیری 100 سال و به تعبیری بیش از 300 سال بر دنیا حاکم بود و همه شئون فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی را تحت سلطه و اثر خود قرار داد.

وی با بیان اینکه این نظام با تعریفی از انسان، جامعه و جهان مناسبات سیاسی و اقتصادی جهان را تنظیم کرد، خاطرنشان ساخت: البته این نظام دستاوردهای مثبتی هم داشت؛ از جمله بر هم زدن نظام خفقان کلیسایی و توجه به بعضی از شئون انسان. اما نتایج منفی آن هم گریبانگیر نوع بشر شد.

رئیس جمهور جنگ‌ها، تجاوزها، برده داری‌ها در هم شکستن کرامت انسانی و خانواده، برکندن بنیان‌های فرهنگ انسانی و ارزش‌های الهی، قتل‌ها و غارت‌ها را از نتایج منفی حاکمیت نظام مادی عنوان کرد و ادامه داد: خوشبختانه این نظام به پایان راه رسید و با صدها سوال بی جواب مواجه است. در اداره جهان به بن بست کامل رسیده و قادر نیست مناسبات جهان را سامان دهد.

وی با اشاره به مساله فلسطین در طی این 60 سال خاطرنشان کرد: مساله عراق و افغانستان در برابر ماست و توسعه بحران به پاکستان هم قادر نیست چشم انداز روشنی را در برابر آنها قرار دهد.

احمدی نژاد گفت: اختلافات آسیای شرقی بیش از 60 سال است ادامه دارد و آنها قادر نیستند این مشکل را حل کنند. بحران اقتصادی را نیز دیگر همگان می‌دانند. آنها به پایان راه رسیدند و در نقطه مقابل یک مطالبه جدی برای حاکمیت نظامی مبتنی بر ارزش‌های الهی و انسانی به سرعت در حال گسترش در جهان است.

*وی یادآور شد: امروز نظام حاکم بر جهان از جانب قاطبه ملت‌ها و صاحبنظران به شدت زیر سوال است و پایان یافته تلقی می‌شود و در مقابل همه بدنبال نظم جدید، اندیشه‌ای جدید، نظام ارزشی جدید بر پایه نظرات انسان و نیازهای حقیقی انسان می‌گردند.

وی با بیان اینکه این شرایط جهانی امروز است، ادامه داد: شرایط داخلی جمهوری اسلامی هم به فضل الهی یک شرایط بسیار ممتاز است.

رئیس جمهور افزود: امروز همبستگی ملی کم نظیری را شاهد هستیم. گرایش و اعتقاد عمیق قلبی به آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب اسلامی در جامعه موج می‌زند و آگاهی و بالندگی مردم و حضور آنها در صحنه‌های سرنوشت بی‌نظیر است.

وی اظهار داشت: بعد از 30 سال از انقلاب اسلامی، امروز امید، نشاط و حرکت رو به رشد در ملت ما روز افزون است. پیوستگی عمیق مردم با انقلاب اسلامی، نظام جمهوری اسلامی، خط نورانی ولایت و امامت و اندیشه‌های امام راحل بیش از هر زمان دیگری است.

احمدی نژاد تصریح کرد: امروز استحکام جمهوری اسلامی بی‌نظیر است. ملت ایران در آستانه یک جهش بزرگ و دوران شکوفایی حقیقی قرار گرفته است.

رییس جمهور با اشاره به تجربه، دفاع، حضور در صحنه و افتخار آفرینی 30 ساله ملت ایران ادامه داد: امروز ملت ایران یک ملت مستحکم و متحد و همبسته و یک ملت آرمانی و انقلابی است. وی خاطرنشان ساخت: نسل‌های امروز به مراتب مومن‌تر، پاک‌تر، شجاع‌تر، مبتکرتر و آرمانی‌تر از نسل‌های گذشته‌اند. این شرایط امروز داخل ایران است.

وی اظهار داشت: امید به آینده روشن در ایران موجب می‌زند و دشمنان ملت ایران در برابر عظمت ملت ایران سرفرود آورده‌اند گرچه افراد استکباری اجازه نمی‌دهند که به عظمت ملت ایران اذعان و اعتراض کنند اما خود آنان می‌دانند و در رفتارشان هم مشهود است که در برابر ملت ایران شکست خورده‌اند و مجبور به شناختن موجودیت و عظمت ملت ایران هستند.

وی با بیان اینکه در این شرایط جهانی و این وضعیت داخلی، ما ماموریت‌های بزرگی برعهده داریم، تصریح کرد: دو ماموریت بزرگ بر عهده ملت ایران و به طبع برعهده دولت و مجلس و قوای سه‌گانه است.

احمدی‌نژاد با تاکید براین که اولین ماموریت ما ساختن ایران است، ادامه داد: باید ایران را بسازیم و باید در افق چشم‌انداز ایران، یک کشور پیشرفته، قدرتمند، الهام بخش، منضبط، سرشار از ایمان، اخلاق و فضایل انسانی، پاک و آرمانی و متعالی باشد.

وی تاکید کرد: ایران را باید برپایه عدالت، عشق و محبت بسازیم و باید جامعه الگو را در این سرزمین برپاکنیم. این ماموریت اول همه ماست.

رییس جمهور مشارکت فعال در ساختن دنیای جدید بر پایه خداپرستی و عدالت را ماموریت دوم خواند و اظهار داشت: این دو لازم و ملزوم، مقدم و مکمل همدیگر هستند. باید با ساختن ایران و مشارکت فعال در تنظیم نظم جدید درجهان، مقدمات حاکمیت جهانی را فراهم کنیم.

وی افزود: تهیه مقدمات ظهور و برپایه حکومت جهانی حضرت مهدی(عج) این فلسفه و آرمان و هدف اصلی انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی است و این رمز ماندگاری شکست‌ناپذیری و بالندگی ملت ایران است.

رییس جمهور گفت: اما سوال مهم این است که آیا ما می‌توانیم این ماموریت‌های بزرگ و مهم و تاریخی را به انجام برسانیم یا خیر.

وی به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های عظیم ملت ایران اشاره کرد و ادامه داد: این ظرفیت‌ها مبنای تنظیم برنامه پنجم است.

احمدی‌نژاد اضافه کرد: ایران و ملت ایران دارای استعداد فرهنگی و ایمانی خارق‌العاده و ممتاز است. امروز فرهنگ اسلام ناب محمدی و ارزش‌های بی بدیل آن از جمله یکتاپرستی، عدالت خواهی، کرامت جویی، عشق و ایثار ، اخوت و برادری، ‌آرمان‌ گرایی، ‌ظلم ستیزی،‌ حمایت از مظلومان و مقابله با ظالمان در سرزمین ایران موج می‌زند. این فرهنگ یک انرژی عظیمی را آزاد می‌کند که هر هدف بزرگی را در دسترس ملت ایران قرار می‌دهد.

وی گفت: در سایه فرهنگ اسلام ناب همه قله‌های بلند در دسترس ملت ایران قرار می‌گیرد و یک کارآمدی بی‌نظیری را در اختیار ملت ایران قرار می‌دهد. عمر 30 ساله جمهوری اسلامی ایران و عبور از سخت‌ترین گردنه‌ها و مشکلات و موانع، نشان کارآمدی ملت ایران در سایر فرهنگ اسلام ناب است.

رییس جمهور ادامه داد: از ویژگی‌های دیگر این است ایران سابقه تمدن‌سازی و فرهنگ سازی است . هیچ ملتی در دنیا به اندازه ملت ایران در ساختن و پرداختن تمدن بشری نقش تعیین کننده نداشته است لذا نقش ملت ایران یگانه است به گونه‌ای که در هر عرصه‌ای از عرصه‌های تمدنی و فرهنگی نقش ملت ایران یک نقش بارز و برجسته و ارزشمند است.

وی سابقه و ظرفیت علمی امروز ایران را ویژگی دیگر عنوان کرد و افزود: در طول تاریخ ملت ایران پیشگام علم و فناوری بوده است و امروز به فضل الهی و درسایه انقلاب اسلامی سرعت تولید علمی روز افزون است.

احمدی‌نژاد تصریح کرد: سالانه ده‌ها هزار مقاله و پژوهش علمی،‌اختراعات و ابتکارات حاصل مجاهدت‌های علمی دانشمندان و جوانان است.

رییس جمهور ویژگی دیگر را برخورداری از استعدادهای طبیعی بی‌نظیر، سرزمین وسیع،  معادن، زمین‌های مستعد، جنگل‌ها و آبها و بسیاری از امکانات طبیعی دیگر دانست و گفت: امتیاز دیگر ملت ما برخورداری از یک جغرافیای ممتاز و منحصر به فرد است. موقعیت ژئوپلیتیکی ایران یک موقعیت بسیار عالی است.

وی افزود: ایران در نظام بین‌المللی جایگاه والایی دارد. کافی است به شرایط امروز جهان و منطقه نگاهی بیندازیم به خاورمیانه نگاه کنید که چه شرایطی دارد.

احمدی‌نژاد تاکید کرد: مهمترین منطقه جهان و مرکز تمدن بشر خاورمیانه است تمام پیامبران الهی در خاورمیانه مبعوث شده‌اند و این جایگاه پویش فرهنگ و تمدن است. مرکز انرژی دنیاست و چهار راه ارتباطی جهان با یکدیگر می‌باشد. دولت‌ها و قدرت‌هایی که داعیه‌ جهانی دارند قبل از مدیریت جهان باید خاورمیانه را مدیریت کنند و کسانی که در خاورمیانه حضور ندارند از معادلات جهانی حذف می‌شوند.

وی گفت: این تلاش مستمر برخی از کشورها و دولت‌ها برای تسلط بر خاورمیانه به همین دلیل است . کسی که بر خاورمیانه مسلط باشد در دنیا مسلط است.

رییس جمهور ادامه داد: فلسفه تاسیس رژیم صهیونیستی نیز همین است که یک پایگاه دائمی برای مستکبرین ایجاد کند تا بتواند برخاورمیانه و سپس برجهان حاکم باشد.

وی گفت: نگاه کنید اکنون در خاورمیانه کدام کشور مهم‌تر است. اراده کدام ملت حاکم است و معادلات این منطقه را کدام ملت رقم می‌زند. بسیار روشن است که بدون ملت ایران و جمهوری اسلامی هیچ سیاستی در خاورمیانه قابل اعمال نیست.

رییس جمهور تصریح کرد: مهمترین کشور در مهمترین منطقه جهان جمهوری اسلامی است و همه معادلات آینده در گرو اراده ملت ایران است.

وی گفت: به لحاظ اثرگذاری فرهنگی و سیاسی نیز وضعیت ایران معلوم است. امروز ملت ایران پرچم‌دار ارزش‌های انسانی، الهی،‌ یگانه‌پرستی و عدالت در جهان است. همه شرایط برای یک جهش بلند آماده است.

احمدی‌نژاد تاکید کرد: انجام این ماموریت‌ها شدنی است و ما می‌توانیم این ماموریت‌های بزرگ را به انجام برسانیم. ایران سرفراز و جهانی سرشار از امید و عدالت می‌تواند توسط شما نمایندگان،‌مجلس و دولت و ملت ایران برپا شود.

وی افزود: این نگاه ما به برنامه و ماموریت‌های آینده است. ملت ایران یک ملت توانمند و آرمانی است و دارای ماموریت‌ها و مسئولیت‌های بزرگ و قادر است که این وظایف را به خوبی به انجام برساند.

رییس جمهور به رویکردهای برنامه پنجم توسعه اشاره کرد و گفت: رویکرد اول تداوم خط امام رحمة الله علیه و استمرار خط نورانی ولایت است. این ستون فقرات فرهنگ و نظام اجتماعی و سیاسی ملت ایران است. راه ،‌ یاد و مکتب امام و ولایت مکتب ملت‌ها و مکتب ساختن فردای روشن است.

وی افزود: رویکرد دیگر استفاده هر چه بیشتر از ظرفیت‌های قانون اساسی است . قانون اساسی برای برپایی جامعه متعالی و انجام ماموریت‌های بزرگ طراحی شده است. ما هنوز از ظرفیت‌های قانون  اساسی به طور کامل استفاده نکردیم.

احمدی‌نژاد رویکرد سوم را استفاده از همه استعداد و ظرفیت‌ انسانی ، مادی و معنوی کشور دانست و اظهار داشت: برنامه به گونه‌ای تدوین، شده است  که همه استعدادها فرصت حضور پیدا کند.

و رویکرد دیگر را تحقق استقلال همه جانبه اعلام کرد و گفت: استقلال همه جانبه آرمان بلند ملت ایران وانقلاب اسلامی است. تحقق عدالت و قسط در ابعاد گوناگون فرهنگی ، اجتماعی ، سیاسی و مدیریتی ساختن‌ همه جای ایران ، هماهنگ با هم ،‌ قوام و ادامه هر چه بیشتر فرهنگ اسلامی و ایرانی و فرهنگ انتظار، حرکت سریع و هماهنگ به سمت افق 1404، چشم‌انداز به طوری که حداقل نیمی از آن در برنامه پنجم محقق شود از رویکردهای برنامه است.

احمدی‌نژاد ادامه داد: تقویت همبستگی ملی دلبستگی به سرزمین، تحکیم هویت ملی، عزت و سرافرازی و اثرگذاری ملت ایران در جهان و پیگیری آرمان‌ها و مسئولیت‌های جهانی انقلاب در ذات برنامه تعبیه شده است.

وی گفت: واگذاری امور به مردم و اعتقاد به این که کشور در ابعاد مختلف فرهنگ ، آموزش ، علم ، پژوهش،‌ اقتصاد، سیاست را مردم باید اداره کنند واین در متن برنامه قرار دارد.

رییس جمهور افزود: تکمیل مراحل اجرایی سیاست‌های اصل 44، پیشرفت علمی، فنی کشور در همه ابعاد، مشارکت دادن مردم در مدیریت علمی،‌ آموزشی و پرورشی کشور، فراهم کردن فرصت رشد و تعالی در ابعاد مادی ومعنوی برای همه مردم به ویژه برای جوانان مومن و پاک ایران زمین، اعتلای کرامت انسانی و صیانت از حرمت آحاد جامعه، تامین حداقل‌ها و رفع نیازهای ضروری از جمله اشتغال،‌مسکن ازدواج  و کاهش دغدغه‌های عمومی دراین موارد در متن برنامه وجود دارد.

احمدی‌نژاد به راهبردهای برنامه پنجم توسعه اشاره کرد وافزود: گسترش عدالت اجتماعی، ایجاد فرصت‌های برابر برای آحاد مردم در تمام سرزمین ایران، کاهش فاصله طبقاتی ، کاهش ضریب جیبی از 38 صدم به 35 صدم ، توسعه مناطق محروم و روستایی، بهبود فضای کسب و کار وتوسعه رقابت ، ارتقاء بهره‌وری نیروی کار و سرمایه‌ و انرژی ، ایجاد تعادل بین منابع درآمدی غیر نفتی و مصارف هزینه‌ای دولت ، هدایت منابع نفتی به سوی سرمایه‌های زاینده اقتصادیٍ، گسترش کمی وکیفی نظام تامین اجتماعی و اصلاح ساختارهای موجود، تمرکز زدایی از حوزه اداری و اجرایی و توسعه اختیارات در استان‌ها و شهرستان‌ها، تامین کرامت و معیشت کارکنان و ارتقاء سلامت اداری ، بهبود خدمت رسانی و تکریم مراجعین، تاکید برانسان سالم و سلامت آحاد مردم برای رسیدن به جامعه سالم، اعتلای فضای فرهنگی، رشد آگاهی‌ها و فضایل اخلاقی ، ازجمله قانون گرایی ، خودباوری ، روحیه کار جمعی،‌تعاون ، ابتکار ، پاکی و درستکاری ، قناعت ، پرهیز از اسراف و انضباط وجدان کاری، توسعه روحیه و فرهنگ ایثارگری ، ارتقاء توانمندی‌های دفاعی و بازدارندگی ملت ایران ، گسترش کمی و کیفی تولید داخل و توسعه صادرات کالا و خدمات،‌ توسعه فرهنگ استفاده از کالاهای تولید داخل، بسیج امکانات کشور در جهت تولید علم و فناوری و هم افزایی فعالیت‌های علمی و پژوهشی ، تجاری سازی تولیدات علمی و افزایش سهم علمی ایران در جهان،‌ تقویت نهاد خانواده به عنوان پایه اعتلای جامعه ، تکریم زنان خانه دار به عنوان پایه‌های حفظ و صیانت از فرهنگ و امنیت  و پیشرفت جامعه،‌ توسعه جایگاه زنان و نقش سازنده آن در عرصه‌های اجتماعی،  فرهنگی و اقتصادی و اعتلای نقش جمهوری اسلامی در نظام بین‌المللی جزو محورهایی است که به عنوان راهبرد اساسی در برنامه دیده شده است.

وی به ویژگی‌های این برنامه نیز اشاره کرد و خاطرنشان کرد: یکی از ویژگی‌های برنامه توجه به خطوط راهنمای الگوی برنامه ریزی ایرانی و اسلامی است.

رئیس جمهور گفت: برای اولین بار این مساله را مطرح کردیم و کل دولت، شورای عالی برنامه ریزی و شورای تهیه این برنامه و کارگروه‌ها تلاش کردیم به خطوط راهنمای الگوی برنامه ریزی ایرانی و اسلامی توجه شود و در متن برنامه عملیاتی شدن آن گنجانده شده است.

وی توجه به توامان به رشد و عدالت با هم و نیز رشد شتابان مستمر به همراه عدالت اجتماعی از ویژگی‌های دیگر این برنامه دانست و افزود: ویژگی‌ دیگر توجه به پیش نیازها محتویات و فرایندهاست. هیچ حکم و وظیفه‌ای را تعیین نکردیم مگر اینکه به مقدمات و پیش نیازها و ظرفیت‌های و امکانات کشور توجه کنیم.

احمدی نژاد ادامه داد: هدف غیرقابل تحقق در برنامه پیش بینی نشده است در حقیقت برنامه واقع بینانه طراحی شده است. برخی از اهداف کمی و کلان در سیاست‌های ابلاغی معین شده بود که بعنوان پایه در جهت طراحی سایر اهداف به کار گرفته شد.

وی گفت: برای اولین بار توان کارشناسی دولت، بخش خصوصی، دانشگاه‌ها و فضلای حوزه‌های علمیه در تدوین برنامه مشارکت فعال و هماهنگی داشتند. در برنامه پنجم در مقایسه با برنامه‌های قبلی بر سیاست‌ها موضوعات و فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی تاکید بیشتری شده است.

احمدی نژاد ویژگی‌ دیگر برنامه پنجم را استفاده از ظرفیت‌های قانونی موجود کشور دانست و اضافه کرد: همه ظرفیت‌های قانونی موجودکشور مورد توجه قرار گرفت خلاء ها و نیازهای تحقق اهداف برنامه احصاء شد و آنچه که امروز بعنوان برنامه تقدیم شما می‌شود در واقع خلاء های قانونی است نه جایگزینی قوانین موجود کشور.

وی گفت: ویژگی‌ دیگر مساله محوری به جای برنامه‌های جامع است.

مثلا دولت مساله کشاورزی را مورد توجه قرار داد. 18 میلیون هکتار زمین کشاورزی داریم که قریب به 8 میلیون هکتار بصورت آبی کشت می‌شود و 10 میلیون هکتار هم بصورت دیم. 100 میلیارد متر مکعب منابع آبی را بطور متوسط هر سال استفاده می‌کنیم قریب به 90 میلیارد متر مکعب صرف بخش کشاورزی می‌شود. تولیدات کشاورزی کشور نیز حدود 100 میلیون است. راندمان آب در بخش کشاورزی کمتر از 30 درصد است. ما کشور کم آبی هم هستیم.

وی افزود: 18 میلیون زمین کشاورزی معطلی داریم که قابلیت کشت دارند و تا امروز در برنامه ریزی کشاورزی قرار نگرفته است از سال 70 و 72 اصلاح وضعیت این بخش در برنامه گنجانده شده است و از 8 میلیون هکتار زمین آبی فقط 750 هزار هکتار آن تحت پوشش سیستم‌های مدرن آبیاری قرار گرفت یعنی بیش از 7 میلیون هکتار هنوز به شیوه سنتی است یعنی مصرف آب بالا، کاهش تولید، کاهش سطح‌ آبهای زیرزمینی، آسیب محیط زیست و خراب شدن زمین‌های کشاورزی و هدر رفتن سرمایه‌های ملی و از طرف دیگر دهها هزار جوان تحصیل کرده در بخش کشاورزی که فرصت اشتغال در اختیار ندارند.

احمدی نژاد ادامه داد: دولت با کنار هم قرار دادن این موضوعات و با بررسی ظرفیت‌ها و توانمندی‌های کشور به این نتیجه رسید که ما می‌توانیم طی برنامه پنجم همه 8 میلیون هکتار اولا از نظر آبیاری به آبیاری تحت فشار و مدرن تبدیل کنیم و بخش وسیعی از منابع آبی کشور را صرفه جویی کنیم و ثانیا می‌توانیم با سازماندهی مدیریت کشت بازدهی و راندمان را در واحد زمین افزایش دهیم.

وی گفت: در این برنامه قرار بر این است که اسناد عملیاتی هر بخش، موضوع و مساله در قالب سیستم اجرایی در دولت تدوین شود. بسته‌های اجرایی که مجموعه‌ای از پروژه‌های همگن و پیوسته هستند که با اجرای هر کدام از آنها در دوره 5 ساله یک تحولی در بخش بوجود می‌آید و یک مساله حل می‌شود  و موضوعی به سامان خواهد رسید.

رئیس جمهور در تشریح ساز و کار تهیه برنامه نیز اظهار داشت: برای تدوین برنامه یک شورای عالی تشکیل شد که در این شورا با نظر رئیس جمهور و با مدیریت معاون اول اداره شد از صاحبنظران بخش دولتی، خصوصی، دانشگاه‌ها و فضلای حوزه علمیه استفاده شد.

وی افزود: ابتدا 130 موضوع و مشکل در کشور شناسایی شد که این موضوعات در قالب 90 بسته اجرایی طبقه بندی گردید که از بین آنها 40 موضوع محوری استخراج شد که حول این 40 موضوع همه دستگاه‌ها و بخش‌ها برنامه‌های خود را به همراه منابع و امکانات و زمان بندی ارائه کردند. 8 کارگروه مشترک و ستادی، 42 کارگروه تخصصی و 366 کارگروه فرعی کارشناسی تشکیل شد. در مجموع 2350 نفر از صاحبنظران دولتی، خصوصی، حوزوی و دانشگاهی در قالب این کارگروه‌ها سازماندهی شدند.

احمدی نژاد ادامه داد: بیش از 150 هزار نفر ساعت روی برنامه کار شد و بیش از 10 جلسه طولانی دولت برنامه به تصویب نهایی رسید.

وی خطاب به نمایندگان گفت: برنامه پنجم به استفاده از تجارب برنامه‌های قبل از روند تهیه برنامه‌های قبل تهیه شده است. برنامه کاملا هدفمند است و دارای انسجام درونی است و با شرایط بومی کشور سازگاری دارد و شفاف و عملیاتی و انعطاف پذیر می‌باشد.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: یک برنامه باید بتواند با تغییر شرایط انعطاف لازم را از خود نشان دهد و هدف‌ها را دنبال کند. در این برنامه راهکارها و روش‌های اجرایی بسیار روشنی پیش بینی شده است.

وی از نمایندگان خواست که در روند بررسی برنامه پنجم ویژگی‌های این برنامه را حفظ کنند.

احمدی نژاد اظهار داشت: دولت زحمت تهیه برنامه را کشیده است و این مجموعه عظیم کارشناسی در کشور متعلق به کشور است و مجلس و دولت مکمل یکدیگر هستند و موازی و رقیب هم نیستند. دولت برنامه را تهیه کرده و به شما تقدیم می‌کند.

وی گفت: برنامه آنقدر شفاف است و سعی شده که مختصر باشد تا هم بتوانند مشارکت و نظارت کنند. بی جهت احکام تکراری نداریم.  آنچه در قوانین وجود دارد مجددا تکرار نشده است. حجم برنامه بی جهت بالا نرفته است. قفل‌ها و زنجیرهای غیر ضروری بر برنامه زده نشده است.

احمدی نژاد از نمایندگان خواست در بررسی این برنامه اگر نقصی وجود دارد آن را کامل کنند و اگر اشکالی دارد اصلاح کنند.

وی افزود: اگر بنا باشد مجلس وقت خود را صرف این کند که از اول دوباره برنامه بنویسد آنوقت تمام زحمات که بدنه کارشناسی کشور متحمل شدهاست و وقت و انرژی کشور به هدر خواهد رفت.

رئیس جمهور ادامه داد: تجربه هم نشان داده است که با روش دوم ما به نقطه مطلوب نمی‌رسیم. برنامه انسجام، انعطاف دارد و همه آنچه می‌خواهید در برنامه محقق شود سعی کردیم در آن پیش بینی کنیم لذا خواهش می‌کنم انسجام، محتوا، جهت گیری‌ها و انعطاف برنامه حفظ شود.

وی گفت: به آقای لاریجانی نیز گفته‌ام که شاید بشود در مدت کوتاه تری هم برنامه را رسیدگی کرد زیرا بخش عمده کار کارشناسی انجام شده است و این کارشناسان شما و کشور هستند و ما دو بخش غریب از هم نیستیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet