هدر موبایل
1388/10/20 12:37:00
سرویس سیاسی
بروجردی در جمع خبرنگاران:

گزارش کمیته ویژه مبتنی بر واقعیت‌ها است

**رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تصریح کرد: گزارش کمیته ویژه مجلس برای بررسی حوادث پس از انتخابات، مبتنی بر واقعیت‌ها بود.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، علاءالدین بروجردی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران پارلمانی در ارزیابی از گزارش کمیته ویژه مجلس در امور بازداشتی‌های پس از انتخابات افزود: همان گونه که قبلاً قول داده شده بود بالاخره گزارش کمیته مجلس اعلام شد.

وی افزود: با مجموعه دقت‌ها و وسواسی که به خرج داده شده در جهت اینکه منطبق بر واقعیت‌های صحنه می‌باشد، گزارش متعادل و مبتنی بر واقعیت‌ها بود.

رییس کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی خاطر نشان کرد: در فراز آخر گزارش هم تصریح شده بود که اگر عواملی که موجب بروز حوادث تلخ در جامعه ما شدند نمی‌بود طبیعتاً ما شاهد این رویدادها تلخ نبودیم.

وی با اشاره به حوادث رخ داده در روز عاشورا اظهار داشت: حدود 220 تن از نیروهای انتظامی از جمله فرمانده پلیس تهران مجروح شدند که باید از زحمات نیروی انتظامی تشکر کرد.

نماینده بروجرد افزود: در همه جای دنیا تعرض به پلیس جرم بالایی است و عقوبت بالایی دارد و امیدواریم که شاهد تکرار این حوادث تلخ درآینده  نباشیم.

بروجردی با تاکید بر اینکه تصمیم‌گیری در مورد مجموعه این حوادث برعهده قوه قضائیه استف خاطرنشان ساخت: ما به عنوان مجلس وظیفه نظارتی کار خودمان را انجام دادیم و گزارش توسط آقای جلالی قرائت شد طبیعی است که تصمیم‌گیری در مورد مجموعه افراد درگیر در این مسائل با قوه قضائیه است.

رییس کمیسیون سیاست خارجی در پاسخ به سوال خبرنگار خانه ملت در مورد سفر هیات پارلمانی اتحادیه اروپا به ایران اظهار داشت: اعضای ایتالیایی این مجموعه اعلام کرده بودند که ما نخواهیم آمد، یک تزلزلی از ابتدا در این جمع وجود داشت ما ترجیح دادیم که در شرایط مناسب‌تری آنها به ایران بیایند بنابراین امیدواریم این کار در آینده صورت بگیرد.

وی افزود: تعامل با اتحادیه اروپایی در دستور کار مجلس و دولت قرار دارد و فکر می‌کنم مجموعه روابط ما علی رغم همه فراز و نشیب‌ها، روابط نسبی فعالی است.

خبرنگاری در ارتباط با بازداشت کاردار یکی از سفارتخانه‌های کشور اروپایی در ایران سوال کرد که بروجردی در پاسخ گفت: براساس کنوانسیون دیپلمات‌ها قابل دستگیری نیستند ولی چون این کاردار در بین اغتشاش‌گران دستگیر شده بود و بعد که مشخص شد دیپلمات است براساس عرف بین‌الملل آزاد شد. البته اعتراض لازم به سفارت کشور مربوطه از طرف وزارت خارجه صورت گرفت.

در ادامه خبرنگاری در مورد طرح جدید آمریکا مبنی بر اسکن مشخصات ایرانیانی که قصد ورود به این کشور را دارند و این که آیا ایران هم دست به اقدام متقابل خواهد زد سوال کرد که رییس کمیسیون سیاست خارجی در پاسخ گفت: مدتهاست که عمل متقابل نسبت به اقدامات آمریکایی‌ها را در زمینه انگشت نگاری انجام دادیم و این موضوع هم از آن قاعده مستثنی نیست که از همان زمان هم اتباع آمریکایی که به ایران وارد می‌شوند در کلیه مبادی ورودی انگشت نگاری می‌شوند و این عمل متقابلی است که بعد از تصمیم آمریکایی‌ها توسط مجلس شورای اسلامی اتخاذ شد.

بروجردی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی براین که آخرین وضعیت سه تبعه آمریکایی بازداشت شده چگونه است گفت: ما پیگیر موضوع نیستیم؛ طبیعی است که هر متجاوز مرزی در عرف جهانی که متجاوز به خاک تلقی می‌شود براساس قانون با آن برخورد می‌شود.

وی افزود: باتوجه به برخورد بسیار بد آمریکایی‌ها با دیپلمات‌های رسمی جمهوری اسلامی ایران و حمله به نمایندگان رسمی کشورمان در عراق، به عنوان مجلس هیچ پیگیری در امر سه تبه آمریکایی نداریم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet