ایام محرم 1398
1388/10/20 12:03:00
سرویس صحن
توکلی خطاب به وزیر نفت:

حق ندارید به خاطر مصلحت سنجی از قانون عبور کنید

**احمد توکلی پس از قانع نشدن از جواب وزیر نفت به سوالش گفت: شما نمی‌توانید قانون را به خاطر مصلحت سنجی نادیده بگیرید شما جزء قوه مجریه هستید نه قانونگذار، اگر مسائلی که پیش می‌آید در حیطه قانونگذاری است شما باید در مجلس رای بگیرید.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، گزارش کمیسیون انرژی در مورد سئوال ملی احمد توکلی نماینده تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر از وزیر نفت توسط عماد حسینی سخنگوی این کمیسیون قرائت شد که متن سئوال و نتیجه بررسی این کمیسیون به شرح زیر است؛

خلاصه سئوال :

اجراء بند 61 قانون بودجه سال 1388 کل کشور باتوجه به سهمیه بندی شش ماهه خودروهای شخصی و میزان واردات بنزین، ‌چگونه عملی است؟

نتیجه بررسی: کمیسیون انرژی موضوع سئوال جناب آقای احمد توکلی نماینده محترم را در دستور جلسه مورخ 19/7/1388 با دعوت از وزیر محترم نفت قرارداد و پس از اظهارات نماینده محترم و توضیحات وزیر مبنی بر این که علت واردات بنزین و توزیع آن در کشور از طریق سیستم کارتی، دلایل ذیل را مطرح نمودند:

1‌-کسری بنزین کشور

2‌-پایین بودن کیفیت بنزین داخلی

3‌-اثر تورمی که بر اقشار کم درآمد نیز تاثیرگذار است، هم به صورت مستقیم و هم غیر مستقیم.

4‌-عدم اجراء لایحه هدفمندکردن یارانه‌ها

نهایتاً باتوجه به جمیع‌اظهارات، کمیسیون پاسخ وزیر را قانع کننده ندانست.

پس از قرائت گزارش کمیسیون انرژی، مسعود میرکاظمی وزیر نفت در دفاع از عملکرد وزارتخانه متبوع خود گفت: در تاریخ 30/12/87 مردم حدود 2 میلیارد و 700 میلیون لیتر ذخیره‌ در کارتهای بنزین خود برای ایام نوروز نگهداشته بودند.

وی گفت: 5/44 میلیون لیتر بنزین تولید داخل و 5/22 میلیون لیتر بنزین وارداتی کل مصرف بنزین کشورمان را تشکیل می‌دهد، اگر میزان شارژ در کارتها را در آخر سال به سال آینده انتقال می‌دادیم و میزان واردات را کم می‌کردیم، کمتر از 25 لیتر بر خودروهای شخصی و 8 لیتر به موتور سیکلتها می‌رسید.

وزیر نفت افزود: اگر این مسئله در اول سال اتفاق می‌افتاد از آنجایی که شکلهای حمایتی هم درآن دیده نشده بود مشکلاتی را ایجاد می‌کرد.

میرکاظمی تصریح کرد: در شهریور ماه که وارد این پست شدم تلاش کردم که این موضوع را در دولت دنبال کنم که به شکل مستقیم و یا اصلاحی این مسئله را حل نمائیم ، اما مواجه با این مسئله شدیم که برخی مطرح می‌کردند که اگر ما بخواهیم محاسبه مابه التفاوتی را انجام بدهیم باید صبرکنیم تا زمانی که لایحه هدفمندکردن یارانه‌ها مشخص شود که دقیقاً معلوم شود که ما 3 میلیارد یا 4 میلیارد نیاز به واردات داریم.

وزیر نفت تاکید کرد: امیدواریم با این تعیین تکلیف هدفمندکردن یارانه‌ها بتوانیم یارانه‌ها را با یک تفاهم مناسبی حل نمائیم.

میرکاظمی گفت: امیدواریم مسئله بنزین به گونه‌ایی حل شود که فشار کمتری به دوش مردم وارد شود.

 سپس احمد توکلی نماینده تهران در بیان سئوال ملی خود گفت: در سال 86 لایحه قانون بودجه دولت را ملزم کرده بود که بیش از 8/3 دهم میلیارد دلار بنزین و گازوئیل وارد نکند.

نماینده تهران افزود: تصمیمی که امروز نمایندگان اخذمی کنند، از این جهت اهمیت دارد که سه سال متوالی است که این قانون نادیده گرفته می‌شود.

وی تصریح کرد: در سال 86 قرار بود 8/3 دهم میلیارد دلار بنزین و گازوئیل وارد کشور شود متاسفانه 8/5 دهم میلیارد دلار بنزین وارد کشور شده است، طی تذکرات متعددی که داده شد پاسخ دولت این بود که ما از منابع شرکت نفت استفاده کرده‌ایم و در واقع فرافکنی انجام دادند و پاسخ ندادند.

نماینده تهران با اشاره به واردات بنزین در سال 87 گفت: دولت در سال 87 اعلام کرد که 3 میلیارد دلار بودجه می‌خواهیم و کمیسیون تلفیق هم دقیقاً همان 3 میلیارد دلار را بدون این که ذره‌ایی از آن را کم کند تصویب کرد.

وی ادامه داد: دولت مجدداً به جای 3 میلیارد 6 میلیارد دلار بنزین و گازوئیل وارد کرد.

نماینده تهران گفت: دولت در سال 88 باید به گونه‌ایی سهمیه ‌بندی می‌کرد که احتیاجی به واردات بنزین نداشته باشد، استفاده از هر محل و منابع کل کشور برای پرداخت یارانه به هر صورت برای واردات بنزین ممنوع است، این نص روشن و آشکار به دولت این اجازه را نمی‌دهد که بیش از تولید داخلی سهمیه‌بندی کند و 1 ریال یا سنت برای واردات بنزین هزینه کند.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: متاسفانه دولت قانون را رعایت نکرده و حدود 4 میلیارد دلار واردات بنزین و گازوئیل انجام داده است و همچنان هم به کارشکنی خود ادامه می‌دهد.

وی افزود: در دو سال گذشته تذکرات متعدد نمایندگان به دولت نادیده گرفته شد و در شهریور سال 88 پنج نماینده تهران به رییس جمهور تذکر دادند که قانون را رعایت کند.

احمد توکلی تاکید کرد: شما باید از مجلس اجازه می‌خواستید و به مجلس گزارش می‌دادید که به این دلایل این مصوبه عملی نیست تا ما به شما بگوئیم که عملی هست.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس خاطر نشان کرد: آقای وزیر در جلسه‌ایی گفته‌اند که به دلیل این که اوکتان بنزین داخلی ما پایین است قابل مصرف نیست ما ناچاریم که 5/14 میلیون لیتر بنزین برای اختلاط با بنزین داخل وارد کنیم به جهت این که اوکتانش از 90 به بالا شود و قابل مصرف باشد.

وی تصریح کرد: شما که می‌توانستید که بعد از این که بنزین وارداتی و داخلی را مخلوط کردید و قابل مصرف کردید به اندازه تولید داخل را سهمیه‌بندی و بقیه را آزاد بفروشید.

نماینده تهران گفت: دولت نص قانون را عمل نکرد و برخلاف آن عمل کرد اگر دولت مصوبه مجلس را غیر قابل عمل می‌داند باید به مجلس اعلام کند و لغو قانون را خواستار شود.

در ادامه احمد توکلی خطاب به وزیر گفت: جان کلام آقای میرکاظمی این بود که ما مصلحت نمی‌دیدیم که قانون را اجرا کنیم چون اگر اجرا می‌کردیم تورم درست می‌شد و این با اهداف امثال توکلی هم مخالف است. جان عرض بنده هم این است که شما حق نداشتید وقتی قانونی را غیر علمی می‌دیدید بدون طی مسیر قانونی، خلاف قانون عمل نمائید.

وی گفت: اگر مجلس اصرار بر قانون دارد برای این است که قوه مجریه تصمیماتش در سرنوشت مردم فقط با جواز مجلس مشروع است در غیر این صورت غیر مشروع است.

نماینده مردم تهران افزود: شما در طول سالهای 86و 87و 88 حدود 6 میلیارد دلار پول را سوزانده‌اید اگر این پول صرف بهر‌ه برداری منابع مشترک با قطر می‌شد بهتر نبود؟

توکلی ادامه داد: اگر صرف سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی می‌شد بهتر نبود؟ اگر صرف متروی تهران و قطار شهری کلان شهرها می‌شد بهتر نبود؟ اگر این پول باقی بود و می‌توانستیم بودجه سال 89 را بهتر ببندیم بهتر نبود؟

توکلی با بیان اینکه شیوه محاسبه تورم از جانب شما مورد پذیرش من نیست، گفت: مصلحت سنجی دولت در برابر مجلس غیرقانونی است. شما نمی‌توانید برخلاف مصوبه مجلس گام بردارید.

نماینده تهران افزود: شما نمی‌توانید قانون را به خاطر مصلحت سنجی نادیده بگیرید شما جزء قوه مجریه هستید نه قانونگذار، اگر مسائلی که پیش می‌آید در حیطه قانونگذاری است شما باید در مجلس رای بگیرید.

وی خطاب به نمایندگان مجلس گفت: اگر شما از پاسخ وزیر نفت قانع شوید معنایش این است که مصوبه قبلی خود را قبول ندارید و قانون شکنی را امضا می‌کنید این کار برای کشور مضر است.

نماینده تهران گفت: اجازه ندهید که قانون شکنی ادامه یابد اگر دولت که خود مجری قانون است قانون را نادیده بگیرد ما از مردم چه انتظاری داریم که قانون را رعایت کنند.مگر روز گذشته رهبر معظم انقلاب تاکید نکردند که حتی در برخورد با ضد انقلاب و هتاکان روز عاشورا باید مش قانون اجرا شود در امری به آن مهمی باید قانون اجرا شود طبیعی است که در همه امور کشور قانون باید اجرا و رعایت شود.

توکلی در خاتمه گفت: اگر قرار بود که دولت هر جا که مصلحت دید قانون را نادیده بگیرد نام حکومت را دیگر نمی‌توان جمهوری اسلامی گذاشت.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet