هدر اصلی
1388/10/20 13:36:00
سرویس سیاسی
لاریجانی خطاب به هدایتخواه:

اقدام مجلس در تشکیل کمیته حقیقت یاب قانونی است

**رییس مجلس شورای اسلامی خطاب به هدایتخواه گفت: نگاه منصفانه داشتن توسط مجلس حسن است.

ستار هدایتخواه نماینده بویراحمد و دنا طی تذکر آیین‌نامه‌ای با استناد به مواد 17و 23و 32و181و 190 قانون اساسی خطاب به علی لاریجانی که ریاست جلسه را برعهده داشت گفت: شما طبق ماده 17 سوگند یاد کرده‌اید که آیین‌نامه‌ را رعایت کنید طبق ماده 181 اخطار و تذکر مقدم بر همه امور است اما متاسفانه بنده از اول ارائه گزارش تقاضای تذکر و اخطار کردم که شما توجهی نکردید و من تعجب و تاسف می‌خورم که چرا به راحتی گذشتید؟

لاریجانی در جواب گفت: منشی مربوط باید اعلام می‌کرد که شما تذکر می‌دادید و من گفتم که تذکرات بدین گونه در آخر جلسه مطرح شود.

هدایت خواه در ادامه افزود: منشی جلسه به شما اعلام کرد و شواهد و قرائن دال بر این است که شما به تذکر بنده توجه نکردید.

نماینده بویراحمد در ادامه خطاب به رییس مجلس افزود: شأن حضرتعالی ایجاب می‌کند که بیش از همه پایبند به مقررات و موازین شرعی باشید.

رییس مجلس نیز پاسخ داد: برای ما فرقی نمی‌کند مهم این است که آیین‌نامه اجرا شود.

هدایت خواه در ادامه تذکر خود گفت: طبق آیین‌نامه در هیچ کجا عنوان نشده و اختیاری به رییس مجلس داده نشده است که کمیته ویژه تشکیل دهد یا به هر حال این کمیته گزارش را در مجلس ارائه دهد. فقط در بند 7 ماده 21 آمده است که سایر موارد طبق قانون اساسی و سایر مقررات در قانون اساسی مشخص است.

عضو کمیسیون فرهنگی اظهار داشت: براساس اصل 90 کسانی که شکایاتی دارند و یا مجلس باید رسیدگی کند طبق ساز و کار قانونی و ماده 32 برعهده کمیسیون اصل 90 است و اگر قرار است که رییس مجلس چنین کاری را انجام دهد باید از طریق این کمیسیون باشد.

وی افزود: علاوه بر آن که این کمیته تشکیل شد متاسفانه به اسم کمیته مجلس عنوان شد در صورتی که این کمیته، کمیته رییس مجلس است.

وی اظهار داشت: کمیته‌ای مربوط به مجلس است که با انتخاب مجلس باشد و افزون براین در هیچ کجای آیین‌نامه پیش‌بینی نشده است که اگر کمیته‌ای که رییس مجلس خلاف قانون تشکیل داد گزارش آن در صحن علنی مجلس قرائت شود. مگر آن که مجلس تصمیم‌ بگیرد.

وی ادامه داد: براساس بند 11 ماده 23 این اقدام را خلاف شأن مجلس می‌دانم و در این فتنه‌ای که به دنبال براندازی نظام بود مردم از مجلس انتظار دارند که مسائل فرعی از اصلی تشخیص داده شود.

عضو کمیسیون فرهنگی خاطر نشان کرد: امروز و آینده مردم در مورد مجلس قضاوت می‌کنند که چرا مجلس در این مسائل فرعی خود را گرفتار کرد. به علاوه این هدیه‌ای از طرف رییس مجلس به نیروی تلاشگر انتظامی بود.

علی لاریجانی رییس مجلس نیز در پاسخ به تذکر هدایتخواه گفت: اول اینکه من متاسفم که جنابعالی این قدر زود قضاوت می‌کنید و مجلس در این 7 الی 8 ماه بارها موضع خود را در مقابل موارد حساس و کلان در بیانیه‌ها و صحبت که بنده کردم اعلام کرد.

رییس مجلس افزود: بنابراین چگونه است که از یک فعل شما آن را به کل مجلس گسترش می‌دهید.

لاریجانی اظهار داشت: مجلس در طول 7 یا 8 ماه پیش از همه قوا در مورد این موضوع حساس اعلام موضع کرد چه با امضای نمایندگان و چه با موضع رییس مجلس یا کمیسیون‌ها گرفتند و این صحبت‌های شما خطاب به مجلس است که شما به خاطر گزارش کمیته تمام خدمات مجلس را زیر سئوال ببرید.

لاریجانی در ادامه افزود: در مورد نکته دوم که شما عنوان کردید رییس مجلس چنین حقی ندارد؟ از کجا می‌گویید چنین حقی را ندارد.

وی افزود: رییس مجلس طبق ماده 21 این امکان را دارد و سایر موارد مذکور در قانون اساسی و دیگر مقررات که اگر مسئله‌ای مهمی رخ داد رییس مجلس به عنوان این که عضو کمیسیون شورای عالی امنیت ملی و مجمع تشخیص مصلحت نظام و رییس قوه است می‌تواند بررسی کند.

لاریجانی در ادامه اظهار داشت: بنابراین رییس قوه می‌تواند کمیته‌ای تشکیل دهد و گزارش آن را بگیرد.

وی بابیان اینکه  این کمیته‌ای براساس ماده 33 تشکیل شد، خطاب به هدایتخواه گفت: ما از کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی درخواست کردیم که موضوع را بررسی کند و کمیسیون کمیته‌ای تشکیل داد، کمیسیون حقوقی نیز اعلام کرد که تمایل دارد 2 یا 3 نفر از اعضای خود را به این کمیته اضافه کند، بنابراین کمیته توسط کمیسیون امنیت ملی تشکیل شد و در تبصره بند 6 ماده 33 وظایف کمیسیون‌ها عنوان شده که کمیسیون‌ها می‌توانند در موارد مهم و حساس و در مواجه با تخلفات و یا سوء مدیریت با دعوت از مسئولین ذی‌ربط بررسی و گزارش آن را به هیات رییسه بدهند.

لاریجانی گفت: این کار کاملاً قانونی است و توسط شرایط موجود مسائل بررسی شد و به نظر من بررسی منصفانه‌ای نیز صورت گرفت و باعث اقتدار مجلس است.

رییس مجلس تصریح کرد: نگاه منصفانه داشتن توسط مجلس حسن است و در مورد مسائل حساس چه در مورد فتنه و چه قبل نمایندگان مواضع خود را اعلام کرده‌اند و موضع مجلس نیز کاملاً شفاف است.

لاریجانی در پایان گفت: مواضعی که در بعد از عاشورا هم گرفته شد موضع مجلس کاملاً آشکار بوده است اما این بدان معنا نیست که از بعضی از مسائل دیگر که در کشور رخ داده تغافل کنیم این مسئله جای خود و آن مسئله هم جاری باید پیگیری شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet