هدر موبایل
1388/10/20 17:45:00
سرویس سیاسی
در دیدار لاریجانی و رییس مجلس بحرین صورت گرفت

بیانیه مشترک ایران و بحرین برای توسعه روابط پارلمانی

**امروز و در دیدار روسای مجالس ایران و بحرین قضایای مورد عنایت و اهتمام فیمابین به ویژه در ابعاد روابط دوجانبه، همکاری‌های پارلمانی، مسائل منطقه‌ای، تحولات و چالش‌های بین‌المللی جهان اسلامی بررسی و بیانیه‌ای مشترک صادر شد.

به گزارش خانه ملت به نقل از اداره اخبار مجلس شورای اسلامی، متن این بیانیه مشترک به شرح زیر است:

در راستای تحکیم و تعمیق و گسترش هر چه بیشتر مناسبات برادرانه میان دو کشور دوست جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی بحرین و تداوم همکاری‌های همه‌جانبه به منظور تحقق اهداف و آرمان‌های والا و مصالح عالی مشترک دو دولت و مجلسین دو کشور و دو ملت برادر و بنا به دعوت بزرگوارانه علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی، خلیفه الظهرانی رییس نمایندگان پادشاهی بحرین در تاریخ 16/10/88 لغایت 20/10/88 در راس هیاتی از نمایندگان مجلس نمایندگان بحرین از جمهوری اسلامی ایران دیدار رسمی به عمل آوردند.

همچنین خلیفه الظهرانی در خلال این دیدار رسمی ملاقات‌ها و مذاکرات مثبت و سازنده‌ای با  محمود احمدی‌نژاد ریاست جمهوری اسلامی ایران، حضرت آیت‌الله آملی لاریجانی رییس قوه قضائیه، سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی و منوچهر متکی وزیر امور خارجه و سیدشمس‌الدین حسینی وزیر امور اقتصاد و دارایی انجام دادند و مسائل مورد علاقه و اهتمام طرفین به ویژه روابط دوجانبه و راه‌های توسعه همکاری‌ها و نیز قضایای مهم منطقه‌ای، اسلامی و بین‌المللی مورد بحث و گفتگوی طرفین قرار گرفت.

 لاریجانی ضمن استقبال رسمی از مهمان گرامی خود و با انجام مذاکرات سازنده در محیطی آکنده از صمیمیت و مودت و اخوت اسلامی و با شفافیت قضایای مورد عنایت و اهتمام فیمابین به ویژه در ابعاد روابط دوجانبه، همکاری‌های پارلمانی، مسائل منطقه‌ای، تحولات و چالش‌های بین‌المللی جهان اسلامی را مورد بررسی قرار داده و بر موارد و مطالب مشروحه زیر تاکید و توافق کردند.

الف – در سطح مناسبات دوجانبه

1- طرفین ضمن ابراز خرسندی از روند مناسبات و همکاری‌های رو به رشد فیمابین دو کشور برادر، سفر رسمی دکتر محمود احمدی‌نژاد رییس‌ جمهوری اسلامی ایران به پادشاهی بحرین در آبان ماه 1386 را به عنوان دستاوردی مثبت و بزرگ در جهت پشتیبانی از روابط دو کشور تلقی نمودند. همچنین دو طرف بر تداوم دیدارها در سطح مقامات بلند پایه و بر اهمیت تلاش متقابل برای توسعه هر چه بیشتر همکاری‌ها در همه زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی میان دو کشور تاکید کردند.

2- با توجه به پیوندهای دیرینه تاریخی و فرهنگی و حسن همجواری بین دو کشور بر اساس احترام متقابل به حاکمیت یکدیگر، دو طرف بر ضرورت ارتقای هر چه بیشتر همکاری‌ها و بهره‌برداری مناسب از ظرفیت‌های موجود در جهت تامین خواسته‌ها و آرزوهای دو ملت تلاش کنند.

3- طرفین از تلاش‌های مسوولان ذیربط دو کشور در به اجرا درآوردن توافقنامه‌های امضاء شده در زمینه‌های مختلف به ویژه موافقنامه‌های اقتصادی، بازرگانی و امنیتی فیمابین،‌ تداوم نشست‌های گروه دوستی پارلمانی در هر دو کشور ابراز رضایت کرده و بر گسترش همکاری‌ها و زمینه‌سازی جهت ایجاد فرصت‌های جدید همکاری تاکید کردند.

ب – در سطح تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی

1- طرفین اوضاع و تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی را مورد بررسی قرار داده و بر تداوم رایزنی‌های بین کشورهای منطقه به منظور مقابله با چالش‌ها و حل و فصل مشکلات مبتلابه منطقه و ایجاد فضای مساعد و مبتنی بر روش‌های مسالمت‌آمیز و دیپلماتیک به عنوان اصل مهم بین‌المللی در جهت برقراری ثبات و امنیت و آرامش و دوری جستن از هرگونه تشنج و عوامل ناامنی تاکید ورزیدند.

2- طرفین اقدامات جنایتکارانه و غیرانسانی رژیم صهیونیستی علیه ملت فلسطین از جمله کشتار و دستگیری و ایجاد دیوار حائل نژادپرستانه و محاصره ظالمانه و اعمال سیاست‌های زورمدارانه را محکوم کرده و از جامعه بین‌الملل و سازمان‌های بین‌المللی و بشردوستانه می‌خواهند تا تلاش‌های خود را به منظور پایان دادن به این اوضاع فاجعه‌آمیز و رفع محاصره تحمیلی بر مردم فلسطین مبذول نمایند.

3- طرفین ضمن بررسی اوضاع و تحولات داخلی عراق بر اهمیت حفظ حاکمیت و استقلال و پیشبرد روند سیاسی و وحدت ملی با مشارکت فعال همه اقشار و گروه‌ها و طوایف این کشور تاکید کردند و از تلاش‌های دولت عراق به منظور برقراری امنیت و آرامش و همبستگی ملی در عراق حمایت نمودند.

4- طرفین از حق کشورها برای استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای بر اساس مقررات و قوانین بین‌المللی حمایت کردند و خواستار اجتناب از روش‌های مبتنی بر معیارهای دوگانه در زمینه فعالیت‌های هسته‌ای و عاری ساختن منطقه خاورمیانه از سلاح‌های کشتار جمعی شدند.

در پایان هیات بحرینی از مجلس شورای اسلامی و دولت جمهوری اسلامی ایران به خاطر استقبال شایسته و پذیرایی گرم و میهمان‌نوازی تشکر و تقدیر نمود و از دکتر علی لاریجانی ریاست مجلس شورای اسلامی برای بازدید از بحرین دعوت نمود.

این بیانیه مشترک در تاریخ 20/10/88 هجری شمسی (مطابق با 10/1/2010) در تهران پایتخت جمهوری اسلامی ایران صادر و همزمان در رسانه‌های گروهی دو کشور اعلام و منتشر گردید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet