هدر موبایل
1388/10/21 09:54:00
سرویس فرهنگی
به زودی منتشر می‌شود

مجلدی دیگر از فهرست‌ نسخه‌های خطی کتابخانه مجلس

**جلد ۲/۴۰ فهرست‌ نسخه‌های خطی کتابخانه مجلس شورای اسلامی که به مجموعه اهدایی محمدعلی کریم‌زاده تبریزی ـ از شماره‌های ۴۰۱ تا ۵۱۰ ـ اختصاص دارد، تا اواخر هفته جاری راهی بازار نشر خواهد شد.

"احسان شکرالهی"، مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس ، ضمن اعلام این خبر گفت: این فهرست که به دو استاد فهرست‌نویسی به نام‌های «عبدالحسین حائری» و «سیدمحمد اصفیایی» تقدیم شده است، اطلاعات 110 جلد از مجموعه‌هایی را که محمدعلی کریم‌زاده تبریزی حدود یک دهه گذشته به کتابخانه مجلس اهدا کرد، دربر دارد.

وی با بیان این که محمدعلی کریم‌زاده تبریزی از مجموعه‌داران و کارشناسان نسخه‌های خطی است و از وی آثار مرجعی نظیر «فهرست نقاشان ایران» به چاپ رسیده است، اظهار کرد: وی اکنون در خارج از ایران ساکن است و به فعالیت‌هایی درباره نسخه‌های خطی اشتغال دارد. در آثار اهدایی او، مجموعه‌هایی وجود دارند که معرفی آنها به این دلیل که در بردارنده اطلاعات چند اثر و رساله‌اند، این موضوع را با دشواری‌هایی همراه می‌سازد.

شکرالهی با بیان این که تعداد نسخه‌های معرفی شده در این شماره نسبت به دیگر مجموعه‌های فهرست‌نویسی کتابخانه مجلس کمتر است افزود: این مجموعه 110 جلدی با حجمی معادل 500 صفحه همراه با نمونه‌هایی از تصاویر نسخه‌ها به صورت رنگی می‌تواند در انتقال اطلاعات بصری و راهنمایی محققان تأثیرگذارتر باشد.

وی با ذکر این نکته که این جلد نیز مانند سایر مجلدات فهرست‌نویسی نسخه‌های خطی توجه افرادی را جلب می‌کند که به میراث کهن ما اهتمام خاصی دارند، گفت: این مجموعه اطلاعاتی را درباره آثار چند سده گذشته دارد که از میان عناوین آن می‌توان «خلاصة الاعراب؛ شرح مصباح‌الهدایة»، «روضةالاخبار؛ منتخبی از کتاب ربیع‌الابرار»، «الحوراء فی شرح الزوراء»، «النافع لیوم»، «الحج فی شرح باب هادی عشر» و «اخلص الخالص؛ مختصر کتاب خالص الحقائق» را نام برد.

مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی با بیان این که شماره 2/40 فهرست نسخه‌های خطی کتابخانه مجلس شورای اسلامی تا پایان هفته جاری روانه بازار نشر می‌شود، عنوان داشت: این کتاب در شمارگان 300 نسخه، 500 صفحه و بهای 60000 ریال به چاپ می‌رسد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet