خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1388/10/21 15:38:00
سرویس صحن
دهقان با اشاره به مهلت بررسی لایحه برنامه پنجم و برنامه بودجه

امکان بررسی دو لایحه تا پایان سال وجود ندارد

**عضو هیات رئیسه مجلس با بیان اینکه بررسی لوایح برنامه پنجم و بودجه سال ۸۹ تا پایان امسال مقدور نیست،گفت: پس از ارائه لایحه بودجه، مجلس و دولت راهکاری را برای بررسی این لوایح اتخاذ می کنند.

"محمد دهقان نقندر" در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت، در خصوص نحوه بررسی لایحه برنامه پنجم توسعه در اظهارداشت: با توجه به زمان ارائه این لایحه و همچنین ضرورت بررسی لایحه بودجه سال 89 تا پایان سال، ما برای بررسی برنامه پنجم با تنگنای وقت مواجه هستیم.

وی افزود: براساس قانون، از زمان چاپ و تکثیر برنامه توسعه، 36 روزکاری لازم است که نمایندگان پیشنهادات خود را به کمیسیون های فرعی ارائه کنند و این کمیسیونها پیشنهادات را به کمیسیون تلفیق ارائه نمایند و کمیسیون تلفیق هم لایحه برنامه رابرای بررسی در صحن علنی آماده کند.

نماینده چناران و طرقبه خاطر نشان کرد: همچنین بررسی  این لایحه در صحن علنی، دوهفته به طول می انجامد؛ بنابراین رسیدگی به لایحه برنامه پنجم توسعه 50 روز وقت نیاز دارد.

دهقان ادامه داد: از طرف دیگر بررسی لایحه بودجه سال 89 کل کشور نیز 55 روز طول می کشد تا به صحن بیاید و دو هفته هم در صحن بررسی می شود، در واقع رسیدگی به دو لایحه بودجه و برنامه پنجم جمعا 120 روز وقت نیاز دارد که حتی اگر مجلس همه وقت خود را تا پایان سال به این مهم اختصاص دهد، تنها به بررسی یک لایحه خواهد رسید.

عضو هیات رئیسه مجلس با بیان اینکه ما باید برای بررسی لوایح بودجه و برنامه پنجم اولویت بندی کنیم، گفت: منتظر هستیم که دولت هرچه سریعتر لایحه بودجه سال 89 را به مجلس ارائه کند تا با مشورت مجلس و دولت راهکار مناسبی را در این خصوص اتخاذ کنیم.

وی تصریح کرد: براساس تجربیات گذشته و مصالح کشور، بررسی بودجه اولویت دارد به علاوه اینکه در دوره های پیش نیز، برنامه دوم و چهارم همزمان با لایحه بودجه ارائه شده بود که در آن زمان هم اولویت را به بررسی بودجه داده بودند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet