هدر اصلی
1388/10/22 21:47:00
سرویس کمیسیون ها
از سوی مرکز پژوهش ها صورت گرفت

بررسی وضعیت جوانان نخبه و اقدامات انجام شده

**مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ضمن بررسی وضعیت جوانان نخبه، پیشنهاداتی برای بهبود عملکرد بنیاد ملی نخبگان ارائه داد.

به گزارش خانه ملت به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهشها، دفتر مطالعات فرهنگی این مرکز با بیان این مطلب که آیین‌نامه‌های متعددی در شورای عالی انقلاب فرهنگی با موضوع نخبگان به تصویب رسیده است که با اجرایی شدن آنها معضلات بسیاری در این حوزه مرتفع خواهند شد، پیشنهادهایی برای بهبود عملکرد بنیاد ملی نخبگان ارائه داد و افزود: از آنجا که سیاستگذاری در حوزه نخبگان از اهمیت بالایی برخوردار است باید تمامی تصمیم‌گیری‌ها و سیاستگذاری‌های مربوط به نخبگان در بنیاد ملی نخبگان صورت گیرد و سازمان‌ها و متولیان دیگر این حوزه در بنیاد ادغام شوند تا از این طریق بتوان از موازی‌کاری‌های پرهزینه کم کرده و جلوی سوء استفاده بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌های غیردولتی را که با نام حمایت از نخبگان دست به اقدامات نامناسب می‌زنند، گرفت.
همچنین باید از نخبگان در تدوین سیاست‌های کلان راهبردی استفاده شود که این مهم در حال حاضر تنها بر عهده شواری علمی بنیاد نخبگان است، اما بنیاد می‌تواند ساز و کارهایی را طراحی کند تا بتواند از خود نخبگان در تدوین سیاست کلان راهبردی استفاده کند.
توجه به نخبگان کاربردی: آنچه اساسنامه و آیین‌نامه‌های تصویب شده القا می‌کند تمرکز و توجه بنیاد ملی نخبگان به نخبگان دانشگاهی است. در حالی که توجه به نخبگان کاربردی یا پرورش مدیران از میان نخبگان جوان برنامه‌ای اثربخش جهت توسعه کشور خواهد بود.
سایر پیشنهادات مرکز پژوهشها در این زمینه بدین شرح است:
شبکه‌سازی تخصصی نخبگان یک حوزه: بنیاد ملی نخبگان می‌تواند از طریق ارتباطی که با نخبگان دارد نخبگان مختلف یک حوزه را با یکدیگر مرتبط و سازوکارهای آن را فراهم کند تا این گونه ارتباط‌ها به هم افزایی علمی این افراد بینجامد.
توجه به موضوعات پزشکی و علوم انسانی و نخبگان این حوزه با بررسی آیین‌نامه‌های موجود و ساز و کارهای بنیاد، توجه و تمرکز بنیاد بر موضوعات فنی و مهندسی بسیار مشهود است، بنابراین شایسته است بنیاد ملی نخبگان به موضوعات پزشکی و علوم انسانی توجه بیشتری نمایند.
توجه به نخبگان جوان نسبت به دیگر رده‌های سنی: بنیاد ملی نخبگان گرایش ویژه به سمت اساتید برجسته کشور پیدا کرده که این مسئله لازم است؛ اما محور بحث بنیاد نخبگان جوان است و این موضوع نباید فراموش شود.
بهبود وضعیت شعب استانی بنیاد و جلوگیری از تمرکز گرایی: رسیدگی به وضعیت جوانان نخبه در شهرستان‌ها باید بیش از پیش تقویت گردد و ظرفیت‌های لازم جهت توسعه نمایندگی‌های استانی این بنیاد ایجاد گردد.
مصوبات موجود با موضوع نخبگان باید ضمانت اجرایی لازم را داشته باشد تا بتواند از خروج نخبگان از کشور جلوگیری کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet