ایام محرم 1398
1388/10/23 11:05:00
سرویس صحن

یک فوریت اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده تصویب نشد

**نمایندگان مجلس شورای اسلامی با یک فوریت طرح اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده مخالفت کردند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، یک فوریت طرح اصلاح مواد 38 و 34 قانون مالیات بر ارزش افزوده در جلسه علنی روز چهارشنبه مطرح شد اما نمایندگان به یک فوریت این طرح رای ندادند.

از مجموع 194 نماینده حاضر د رجلسه فقط 66 نفر به ان رای موافق دادند.

با رای نیاوردن فوریت طرح، اصلاح مواد 38 و 39 قانون مالیات بر ارزش افزوده، بررسی این طرح بصورت عادی در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد.

طراحان یک فوریت این طرح معتقد بودند براساس قانون مالیات بر ارزش افزوده، بر ارزش افزوده واحدهای تولیدی کالاها یا خدمات، یک و نیم درصد عوارض و بر ارزش تولیدات واحدهای آلوده کننده یک درصد عوارض آلایندگی وضع می‌شود. نحوه توزیع این عوارض بین مناطق متاثر از تقسیمات کشوری بوده و می‌تواند بر ساختار تقسیمات کشوری تاثیر بگذارد.

همچنین در مناطقی از کشور برای برخورداری از این عوارض محدوده و حریم شهر و روستا را به شکلی غیر قابل قبول و برخلاف عرف معمول و قوانین کشوری تعریف کرده‌اند.

انتشار آلودگی در محدوده تقسیماتی یک شهر، روستا و یا یک واحد تقسیماتی خلاصه نمی‌شود و بعضا دامنه انتشار آلودگی از مرزهای تقسیماتی یک و یا چند شهرستان در درون یک استان و یا حتی چند استان فراتر نمی‌رود.

بنابراین نباید به گونه‌ای قانونگذاری نمود که تحت تاثیر دخالت‌های سیاسی و کم و زیاد شدن محدوده و حریم یک شهر و یا یک روستا عوارض یک واحد تولیدی بزرگ به یک شهر و یا یک روستای دورتر از واحد تولیدی تعلق بگیرد و شهرها و روستاهای همجوار با این واحد از این عوارض بی‌نصیب باشند، نمی‌توان پذیرفت که آلایندگی یک واحد تولیدی به یک شهرستان برسد ولی عوارض آلایندگی آن واحد نصیب شهرستان دیگری گردد لذا فوریت این طرح برای رفع این نگرانی‌ها مطرح شد.

در صورت تصویب نهایی این طرح عوارض آلایندگی پالایشگاه‌های نفت و گاز برای تمام واحدهای تولیدی داخل محدوده و بنگاه‌های تولیدی کوچک (کمتر از 50 کارکن) داخل حریم به شهرداری‌ها و دهیاری‌های همان شهر و روستا اختصاص می‌یابد.

همچنین عوارض آلایندگی این پالایشگاه‌ها برای تمام واحدهای تولیدی خارج از حریم و بنگاه‌های تولیدی بزرگ (بالاتر از 50 کارکن) خارج از محدوده شهرها و روستاها به حساب خزانه معین استان واریز و توسط فرمانداری بین شهرها و روستاهای همان شهرستان به نسبت جمعیت توزیع می‌شود.

در صورتی که آلودگی واحدهای بزرگ صنعتی فراتر از محدوده یک شهرستان در یک استان منتشر شود، عوارض حاصله به نسبت تاثیر بر هر شهرستان در کارگروهی متشکل از استاندار، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان و فرمانداران شهرستان‌های ذی ربط در همان استان توزیع می‌شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet