هدر اصلی
1388/10/23 12:54:00
سرویس صحن
گلایه جلالی از اظهارات سخنگوی وزارت خارجه

نظر کمیسیون امنیت ملی کاهش روابط با انگلیس است

**سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با انتقاد از اظهارات اخیر رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت خارجه مبنی بر اینکه کاهش سطح روابط با انگلیس در دستور کار ایران قرار ندارد اظهار داشت: در جلسه شب گذشته با وزیر امور خارجه این گلایه مجلس به وزارت خارجه منتقل شد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "کاظم جلالی" که در جمع خبرنگاران پارلمان سخن می‌گفت با اشاره به طرح نمایندگان در خصوص قطع روابط دولت ایران با انگلیس گفت: قبلا در جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس این موضوع مطرح و نظر اعضای این کمیسیون مبنی بر کاهش سطح روابط با انگلیس بود.

وی خاطرنشان کرد: اما وقتی امروز این طرح در صحن علنی مطرح شد مقرر شد تا طرح قطع کامل روابط با انگلیس برای بررسی بیشتر به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ارجاع شود.

جلالی تاکید کرد: موضوع گسترش، کاهش و یا قطع روابط با کشورها موضوعی حساس است که در این موارد دستگاه‌ها متولی همچون وزارت خارجه و شورای عالی امنیت ملی نیز باید در جریان قرار گیرند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بر ضرورت بررسی کارشناسانه‌تر این طرح تاکید کرد.

وی در خصوص جلسه شب گذشته اعضای این کمیسیون با وزیر امور خارجه اظهار داشت: در این جلسه مسایل منطقه‌ای، روابط با همسایگان و کشورهای اروپایی بویژه انگلیس و موضوع هسته‌ای مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی با محکوم کردن شهادت "مسعود علی محمدی" استاد دانشگاه و دانشمند هسته‌ای ایران گفت: از زمان وقوع این حادثه تروریستی در حال پیگیری هستیم و کمیسیون امنیت ملی از مسئولان امنیتی کشور خواسته است تا هر چه زودتر عوامل ترور شناسایی شوند.

این نماینده مجلس با تاکید بر قوت و قدرت بسیار بالای دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی کشور اظهار داشت:‌ امیدواریم در آینده نزدیک خبرهای خوبی در این باره بشنویم.

وی این ترور را فاقد ارزش عملیاتی و تروری کور خواند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، با تسلیت به خانواده این شهید از مسئولان امنیتی درخواست کرد تا بررسی همه جانبه خود را برای شناسایی عوامل این ترور انجام دهند.

وی خاطرنشان کرد: ایران اسلامی با فرهنگ و شهادت خو گرفته و دوم و قوام نظام، به برکت این خون‌هاست.

وی در پاسخ به این سوال که چرا جنجال‌های رسانه‌ای بیگانگان در مورد سایت «فردو» فروکش کرده است اظهار داشت: آنها در آن زمان که جنجال می‌کردند در آستانه مذاکره بودیم و قصد داشتند فضای گفتگو را به فضای طلبکاری تبدیل کنند.

نماینده شاهرود افزود: آنها در موضوع هسته‌ای مدت‌ها بود که هیچ سوژه‌ای نداشتند چرا که جمهوری اسلامی ایران پاسخ همه ابهامات و شبهات آنها را داده بود و آنها با طرح موضوع سایت فردو می‌خواستند برجسته‌سازی کنند که با گزارش البرادعی به اشتباه خود پی بردند.

جلالی با اشاره به بازدید برخی اعضای این کمیسیون از سایت فردو گفت: پیشرفت‌های این سایت در مدت زمان کوتاهی قابل افتخار است.

وی افزود: مکان و موقعیت این سایت بسیار امن بوده و تاسیسات این سایت در حال نصب شدن است. اما هنوز بحث استفاده هسته‌ای از آن مطرح نیست.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با اشاره به اظهارنظر و ادعای برخی کشورهای عربی مبنی بر آلوده بودن تاسیسات هسته‌ای ایران گفت:‌ کشورهای عربی برخی اوقات برای امتیاز دادن به غربی‌ها چنین موضوع‌های را مطرح می‌کنند در حالی که فناوری هسته‌ای هر کشوری براساس استانداردهای آژانس بین المللی انرژی اتمی است و اگر آژانس موردی مشاهده کند مانع فعالیت آن می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه نیروگاه اتمی بوشهر نیز کاملا استاندارد و ایمن ساخته شده است اظهار داشت: طرح اینگونه مسایل در راستای طرح ایران هراسی است و برخی کشورهای خواسته یا ناخواسته در این جریان قرار می‌گیرند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet