هدر موبایل
1388/10/23 12:24:00
سرویس صحن
باهنر خبر داد:

لایحه قبلی حمایت از ایثارگران در آستانه تصویب در تشخیص مصلحت

**نایب رییس مجلس شورای اسلامی گفت: با پذیرش بار مالی لایحه قبلی از سوی دولت، قدم مثبتی در جهت تصویب این لایحه در مجمع تشخیص مصلحت برداشته شده است.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "سید سلمان ذاکر"، در جلسه علنی روز چهارشنبه با استناد به ماده 134 آیین‌نامه داخلی مجلس اظهار داشت: تاخیر در ارایه طرح لایحه حمایت از ایثارگران در مجلس سوالاتی را برای مردم و ایثارگران و خانواده شهدا و جانبازان ایجاد کرده و از جمله این سوال‌ها این است که  چرا در دولت نهم و دهم این لایحه 4 الی 5 سال معطل مانده است.

"محمدرضا باهنر" که ریاست جلسه علنی امروز را بر عهده داشت در پاسخ به این تذکر گفت:‌ در مجلس هفتم یک لایحه حمایت جامع از ایثارگران تقدیم مجلس شد که مجلس بخش های حمایتی  این لایحه را که بار مالی داشت افزایش داد که پس از تصویب و این لایحه به  شورای نگهبان رفت و شورای نگهبان نیز طبق وظیفه قانونی‌اش آن را مغایر اصل 75 تشخیص داد و آن را برگرداند و مجلس نیز بر مصوبه قبلی خود اصرار کرد و موضوع به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفت.

باهنر در ادامه افزود:‌ در مجمع تشخیص مصلحت نظام  بحث مفصلی صورت گرفت. مجمع از یک سو بر مساعدت به جانبازان و ایثارگران تاکید داشت و از یک طرف معتقد بود که مصلحت نیست که بار مالی سنگین غیرقابل تحمل به دولت تحمیل کنم.

وی افزود: برخی نیز به مجمع تشخیص مراجعه کردند و گفتند دو سه اشکال ماهوی دیگر هم به وجود می‌آید که البته ایراد گرفتن مجمع به آن مسایل مسیر قانونی ندارد، ولی مجمع طی نامه‌ای و جلساتی که داشته است از مجلس دوستانه خواسته که طرحی در مجلس بدهید و آن دو سه مشکل را حل کنید.

نایب رییس مجلس اظهار داشت:‌ طرح موجود نیز در پایان مجلس هفتم  توسط نمایندگان امضا و تقدیم مجلس شد و در مجلس هشتم به کمیسیون اجتماعی رفت و اعضای کمیسیون  نیز به این نتیجه رسیدند که خیلی کارها باید برای ایثارگران صورت گیرد که تاکنون نشده است.

نماینده تهران با بیان اینکه ‌ما این را قبول داریم گفت:‌ اما می‌گوییم کارهای قبلی که تصویب کرده‌ایم و در مورد بار مالی آن هنوز قدری اختلاف است باید  حل کنیم بعد به کارهای بعدی بپردازیم.

وی افزود: متاسفانه گزارش کمیسیون اجتماعی بار مالی بسیار سنگینی را به دولت تحمیل می‌کرد که دولت هم موافق نبود، براین اساس رییس مجلس طرح را جهت بازنگری به کمیسیون برگرداندند.

باهنر ادامه داد: ‌آخرین بحثی که داشتیم این بود که جلسه‌ای با حضور برخی اعضای مجمع تشخیص، مسوولین بنیاد شهید، فراکسیون ایثارگران مجلس تشکیل دادیم و جمع بندی ما این بود که اگر لایحه قبلی با آن دو سه مشکل رفع و به تصویب نهایی در مجمع برسد، بخش عمده‌ای از مشکلات حل می‌شود. طرحی که دوباره تصویب شده نیز باید مشکل جدیدی را حل کند، بر این اساس فکر می‌کنیم پرونده این دو طرح را از هم جدا کرده و لایحه قبلی را پیگیری کنیم تا تصویب شود.

وی افزود: الان دولت تقریبا همه بار مالی لایحه قبلی را پذیرفته و این قدم بسیار مثبتی است که برداشته شده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet