هدر اصلی
1388/10/23 16:34:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در دیدار با هیات تحقیق و تفحص از برنامه چهارم توسعه:

ابتکار مجلس هشتم تفحص از امور کلان است

**رییس مجلس شورای اسلامی ابتکار مجلس هشتم را تحقیق و تفحص از مسائل کلان به جای مسائل جزئی است.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در دیدار با هیات تحقیق و تفحص از برنامه چهارم توسعه گفت: به یاد ندارم در تاریخ مجلس، درباره برنامه توسعه تحقیق و تفحص صورت گرفته باشد.

وی افزود: نگاه کلان به کشور یک ابتکار خوب برای مجلس هشتم است که به جای پرداختن به مسائل جزئی از یک موضوع کلان تحقیق و تفحص انجام می‌دهد.

لاریجانی تصریح کرد: امیدواریم کار شما نتایج بسیار مفیدی برای کشور داشته باشد و یک موتور محرک این گونه کارها در کشور شود.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه مجلس بخش نرم‌افزار نظام است، اظهار داشت: از این بعد نیز باید ارزیابی‌های دقیقی داشته باشیم. البته در کار شما یک حسن وجود دارد و آن اینکه تحقیقات میدانی کمی دارید که وقت زیادی از شما را صرف خود نمی‌کند.

رییس مجلس ادامه داد: می‌توانید گزارش نهایی خود را با استنباط از گزارش‌های مختلف تهیه کنید. خوشبختانه بعضی ازدستگاه‌ها از جمله دیوان محاسبات ارزیابی خوبی را از برنامه چهارم انجام داده است و طبعاً خود دولت نیز گزارش به مجلس ارائه خواهند کرد.

وی تصریح کرد: بازرسی کل کشور و نیز مجمع تشخیص مصلحت از منظر ناظر بر اجرای سیاست‌های کلی می‌توانند به شما گزارش دهد. البته می‌توانید از هر دستگاهی که این گزارش را دادند استفاده کرده و آنها را جمع‌آوری کنید.

رییس مجلس افزود: شما برای کسب موفقیت اولاً باید برای خود اولتیاتوم قرار دهید زیرا گاهی این تحقیق و تفحص‌ها آنقدر طولانی می‌شود که دیگر فایده‌ای ندارد. مثلاً در مجلس هفتم دو سه گزارش تحقیق و تفحص آماده منتشر شدن بود که تعدادی از آن به مجلس هشتم انتقال یافته بود و ما نیز از نظر قانونی نمی‌توانستیم آن را بخوانیم زیرا دوره مجلس هفتم به پایان رسیده بود.

لاریجانی تصریح کرد: ممکن است بتوانید در طی چند ماه این تحقیق و تفحص را انجام دهید زیرا نیاز به تحقیقات میدانی ندارید؛ بلکه احتیاج دارید تیم‌های تخصصی این گزارش‌ها را جمع‌آوری کنند و بررسی کرده و نتیجه را در اختیار شما قرار دهند تا شما بتوانید آن را مورد ارزیابی قرار دهید.

وی گفت: دیگر آن که حتماً از گروههای تخصصی استفاده کنید. اصولاً هر چه از نخبگان استفاده کنید، مفید است به ویژه در کارهای کلان که تجربه کشور در طراحی آنها کم است. لذا باید از دید افراد مختلف استفاده کرد و گزارش نهایی این هیات می‌تواند برای کشور مفید باشد.

رییس مجلس خاطر نشان کرد: نکته دیگر شاخص بندی کردن این تحقیق و تفحص است و اینکه از این گزارش چه هدفی را دنبال می‌کنید زیرا ما قصد مچ‌گیری نداریم بلکه می‌خواهیم ببینیم ماحصل این برنامه نویسی چیست و اینکه اگر اصلاً برنامه نباشد چه حادثه‌ای رخ می‌دهد و اگر باشد چه خواهد شد.

وی گفت: قاعدتاً برنامه باید ما را به سند چشم‌انداز نزدیک کند و این مهم است که ما را از جایی که دیده شده به یک جایی برساند.

لاریجانی در ادامه سخنانش اظهار داشت: شما باید برنامه را از نظر شکلی بررسی کنید که آیا درست اجرا شده است یا خیر و این خود یک انضباط دیوانی است.

وی گفت: همچنین اینکه از نظر مولفه‌های کلان کشور نگاه کنید و ببینید برنامه چهارم موفق بوده است و این که مثلاً نرخ رشد متناسب با برنامه جلو رفت و یا رشد نقدینگی و تولید ناخالص ملی چگونه بوده است و این برنامه در کلان چقدر توفیق داشته است.

لاریجانی ادامه داد: سپس این برنامه را به صورت بخشی مورد بررسی قرار دهیم مثلاً‌ در بخش نفت و گاز متناسب با برنامه پیش رفته است یا خیر.

وی گفت: چون همه ما به نوعی درگیر این موضوع بودیم می‌دانیم که این برنامه چقدر پیشرفت داشته است. اما هیات تحقیق و تفحص را تشکیل دادیم که از این برنامه نکات دقیقی را در آوریم که فهم ما را در برنامه نویسی بیشتر نماید.

رییس مجلس با اشاره به مفید بودن این امر در شناخت پیشرفت بخش‌های مختلف برنامه، خاطر نشان کرد: نکته دیگر آنکه در نهایت نیز استنتاج می‌کنید که علت عدم توفیق‌ها کجاهاست و ممکن است در بخشی به علت اهتمام دستگاه‌ها بوده و یا این که به علت مطرح شدن قوانین دیگری روح برنامه را ازبین برده باشد و یا ممکن است نقص از مجلس بوده باشد.

وی گفت: این استنتاج می‌تواند در برنامه بعدی مورد توجه قرار گیرد و یا خود مجلس توجه کند که وسط برنامه تصمیمات دیگری نگیرد و یا ممکن است به این نتیجه برسد که ساختار تصمیم‌سازی برنامه‌ گیر دارد و این خود مشکلی در کشور است که مثلاً آیا سازمان برنامه ریزی کلان کشور دقیق کار می‌کند وممکن است استنتاج شما این باشد خللی در اینجا وجود دارد یعنی انضباط برنامه‌های استراتژیک در کشور ما نیست.

لاریجانی تاکید کرد: بخش استنتاج شما می‌تواند کمک کند و راهنمای عمل برای برنامه پنجم توسعه باشد.

وی ادامه داد: مثلاً ایران و کشور نروژ در یک مقطع تصمیم گرفتیم صندوق ذخیره‌ ارزی را تاسیس کنیم اما اوضاع اکنون این صندوق درکشور ما چگونه است و آنجا چطور ؟ اگر این ارقام قابل قیاس نباشد، باید ببینیم کجای کار مشکل وجود داشت که به اینجا رسیدیم و اگر این مسیر باتوجه به گزارش دیوان محاسبات ادامه پیدا کند نتیجه بدی بدست می‌آید . اگر واقعاً حساب ذخیره‌ ارزی این گونه است چرا اصلاً به وجود آورده‌ایم. این صندوق به این علت به وجود آمده که کار کردش این نباشد. شاید صندوق توسعه ملی اگر در قانونش بتواند مقداری دقت شود سامان پیدا کند.

لاریجانی با بیان این که مجلس می‌تواند از رهنمودهای این هیات در بخش‌هایی استفاده نماید خاطر نشان کرد: این هیات دبیرخانه‌ای تشکیل دهد و فردی ورزیده و خبره در امر برنامه ریزی در کشور را در نظر بگیرد و از تعدادی از صاحبنظران در این زمینه استفاده کند و چند گروه با تخصص‌های مختلف ایجاد کنید و این تحقیق و تفحص را انجام دهید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet