خبرگزاری خانه ملت

شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1388/10/23 20:51:00
سرویس سیاسی
/رییس مجلس در برنامه تهران بیست 3/

انتقال مرکز سیاسی برای کاهش مشکلات تهران است

**رئیس مجلس گفت: علت پافشاری مجلس بر اختصاص بودجه به مترو اینست که اگر امروز برای مترو سرمایه گذاری نکنیم ممکن است سالهای بعد برای مردم معضلات بیشتری را بوجود آورد .

علی لاریچانی با اشاره به ابعاد ساختمان سازی و شهرسازی در تهران افزود: در یک زمانی نظامات دقیقی در شهرسازی تهران حاکم نبود البته نمی خواهم بگویم الان خیلی حاکم است اما بهتر شده است. شورای شهر تسهیلات نسبتا خوبی گرفته و شهرداری با یک چارچوبی دارد کار می کند که یکدفعه تهران مانند هنگ کنگ نشود و هر کسی که وارد تهران می شود هویت این شهر را از معماری آن درک کند البته الان این حالت را ندارد و باید تلاش کرد که به این سمت رفت بنابراین وقت زیادی صرف مقوله تهران بطور طبیعی می شود.

لاریجانی خاطر نشان کرد: آلودگی هوا و صوتی از مشکلات دیگر تهران است .حتی در این قسمت از تهران (بهارستان) که از صبح تا شب مشغول به کار هستیم شاید از لحاظ آلودگی هوا جزو بدترین نقاط است . متاسفانه آلودگی هوا در کل شهر تهران یک عارضه است و البته در بعضی از مناطق مرکزی و شرق تهران که آلودگی بیشتر است و این موضوع بسیار مهم است که سالهاست بصورت طرح هایی مورد بررسی قرار گرفت.

وی با اشاره به مشورت ایران با ژاپن جهت رفع آلودگی هوا گفت: بعضی از اقداماتی که در بحث جمع آوری خودروهای فرسوده صورت می گیرد یا توجه به اینکه خودروها از یک استانداردهایی در سوخت برخوردار باشند به جهت رفع آلودگی هوا صورت گرفته است اما در این زمینه جا دارد که هنوز کار کرد.

رئیس مجلس به قطب صنعتی بودن تهران اشاره کرد و ادامه داد: از سالها پیش تصمیم گرفته شد که ازدیادی در این صنعت صورت نگیرد و از فاصله 120 کیلومتری شهر تهران صنعت مستقر نشود.

وی اظهار داشت: ولی من فکر می کنم باید برای بعضی از زمینه ها انتقال صنعت صورت گیرد زیرا برخی از صنایع در تهران در طی این سالها فرسوده شده است و می ارزد که اینها از تهران منتقل شوند .

لاریجانی افزود: کارشناسی در این زمینه در دو بخش دولت و شورای شهر تهران صورت می گیرد که اگر آنها نیاز به بودجه یا ارسال لایحه ای در این زمینه داشته باشند آن را به مجلس می فرستند و یا در بودجه سالانه یا در برنامه آن را مورد توجه قرار می دهیم . بطور طبیعی مجلس یک ارتباط اجرایی با این موضوع ندارد زیرا مجلس جایگاه تقنینی و نظارت در کشور دارد اما کمیسونها یا فراکسیونهایی در مجلس درگیر این موضوع هستند.خود نمایندگان شهر تهران جلساتی دارند و برخی از موضوعات شهر تهران را پیگیری می کنند و آنها علاوه بر کار رسمی و متعارف مجلس مشغول این کار هستند.

وی ادامه داد: البته بدلیل اهمیت شهر تهران و حجم مشکلات آن باید از جاهای دیگر هم به آن کمک کرد.

رئیس مجلس با اشاره به جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد سیاست های آمایش سرزمین تصریح کرد: در این جلسه در بحثی در مورد انتقال پایتخت مطرح شد که البته این موضوعی نیست که فقط اخیرا مطرح شده باشد بلکه سالهاست در این زمینه بحث شده و فراز و فرودهایی نیز داشته است ولی به هر حال این بحث برای اینکه بخشی از مشکلات مردمی که در تهران زندگی می کنند کاهش یابد در مجمع به تصویب رسید که مرکز سیاسی به جای دیگری منتقل شود .

وی گفت: البته این از پروژه های دراز مدت است زیرا انتقال مرکز سیاسی کار ساده ای نیست حتی از زمان شروع دوره اول ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد ، ایشان اهتمامی کردند شرکت هایی که دارای دفتر مرکزی در تهران هستند به محل فعالیتشان منتقل شود.

ادامه دارد

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet