هدر موبایل
1388/10/23 21:30:00
سرویس سیاسی
/رییس مجلس در برنامه تهران بیست 5/

رییس مجلس از طرح نمایندگان برای تغییر قانون انتخابات خبر داد

**رییس مجلس گفت:نمایندگان طرح هایی را برای تغییر قانون احزاب و انتخابات و شوراها تدوین کرده اند که باید از سوی رسانه ها مورد نقد و نظر کارشناسان قرار گیرد تا به پختگی بیشتر منجر شود .
وی حوادث روز عاشورا را حرکتی ضد دین و ناگوار برای مردم خواند اظهار داشت: باید ذهن کسانی  که غفلت داشتند را هشیار کرد. توهین به عزادارن امام حسین و رفتارهایی که در شان مردم تهران نبود باعث عصبانیت مردم شد و حرکت جهنده مردم را در نهم دی ماه سبب شد.
لاریجانی گفت: اراده مردم به حدی است که از مسائل دینی خود با جدیت حفاظت می کنند.

 
رییس قوه مقننه با اشاره به دخالت های اوباما و سناتور مک کین در امور داخلی ایران، افزود: وجه بیرونی اتفاقات داخلی ایران بسیار بزرگتر از اغتشاشاتی بود که در داخل صورت گرفته بود.

وی با تاکید بر اینکه همه کسانی که در حوزه سیاسی فعالیت می کنند باید مرزهای خود روشن کنند، گفت: کسی نمی خواهد سوابق انقلابی افراد را خراب کند؛ اما باید فعالیت های کنونی را نیز در نظر داشت. مردم انتظاراتی دارند که همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند، مهمترین آنها ایجاد آرامش است.

لاریجانی با اشاره به اینکه حوادث اخیر یک آزمون است؛ اما باید حدود آن رعایت شود، گفت: مردم انتظار دارند به سایر مسائل جامعه همچون مسائل فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی رسیدگی شود.

وی با تاکید بر اینکه برخی مسائل از آنجا که در ذهن خبرنگاران مهم تلقی می شود، به موضوع برجسته در جامعه تبدیل می شود، اظهار داشت: اتفاقات بسیاری در کشور در حال انجام است، دولت مجلس و قوه قضاییه و سایر دستگاه ها در حال کار و خدمت رسانی هستند که متاسفانه تحت تاثیر اتفاقات اخیر قرار گرفته است.

وی به رسانه ها توصیه کرد که استراتژی خود را به گونه ای طرحی کنند که به سایر نیازهای مردم توجه شود و فقط به مسائل اخیر نپردازند.

لاریجانی گفت: البته باید ابعاد این حوادث برای مردم مکشوف شود. مناظره هایی که اخیرا در حال انجام است با رعایت آداب سیاسی می تواند در این امر راهگشا باشد

رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا ظرفیت قانونی کشور برای رفع اختلافات کافی است؟ گفت: قوانین جامعی در کشور ما وجود دارد که شاید بتوان نواقصی هم بدان ها مترتب دانست اما ظرفیت قانون اساسی برای تحرکات سیاسی مناسب است.

لاریجانی خاطر نشان کرد: البته برخی از این دفاتر منتقل شدند اما برگشتند  و یا اصلا نرفتند لذا باید در این زمینه یک تصمیم کامل گرفت شاید انتقال مرکز سیاسی توجیه داشته باشد که بخشی از مشکلات حل خواهد شد اما در مورد شهر تهران بخش های مختلف حاکمیت با دقت دارند کار می کنند که بتوانند این معضلات را حل کنند.

وی در مورد موضع نظارتی مجلس در مورد دستگاه های اجرایی اظهار داشت: نظارت مجلس در چند سطح صورت می گیرد که یک بخش آن نظارت کلان می باشد اینکه مثلا برنامه 5 ساله چگونه اجرا شده است و ارزیابی از آن چیست؟  

رئیس مجلس به طرح تحقیق و تفحص مجلس از برنامه چهارم توسعه اشاره کرد و گفت: شاید این اولین باری است که در طول تاریخ مجلس بعد از انقلاب است که راجع به برنامه و نحوه توفیقات و ایرادات در اجرای آن تحقیق و تفحص شود.

وی توضیح داد: غالبا تحقیق و تفحص ها در مورد دستگاه ها یا موضوع خاصی مطرح می شود و یک کار درستی هم هست .این هیات امروز هم با من جلسه داشتند و بنا شد از مراکز مختلف نظارتی مانند دیوان محاسبات،بازرسی کل کشور و مجمع تشخیص مصلحت از بعد نظارت بر سیاست های کلی و خود دولت گزارشی از ارزیابی خود از اجرای برنامه به مجلس بدهند.

لاریجانی ادامه داد: نظارت نشان می دهد که جهت گیریهایمان در حرکت درست است یا خیر یعنی مثلا براساس سند چشم انداز گام ها دقیق برداشته شد  یا اینکه کاستی ها کجا بود.

وی افزود: بخش از نظارت ها نیز به کمیسیون های تخصصی مربوط می شود که آنها روند یکساله یک دستگاهی که به آنها مربوط می باشد را مورد بررسی قرار می دهند اینکه آیا قوانین در آنجا بدرستی اجرا شده است یا خیر.

رئیس مجلس تصریح کرد: گاه ممکن است یک موضوع مهمی مطرح می شود که برای آن کمیسیون ویژه ای تشکیل می شود مثلا اجرای اصل 44 قانون اساسی که سیاست های کلی آن به تصویب رسید و قانون مربوط به آن نیز در مجلس به تصویب رسید حال در مقام اجرا بحث هایی مطرح بود که آیا درست به اجرا در می آید و با تشکیل این کمیسیون مستمرا نظارت می کنند و اتفاقا مباحثی را برای تغییر قانون و یا رفع اشکالاتی که در اجرا وجود داشت مطرح کردند و این گزارش البته در مجلس خوانده شد.

وی گفت: گاه هم می شود که یک تخلفی یا نقض قانون یا عدم اجرای قانون در یک دستگاهی مشاهده می شود که کمیسیون مربوطه طبق ماده 233 آیین نامه داخلی مجلس می تواند آن را بررسی کند و به مجلس گزارش دهد و مجلس بر اساس آن رای دهد و پشت سر آن نیز اقدامات قضایی وجود دارد.

لاریجانی افزود: راه دیگر نظارت نیز سوال نمایندگان از وزرا است . اگر نمایندگان اشکالی را در حوزه کاری یکی از وزرا ببینند می توانند آن را در مجلس مطرح کنند و مکانیزم سوال مطابق آیین نامه جدید مجلس بر حسب اینکه گزارش کمیسیون در مورد قانع شدن نسبت به پاسخ وزیر چگونه باشد به مجلس گزارش می شود و مجلس باید رای دهد اینکه قانع شده است یا نه و اگر این امر 3 بار تکار شود و قانع نشوند به استیضاح وزیر کشیده می شود.

وی گفت: استیضاح هم یک ابزار دیگر نظارتی است یعنی روش های مختلف برای اینکه نحوه اجرا را رصد کنند در مجلس وجود دارد .

.وی به طرح هایی که در مجلس برای افزایش ظرفیت های قانونی در حال تدوین است اشاره کرد و گفت: نمایندگان طرح هایی را برای تغییر قانون احزاب و انتخابات و شوراها تدوین کرده اند که باید از سوی رسانه ها مورد نقد و نظر کارشناسان قرار گیرد تا به پختگی بیشتر منجر شود .

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet