ایام محرم 1398
1388/10/26 15:04:00
سرویس کمیسیون ها

قربانی مسئول تنقیح قوانین مجلس شد

**"موسی قربانی" عضو کمیسیون قضایی و حقوقی با حکم "سیدمحمدحسن ابوترابی فرد" معاونت قوانین مجلس و موافقت "علی لاریجانی"، به عنوان مسئول تنقیح قوانین مجلس منصوب شد.

نماینده مردم قائنات در گفتگو با خبرنگار خانه ملت، با تایید این خبر اظهارداشت: شاید در بین کشورهای دنیا ما بیشترین حجم قانونگذاری را داشته باشیم و نامطلوب بودن نحوه قانونگذاری، مبتنی نبودن قانگذاری‌ها در بسیاری از موارد بر اساس اصول حقوقی و وجود قوانین تکراری و هم عرض از جمله عواملی است که حجم قوانین را در کشور ما بالا برده‌ است.

وی افزود:  همین مبهم و ناسخ و منسوخ و غیرشفاف بودن قوانین باعث کثرت آرای وحدت رویه می شوند.

 قربانی یادآور شد: اگر از 100 سال پیش که قانوگذاری در ایران آغاز شد، به طور متوسط سالی یک جلد کتاب قانون اضافه شده باشد، در حال حاضرما بیش از 100 جلد کتاب قانون داریم که بسیاری از اینها قواینن منسوخ هستند که در بسیاری از موارد قوانین منسوخ تصریح نشده‌اند و صرفا در برخی مصوبات گفته شده قوانین مغایر ملغی می شود اما این قوانین مغایر مشخص نشده اند که این امر در خیلی از موارد منشاء فساد بوده است.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی گفت: دربعضی موارد، یک مجری در دستگاه قضایی یا قوه مجریه یا در جای دیگری قانونی را منسوخ می‌داند و مجری دیگر آن را لازم‌الارجرا تشخیص می دهد که علت این دوگانگی همین مشخص نبودن قوانین منسوخ است.

وی اظهارداشت: ما باید سازوکاری را طراحی کنیم تا برای قانونگذاری به دست خود قانونگذار محدودیت ایجاد کنیم، یعنی کاری کنیم تا روال کار این نباشد که یک نفر ایده خودش را ولو تکراری و غیرضروری به راحتی به روی کاغذ بیاورد و از 14 نفر دیگر هم امضاء بگیرد و آن را به عنوان یک طرح ارائه دهد و مجلس هم ناچار باشد تمام مراحل را برای بررسی آن طی کند.

نماینده قائنات تاکید کرد: ما باید تکلیف ناسخ و منسوخ را در خود قانون مشخص کنیم به این شکل که در پایان قانون به جای اینکه بگوییم قوانین مغایر ملغی می شوند، قوانین ملغی را مورد به مورد ذکر کنیم. بدین ترتیب قانونگذار موظف می‌شود اگر قانونی را نسخ می کند نام آن را در متن قانون جدید بیاورد.

قربانی با اشاره به اصلاحات صورت گرفته در آئین نامه داخلی مجلس گفت: با تغییرات صورت گرفته، معاونتی با عنوان معاونت  قوانین درمجلس ایجاد شد که از جمله وظایف این معاونت تنقیح قوانین  است.

وی اظهار داشت: در حال  حاضر،طرحی با عنوان" تنقیح قوانین " در کمیسیون اجتماعی مجلس در حال بررسی است که بر اساس آن راهکارهای قانونی برای تنقیح قوانین تعیین می شود ،در واقع  ما باید با کمک دستگاههای اجرایی هم  نسبت به تعیین تکلیف قوانین گذشته اقدام کنیم و هم سازو کار تدوین قوانین در آینده را تعریف کنیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet