هدر اصلی
1386/07/25 12:19:00
سرویس سیاسی

حدادعادل: بزرگداشت حاج آخوند معرفی یک الگو است

غلامعلی حدادعادل با حضور در مراسم افتتاحیه بزرگداشت مقام حاج آخوند ملاعباس راشد تربتی با اشاره به شان والای آن مرحوم وی را یک الگوی مناسب اخلاقی خواند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در سفر یکروز خود به مشهد و شهر تربت حیدریه و شرکت در مراسم بزرگداشت حاج آخوند تربتی گفت: شهر تربت حیدریه، شهر مردمان مومن و دانشمند است.

وی با اشاره به کتاب فضیلت های فراموش شده گفت: این کتاب یک کتاب آموزنده است که شرح حال آن مرحوم در این کتاب آمده است و باید بارها آن را خواند و عنوان فضیلتی که در این کتاب آمده است همان ارزش است و در واقع این کتاب ارزش های متبلور در شخصیت حاج آخوند است که شامل دو ارزش انسانی است. یکی بیان مفاهیم اخلاقی و دیگری الگوهای اخلاقی و باید گفت معرفی الگو در علم اخلاق ارزشمندتر از مفاهیم اخلاقی است و برزگداشت حاج آخوند معرفی یک الگوی اخلاقی است.

وی افزود: در جامعه ما و در جهان، خداوند برای هر دسته ای از مردم الگویی قرار داده است مانند ما نمایندگان که مدرس الگویمان است و شهید چمران به عنوان الگوی دانشگاهیان و مرحوم حاج آخوند نیز الگوی روحانیون است، همانطور که هر روحانی باید الگوی مردم باشد.

رئیس مجلس تصریح کرد: حاج آخوند یک شخصیت بسیار پیچیده و با شکوه حماسی و والا به بلندی قله های تسخیرناشدنی دارد و ابعاد مختلف این شخصیت حیرت آور است که به عنوان نمونه می توان به ایمان به خدا، اخلاص، تعبد، زهد، بی اعتنایی به دنیا و در عین حال اهتمام به امور مردم و دنیا، دشمنی با اسراف اشاره کرد.

حدادعادل تاکید کرد: زندگی حاج آخوند پنجره ای زیباست که ما به مشاهده و عمل به آن نیازمندیم و باید هر بخش زندگی آن مرحوم به صورت برنامه ای برای جوانان ارائه شود.

وی افزود: ایمان افرادی چون حاج آخوند باعث می شود مردم نیز به ائمه عشق بورزند و اینکه فرزندش در کتاب «فضیلت های فراموش شده» می گوید: دری از درهای غیب که بر حاج آخوند باز شده است بسیار مهم است.

رئیس مجلس معرفی شخصیت حاج آخوند را امری مهم قلمداد کرد و اینگونه بزرگان را عاملی برای حفظ کشور در برابر توطئه های دشمنان خواند و گفت: وجود روحانیون بزرگی چون حاج آخوند، توطئه های رضاخانی را برای محو روحانیت خنثی کرد و اگر شخصیتی همچون وی را ندیده ایم توانسته ایم امام راحل را ببینیم، چرا که تمام فضایلی که بیان شد در شخصیت امام راحل وجود داشت و توانست انقلابی محیرالعقول را به نام اسلام تقدیم مردم جهان کند و امثال امام راحل و رهبر معظم انقلاب هستند که این جاذبه را در دل مسلمانان ایجاد کردند.

حدادعادل با اشاره به نقش ایمان در پیروزی انقلاب گفت: همین ایمان است که انقلاب را در این 30 سال در برابر تهدیدها و فشارها حفظ کرده است و ما باید این را قدر بدانیم و اگر عزت دنیا و آخرت را می خواهیم باید در مسیر حاج آخوند گام برداریم.

وی با اشاره به سرعت گرفتن آهنگ توسعه در این 30 سال پس از انقلاب آن را یک نعمت خواند و گفت: اسلام هم دین معنویت است و هم دین آسایش دنیوی.

رئیس مجلس با اشاره به سفر هفته گذشته خود به بوسنی و هرزگوین گفت: در این سفر خانمی مسلمان و محجبه به من گفت سلاممان را به رهبرمان برسانید که این موجب افتخار و مباهات ما به عنوان یک کشور اسلامی است.

حدادعادل در پایان پیشنهاد کرد که چنین مجلس بزرگداشتی برای فرزند حاج آخوند نیز برگزار شود.

گفتنی است «حاج آخوند ملا عباس راشد تربتی» در سال های 1250 الی 1322 می زیسته است. وی از علمای برجسته، عامل و مردمی شهر تربت حیدریه بوده که در زهد و تقوا در بین اهل معرفت دارای حرمت ویژه بوده است تا آنجا که امام راحل فرمودند:« حاج آخوند به آنچه به عنوان تکلیف تشخیص می داد عمل می کرد.»

کنگره بزرگداشت حاج آخوند در دو روز برگزار می شود که در روز دوم نیز وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم شرکت خواهند نمود.

 

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet