خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1388/10/27 12:26:00
سرویس کمیسیون ها
ناصری:

بازگشت مترو به دولت خلاف اصل 44 است

**سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نگاه نمایندگان مجلس به مقوله مترو سیاسی نیست.

"عبدالحسین ناصری" گفت: براساس اصل 44 قانون اساسی باید از بخش‌ها و اختیارات دولت کاسته شود در حالی که بازگشت مترو به دولت خلاف این اصل است.

وی افزود: مترو طی مصوبه مجلس شورای اسلامی به شهرداری واگذار شده و اگر دولت بخواهد مدیریت مترو را به خود بازگرداند بازهم نیازمند مصوبه مجلس و شورای شهر است.

نماینده مردم گرگان و آق قلا اظهار داشت: در قانون جامع حمل و نقل تاکید شده که مترو و قطار شهری در اختیار شهرداری‌ها باشد ولی دولت و مجلس نیز کمک‌های مالی لازم را برای توسعه آن ارائه دهند. براین اساس دولت موظف است به مترو کمک کند و مجلس نیز می‌تواند یا بر اساس پیشنهادات دولت یا به طور مستقیم به توسعه مترو کمک کند.

ناصری در خصوص هزینه بالای احداث خطوط مترو یادآور شد: احداث هر کیلومتر از خط مترو حدود 70 تا 80 میلیارد تومان هزینه در بر دارد و در حال حاضر مشکل اصلی متروی تهران مشکل مالی است و نه مشکلات مدیریتی.

وی افزود: 38درصد از مجموع خطوط و 5/42 درصد از مجموع ایستگاه‌های مترو در زمان دولت آقای احمدی‌نژاد احداث شده و طول خطوط مترو با 40 کیلومتر افزایش از 65 کیلومتر در سال 85 به 105 کیلومتر درسال 88 رسیده که این نشان از حمایت دولت از حمل و نقل ریلی دارد.

سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی در پایان ضمن تقدیر از تلاش دولت‌، شهرداری و مدیریت مترو اعلام داشت: نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی در خصوص موضوعات مطرح شده در رابطه با مترو، نگاه  سیاسی ندارند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet