هدر موبایل
1388/10/28 18:26:00
سرویس سیاسی
از سوی دفتر مطالعات سیاسی مرکز پژوهش‌ها انجام گرفت

بررسی گزینه‌های مختلف در مورد رژیم حقوقی دریای خزر

**مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی با انتشار گزارشی گزینه‌های مختلف در مورد رژیم حقوقی دریای خزر را بررسی کرد.

دفتر مطالعات سیاسی مرکز پژوهش‌ها، در پاسخ به درخواست احمد توکلی نماینده تهران، در گزارشی تحت عنوان «دریای خزر و تحولات پیش‌رو» خاطرنشان ساخت که طراحی یک مجموعه از رژیم حقوقی بهینه برای بهره‌برداری از منابع انرژی، حمل و نقل، استفاده از منابع زنده و حفظ محیط زیست دریای خزر همچنان به استفاده مشترک از این دریا بستگی دارد.

مرکز پژوهش‌ها اضافه کرد: در این ارتباط بهترین راه برای ایران آن است که روابط خود را با تمام کشورهای حاشیه خزر گسترش دهد و با انتخاب رژیم مشاع همچنان دارای ارتباط دریایی و مرز آبی با روسیه باشد. این مرز برای روزهای بحرانی که غرب در پی تحریم‌های بندری و حمل و نقلی ایران است حیاتی خواهد بود.

همچنین روابط خوب با عشق‌آباد و باکو همیشه باید مدنظر سیاستمداران ایرانی باشد. گرچه باکو بعضا سیاست‌های تجزیة طلبانه ضد ایرانی را دنبال می‌کند، اما نباید از نظر دور داشت که محاصره ایران به زعم آمریکا زمانی کامل خواهد شد که این ابرقدرت بتواند کشورهای شمال و شمال شرق ایران را با خود همراه سازد.

این گزارش می‌افزاید: علی‌رغم نتایج تلخ باقیمانده از توافق‌های چندجانبه روسیه، آذربایجان، ترکمنستان و قزاقستان نباید از نظر دور داشت که نمی‌توان توافقات کشورهای دیگر را مادامی که به منافع ملی ایران خدشه وارد نمی‌سازد، محکوم کرد. از طرف دیگر یک دیپلماسی فعال از طرف تهران برای رسیدن به تفاهم با ترکمنستان و آذربایجان می‌تواند ایران را به سوی یک راه حل بهینه رهنمون سازد.

بنابراین، در این چارچوب دو طرف ایرانی و آذری باید به حفظ روابط حسنه اهتمام ورزند. روسیه، قزاقستان و ترکمنستان هم می‌توانند به سالم‌سازی روابط جمهوری آذربایجان با ایران کمک کنند.

در این صورت اندیشه سازمان همکاری اقتصادی خزر عملی شده و راه حلی برای رژیم حقوقی خزر نیز پیدا خواهد شد. چگونگی اجرای پروژه «نابوکو» هم با این روند می‌تواند تغییر کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet