شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1388/10/28 20:20:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در دیدار با وزیر امور خارجه گرجستان تاکید کرد:

حمایت مجلس از گسترش مناسبات میان ایران و گرجستان

**علی لاریجانی در دیدار با وزیر امور خارجه گرجستان از حمایت مجلس شواری اسلامی از گسترش مناسبات بین دو کشور در همه زمینه‌ها خبر داد.

به گزارش خانه ملت به نقل از اداره اخبار مجلس شورای اسلامی، " گریگول واشادزه " وزیر امور خارجه گرجستان عصر امروز دوشنبه 28 دی ماه 1388 با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.
در این دیدار ابتدا علی لاریجانی رئیس دستگاه قانونگذاری کشور به روند خوب مراودات دوستانه بین دو کشور در گذشته اشاره کرد و اظهار کرد: ایران و گرجستان از دیر باز تاکنون مناسبات سیاسی، فرهنگی و اقتصادی مناسبی داشته‌اند که این روند باید تقویت شود.
وی که در ادامه بر ضرورت همکاری‌های منطقه‌ای و گسترش مناسبات فیمابین در چارچوب منافع مشترک تأکید کرد، همچنین متذکر شد که مشکلات و بحران‌های منطقه‌ای باید به دست کشورهای خود منطقه حل و فصل شود چرا که حضور قدرت‌های بیگانه بر پیچیدگی شرایط می‌افزاید.
لاریجانی در این راستا به اوضاع افغانستان و عراق اشاره و تصریح کرد که آسیب‌های جدی ناشی از شرایط جنگی و امنیتی مناطق بحران زده متوجه همسایگان و تمام کشورهای منطقه است.
رئیس دستگاه قانونگذاری کشور در بخش دیگری از سخنان خود از همکاری‌های پارلمانی به عنوان ظرفیتی مناسب برای توسعه مناسبات و همکاری‌های دو جانبه نام برد و متذکر شد: مجلس شواری اسلامی از گسترش مناسبات بین دو کشور در زمینه‌های مختلف حمایت‌ می‌کند.
به گفته وی باید برخی اقدامات گذشته دولت گرجستان نظیر موضوع استرداد یک تبعه ایرانی به آرمیکا که باعث سوء تفاهم شده است حل شود.
رئیس پارلمان ایران در خاتمه از همتای گرجی خود برای سفر به کشورمان دعوت کرد.
در این دیدار همچنین "گریگول واشادزه " وزیر امور خارجه گرجستان از ایران به عنوان کشوری مهم در منطقه و همسایه‌های خوب برای گرجستان نام برد و ابراز داشت: مسیر پر تحرکی برای تقویت روابط و همکاری‌های بین دو کشور آغاز شده است و گرجستان به توسعه مناسبات خود با جمهوری اسلامی ایران اهمیت می‌دهد.
وی همچنین با بیان اینکه ما از اقدامی که دولت وقت گرجستان نسبت به آقای اردبیلی تبعه ایرانی انجام داده است عذر خواهی می‌کنیم، این اتفاق را به دلیل شرایط و وضعیت نامناسب سیاسی داخلی گرجستان در آن زمان توصیف کرد.
وزیر امور خارجه گرجستان در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص موضوعات منطقه‌ای، به اوضاع افغانستان اشاره و تصریح کرد: مشکل افغانستان راهبرد نظامی ندارد و از طریق دیپلماسی و با همکاری همسایگان این کشور از جمله جمهوری اسلامی ایران، رسیدن به یک راه حل مناسب، امکان پذیر است.
وی در پایان خواستار تقویت هر چه بیشتر روابط فیمابین از طریق گسترش مراودات پارلمانی شد و در این راستا پیام دعوت رئیس‌جمهور و رئیس مجلس گرجستان از رئیس مجلس کشورمان برای انجام سفر رسمی به تفلیس را به وی ابلاغ کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet