ایام محرم 1398
1388/10/29 10:22:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در همایش غزه نماد مقاومت مردم فلسطین:

جنگ 22روزه، حادثه‌ای غم‌انگیز اما غرورانگیز بود

**رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جنگ ۲۲ روزه در مورد مسائل مهم منطقه‌ای نکات پراهمیتی داشت، یادآور شد: این حادثه پندآموز هم بسیار غم‌انگیز و هم بسیار غرور آمیز بود که هر دو وجه آن قابل توجه است.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "علی لاریجانی" در همایش بین المللی "غزه، نماد مقاومت" ضمن تبریک میلاد با سعادت امام محمدباقر (ع) گفت: این روزها مصادف است با سالگرد تجاوز نظامی رژیم صهیونیستی به غزه که به جنگ 22 روزه معروف شده است.

وی افزود: مجلس شورای اسلامی به دلیل اهمیت این پیروزی که حادثه بزرگی در سده اخیر بود، به دلایل گوناگون این روز را به نام غزه نامگذاری کرد.

رییس قوه مقننه متذکر شد: این حادثه بزرگ، پندآموز و در صحنه مسایل مهم منطقه‌ای نکات بسیار پراهمیتی داشت که برای معادلات منطقه‌ای بسیار تاثیرگذار بود.

وی افزود: ماجرای جنگ 22 روزه هم بسیار غم انگیز است و هم بسیار غرور آفرین که هر دو وجه آن قابل توجه است.

لاریجانی تصریح کرد: غم انگیز از این جهت که رژیم حاکم بر تل‌آویو که قصد داشت با یورش نظامی آن هم با روش بسیار وسیع به نوار غزه تمام سازمان‌های مقاومت اسلامی اعم از حماس، جهاد و سایر گروه‌های مقاومت را نابود کند، حمله بسیار وحشیانه‌ای را علیه مردم فلسطین بدون توجه به نظامات بین المللی تدارک دید و حتی از سلاح‌های مخرب که کاربرد آنها در جنگ‌ها ممنوع است، استفاده کرد.

وی گفت: خانه‌ها، بیمارستان‌ها و مساجد را ویران کرد و زیرساخت‌های اقتصادی را از بین برد. رییس مجلس یاداور شد: حادثه از نظر وحشیگری ابعاد بسیار وسیعی داشت و آنقدر این موضوع پررنگ بود که گلدستون یهودی در گزارشی که برای سازمان ملل نوشت گوشه‌هایی از آن را مطرح کرد که در تاریخ خواهد ماند که نماینده سازمان ملل بخشی از این جنایات را ترسیم کرده که از نظر مقابله با قراردادها و معاهدت‌های بین المللی فضاحت بود.

علی لاریجانی خاطرنشان کرد: این حادثه غم انگیز است از این جهت که آمریکا و کشورهای غربی همگی در پشت رژیم صهیونیستی و اسرائیل قرار گرفته و حمایت کردند و در طول این جنگ 22 روزه همه امکانات نظامی از طریق آمریکا برای اسرائیل فرستاده می‌شد. از نظر تبلیغاتی، سیاسی و دیپلماتیک به آنها کمک کرده و چندین بار مانع مطرح شدن این موضوع در شورای امنیت شدند.

وی ادامه داد: این 22 روز هیچ بحثی از حقوق بشر و انسانیت مطرح نبود و با اینکه سیستم آمریکا از نظر سیاسی هم تغییر کرده بود و رئیس جمهور جدید آن اعلام کرده بود که نسبت به گذشته تغییرات عمده‌ای ایجاد خواهم کرد و روش‌های بوش را قبول ندارم، اما وقتی این حادثه بزرگ رخ داد و 5 هزار فلسطینی به شهادت رسیدند و سرزمین غزه را سوزاندند اما ایشان ترجیح دادند به انتخاب سگ برای دختر خود اهتمام بورزند و ظاهرا این موضوع آنقدر اهمیت نداشت.

لاریجانی تصریح کرد: اوباما لفاظی می‌کند و سخنی در مورد حمایت از فلسطین ندارد.

رییس مجلس با یادآور شدن اینکه رییس جمهور آمریکا در سفری به ترکیه گفته بود که می‌خواهد حقوق مسلمانان را به آنها بدهد و سیستم جدیدی را می‌خواهد ایجاد کند و در قاهره نیز اعلام کرده بود که گوش من نسبت به اذان آشناست و می‌خواهم حقوق فلسطینی‌ها را به آنها برگردانم، متذکر شد: فضاحت آور است که در این مدت هیچ کاری نکردند و حادثه‌ای هم رخ نداد و غزه همچنان در محاصره قرار دارد.

لاریجانی اظهار داشت: غم انگیزی این حادثه این بود که در این 22 روز هم آمریکا و هم بسیاری از کشورهای غربی پشت سر رژیم صهیونیستی قرار گرفتند و از همه جهات به آنها کمک کردند.

وی همچنین تماشاگر بودن بسیاری از دولت‌های کشورهای عربی را نسبت به این موضوع غم انگیز خواند و گفت: آنها یا سکوت کردند و یا بهانه‌هایی برای سکوت خودشان فراهم کردند که بسیار تاسف آور است.

رئیس قوه مقننه همچنین یادآور شد: در جنگ 33 روزه رژیم صهیونیستی علیه مردم لبنان نیز این کشورها تقریبا همین وضع را داشتند و آن موقع می‌گفتند حزب الله چون عامل مقاومت است و شیعه هم هست و ایران به آنها کمک می‌کند، ما به این دلیل کمک نمی‌کنیم.

وی افزود: بعضی وقت‌ها نیز اخباری می‌رسید که سرویس‌های کشورهای عربی با سرویس رژیم صهیونیستی در یکی از کشورهای عربی جلسه گذاشتند و تبادل اطلاعات می‌کردند و به این بهانه سکوت در پیش گرفتند و هیچ کمکی نکردند.

لاریجانی خاطرنشان کرد: اما حزب الله پیروز شد و کمر رژیم صهیونیستی شکست.

وی ادامه داد: اما در جنگ 22 روزه این موضوع نمی‌توانستند مطرح کنند چون حماس در جلوی پیشانی مبارزه بود و سنی هم بود اما این بار کشورها موضوع دیگری را مطرح کردند و گفتند حماس را فارس‌ها حمایت می‌کنند بنابر این گوشه‌گیری کردند و کمک نکردند و گاه مانع شدند و این غم بزرگی است.

لاریجانی تصریح کرد: این همه امکانات در کشورهای اسلامی است و در دست آنهاست اما چطور توجه نکردند که رژیم صهیونیستی سرنوشت منطقه را عوض می‌کند، خفتند و سکوت کردند اما خداوند تدبیر کرد که مسلمانان فلسطینی پیروز شوند.

وی افزود: ما مفتخریم که در کنار حزب الله و حماس هستیم و آن را پنهان نمی‌کنیم. آنهایی باید خجل باشند که در این دو جنگ سرنوشت ساز کنج عزلت گزیدند و یا در حاشیه به رژیم صهیونیستی کمک کردند و این هم وضع دردآوری بود که در جنگ 22 روزه شاهد بودیم.

نماینده مردم قم خاطرنشان ساخت: البته مجلس شورای اسلامی پرتحرک بود و جلسه بین المجالس کشورهای اسلامی را در ترکیه برگزار کرده و پارلمان‌های کشورهای اسیایی را در دفاع از مردم فلسطین فعال کرد و تروئیکای APA بین المجالس کشورهای آسیایی را تشکیل داد.

وی افزود: این اقدامات انجام شد تا صدای مظلومیت مردم فلسطین به گوش جهانیان برسد و آنها به خود بیایند.

لاریجانی در ادامه با اشاره به وجه غرورآفرین صحنه کارزار بسیار عجیب جنگ 22 روزه گفت: غرور آفرین از این جهت که رژیم صهیونیستی با همه حمایت‌هایی که آمریکا، غرب و بعضی از کشورهای منطقه به آنها کردند در مقابل مقاومت فلسطین و مردم غزه که جای بسیار محدودی است یک شکست بزرگ خورد و این موضوع کوچکی نبود.

لاریجانی گفت:‌ ارتشی که 60 سال در منطقه نقش دیکتاتور منطقه‌ای داشت به گونه‌ای که کسی جرئت نمی‌کرد در مقابل قدرت ارتش رژیم صهیونیستی سخن بگوید، یکبار در جنگ 33 روزه و این بار بوسیله حماس و جهاد و سایر نیروهای مقاومت مفتضح شد و هیمنه اسرائیل شکست.

وی با اشاره به سفر خود به یکی از کشورهای اروپایی اظهار داشت: این کشور که سروسری هم با رژیم صهیونیستی داشت می‌گفت که اکنون باید شاهد جنازه اسرائیل باشیم و تلقی جهانی این شد که رژیم صهیونیستی تاب اینگونه اقدامات را دیگر ندارد.

رییس مجلس اظهار داشت: این موضوع از آن جهت غرور آفرین است که مردمی که هیچ چیز نداشتند اما مسلح به اراده بودند، مصمم و با ایمان بودند، بر یک ارتش بسیار قوی پیروز شدند و درس‌های بزرگ داشت.

وی افزود: ملت فلسطین در این آزمون پیروز شد و نقش مهمی در صحنه پیدا کرد. ممکن است بسیاری از کشورها بخواهند منکر شوند اما قدرت مقاومت فلسطین را امروز درک کردند.

رییس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان ساخت: مردم غزه خسارت دیدند، فرزندانشان به شهادت رسیدند و هنوز بعد از یکسال بی سرپناه هستند اما حاشا به غیرت کشورهای منطقه که در یک کنفرانسی گفته بودند که 5 میلیارد دلار کمک می‌کنیم اما در سفری که اخیرا بودم مقامات فلسطینی گفتند که هیچ کمکی به آنها نشده است. حتی این کشورها نگذاشتند از این دروازه‌ها سیمان و آهن وارد غزه شود تا آنها بتوانند خانه‌هایشان را بسازند اما آنها مقاومند.

لاریجانی ادامه داد: هر چه در این یکسال به حماس و نیروهای مقاومت فشار آوردند که کوتاه بیایند و به بهانه وحدت بین گروه‌های فلسطینی می‌خواستند آنها را تحت همان توافق‌نامه‌های گذشته در بیاورند اما فلسطینی‌ها مقاومت کردند و این اراده، اراده بسیار مبارک و مهمی است که می‌تواند معادلات منطقه را عوض کند.

وی تصریح کرد: هر چند در این دنیای پر از سروصدای دفاع از حقوق بشر، انسانیت و آزادی سیر می‌کنیم اما در درون آن اینگونه توحش‌ها وجود دارد و این یکنوع توحش مدرن است که در بطن آن دندان‌های تیز برای زندگی مردم فراهم کردند و رویه آن الفاظی است که مکرر در رسانه‌ها می‌شنویم.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: اما این نکته‌ای مهم و غرور آفرین است که این روش‌ها و متدها به پایان خط رسیده است و سرنوشت ملت‌ها در پناه اراده‌هایی است که خودشان تعریف می‌کنند.

وی گفت: ماجرای جنگ 22 روزه و نیز جنگ 33 روزه نتایج مهمتری هم در برداشت که برای آینده منطقه بسیار پراهمیت است.

نماینده قم ادامه داد: نکته نخست آنکه طرح‌های سازش از سال 1951 که کنفرانس صلح پاریس تشکیل شد تا تئوری نقشه راه که توسط آمریکایی‌ها مطرح شد، هیچکدام از آنها نتوانستند برای مردم فلسطین یک نویت پیروزی باشد.

وی گفت: نشست‌های اغواگرانه و ژست‌های حقوق بشری برای دفاع از مردم فلسطین کم نبود اما به نظر می‌رسد همه آنها یک استراتژی داشت و آن تزلزل اراده‌های مردم فلسطین و کشورهای منطقه بود که در درون این دالان مذاکرات، نشست‌ها، طرح‌ها و کنفرانس‌ها این اراده‌ها متزلزل شود و از همه مهم‌تر چیزی را کف به مزایده می‌گذاشتند، حقوق مردم فلسطین بود نه چیز دیگر.

لاریجانی ادامه داد: در کمپ دیوید قرار بود خودمختاری به غزه دهند؛ از سال 1978 تا امروز حدود 30 سال می‌گذرد اما اکنون که به صحنه می‌نگرید آیا شاهد چنین وضعی هستید؟ آیا مردم در آنجا راحت هستند یا یک سیستم پلیسی در کرانه باختری حاکم کردند و شهرک‌های یهودی‌نشین نیز که در حال توسعه است.

لاریجانی متذکر شد: نقش دولت خودگردان مانند یک پلی است و در همین طرح‌ها دست اسرائیل برای اقدامات امنیتی بسته نبود. در طرح اعراب در کنفرانس سران عرب آیا رژیم صهیونیستی به مرزهای 1967 برگشت؟ تئوری آنها این بود که اگر این کار انجام شود مشکل حل خواهد شد. آیا بعد از این همه سال شاهد چنین وضعی هستید؟ در سال 1971 در کنفرانس صلح مادرید که شعار مبتذل زمین در برابر صلح که آمریکایی‌ها طراحی کرده بودند، اعلام شده بود که ظرف 3 سال مذاکرات پیوسته‌ای باید انجام شود تا به نتیجه نهایی برسد. آن سه سال گذشته و سه سال‌های بعد نیز گذشتند اما هیچ حادثه‌ای رخ نداد. یعنی آیا در مورد بیت المقدس تصمیم گرفتند؟ راجع به آوارگان تصمیم گرفتند؟ همه اینها هنوز حل نشده است.

رییس قوه مقننه با اشاره به مذاکرات عرفات با رابین در سال 1993 و کنفرانس مسکو، ادامه داد: در آن زمان گفته شد 1 درصد از خاک به فلسطینی‌ها داده شود اما قرار بود فورا راجع به سرنوشت آوارگان، آینده حکومت خودگردان، بیت المقدس و... تصمیم گیری شود اما هیچ حادثه‌ای رخ نداد.

وی ادامه داد: در توافقتنامه صلح مریلند که با وساطت رئیس جمهور وقت آمریکا کلینتون مذاکرات آغاز شد، اسرائیل قرار بود که از کرانه باختری خارج شود و در مورد فلسطینی‌های آواره نیز تعیین تکلیف شود اما هیچ اتفاقی نیفتاد.

لاریجانی گفت: این نقشه راه که از همه مفتضح‌تر بود و تقریبا تمام قدرت رژیم صهیونیستی را مستتر می‌کرد، در آن هم نتوانستند در همان حدی که نوشته بودند کاری کنند. البته طرح جداسازی شارون و دیوار حائل اجرا شد اما طرح‌های صلحی که می‌گفتند هیچکدام اجرا نشد و این نقطه‌ای است که نشان می‌دهد طرح‌ها و اقدامات سازش برای حقوق فلسطینی‌ها نیست چون حادثه‌ای رخ نداد و چیزی برای مردم فلسطینی حاصل نشد.

وی ادامه داد: البته یک فایده داشت و آن سرگرم سازی اعراب برای اینکه از دفاع از حقوق مردم فلسطین غفلت کنند و دچار نسیان شوند.

لاریجانی خاطرنشان کرد:‌ به نظر من در این مدت چند دهه‌ای که با این طرح‌های ابتکاری که آمریکایی‌ها بیشتر مبدع آن هستند، مواجه هستیم، استیفای حقوق فلسطینی‌ها را در حد پایین‌ترین وضع آن نیز شاهد نیستیم.

وی تاکید کرد: ایران که از ابتدای پیروزی انقلاب این نکته را می‌گفت و رهبران ایران بارها گفته‌اند که این روش‌ها نتیجه نخواهد داد و آنها پشت میز مذاکره چیزی به فلسطینی‌ها نمی‌دهند؛ اما عده‌ای می‌گفتند اینطور نیست و پلیتیک‌های بسیار ثمربخشی داریم؛ نتیجه را داریم می‌بینیم که چیزی نیست اما برای انحراف ایجاد کردن از حقوق فلسطین موجه است.

رییس مجلس اظهار داشت: نکته دوم آنکه آمریکا و رژیم صهیونیستی بنا ندارند در پشت میز مذاکره اصالت به مردم فلسطین دهند. مثلا در طرح نقشه راه، اسم آن ایجاد صلح در منطقه خاورمیانه است اما یکی از وظایف مهمی که حکومت خودگردان پیدا می‌کند این است که هیچ نوع امکان و سلاح برای مقاومت وجود نداشته باشد و با آمریکا و رژیم صهیونیستی برای سرکوب نیروهای مقاومت همکاری کنند و آنها را دستگیر نمایند.

لاریجانی خاطرنشان کرد: آنها بنایی بر استیفای حقوق مردم فلسطین ندارند؛ بیش از 50 سال از این دریوزگی سیاسی در منطقه توسط این کشورها می‌گذرد هر روز کشورهای عربی منزوی‌تر می‌شوند، سخن می‌گویند، ابراز نگرانی می‌کنند اما گامی برنمی‌دارند.

وی تصریح کرد: این تجربه‌ای است که مثل یک تابلوی درخشانی جلوی چشم مردم فلسطین و ملت‌های منطقه گذاشته شده است که این روش‌ها دیگر جواب نمی‌دهد پس راهی جز مقاومت وجود ندارد. آمریکایی‌ها با کار خود این مطلب را نشان دادند که راهی جز مقاومت فلسطینی‌ها وجود ندارد.

رییس مجلس گفت: آیا در این یکسال که جنگ 22 روزه تمام شد، کنفرانس‌ها برگزار شد و بحث‌های مختلفی مطرح شد برای اینکه برای بازسازی غزه اقدام کنند آیا حادثه‌ای رخ داد؟ اما این نیز نمونه دیگر از این که آنها در این نشست‌ها بنایی بر کمک به مردم فلسطین ندارند. لذا باید این نکته را یافت که آمریکا و رژیم صهیونیستی با رفتار خود دارند اعلام می‌کنند که مردم فلسطین را به بازی گرفتند و بدانند معنای آن این است که ما راهی جز مقاومت نداریم.

رئیس مجلس ادامه داد: کشورهای منطقه نباید بیش از این خود را معطل کنند. در جلسات خصوصی غالبا رهبران کشورهای منطقه این طرح نقشه راه را مسخره می‌کنند و پوزخند می‌زنند زیرا می‌دانند از توی آن چیزی درنمی‌آید.

وی افزود: این نکته بسیار مهمی است که هم کشورهای منطقه و مردم فلسطین به این نکته رسیدند که رفتار آمریکا اگر هم فکر می‌کردند در دالان این مذاکرات حادثه‌ای رخ می‌دهد امروز دیگر زمان ارزیابی است، نشان دادند که این نشست‌ها برای فریبکاری است.

وی اظهار داشت: لذا راهی جز مقاومت نمی‌ماند؛ اگر یک زمانی در مقاومت تردید داشتند امروز دیگر نمی‌توانند تردید داشته باشند مگر خسارات زیادی وارد شود و تنبلی نمایند.

لاریجانی با بیان اینکه رژیم صهیونیستی باید از جنگ 22 روزه و 33 روزه این را فهمیده باشد که دوران باج گیری تمام شده است، ادامه داد: اتکاء به آمریکا و کشورهای غربی نیز نشان داد که ما چقدر در جنگ 33 روزه و جنگ 22 روزه ناصر بودیم. درست است که امروز نعره‌هایی از باب قدرت‌نمایی از رژیم صهیونیستی برمی‌آید اما این نعره‌ها بیشتر به شیون پیرزنانی مانند است که درمانده هستند.

وی خاطرنشان ساخت: نکته دیگر آنکه امروز زمان برای پیگیری جنایات رژیم صهیونیستی فراهم شده است. فضاحت‌ها و فجایع این رژیم در جنگ‌های 33 روزه و 22 روزه از بعد حقوق بشری آشکار و علنی گردید و اکنون زمانی است که حقوقدانان و صاحبنظران در سیستم‌های حقوق بین المللی باید فعال شده و جنایت‌های اسرائیل را پیگیری کنند.

رئیس مجلس تصریح کرد:‌ جمعیتی که بصورت NGO فعال است و در صحنه بین المللی می‌خواهد نقش بازی کند باید ثقل فعالیت‌های خود را روی اینگونه امور بگذارد. فضا برای تحرک آمادگی دارد و این جمعیت باید از حقوق مردم فلسطین دفاع کنند.

وی گفت: البته بعضی از کشورها هم شروع کرده‌اند. مثل همین کاروانی که به سمت غزه برای کمک به مردم غزه براه انداختند و خیلی از اساتید دانشگاه، نمایندگان مجلس، شرکت‌های مختلف و حقوقدانان در این قضیه حضور داشتند.

لاریجانی اظهار داشت: برخی کشورها می‌گویند این هم نوعی فریبکاری است و حتی برای کمک‌های انسانی به مردم غزه مانع ایجاد می‌کنند.

وی ادامه داد: اما این تاکتیک برای دفاع از حقوق فلسطینی‌ها درست است و باید از ظرفیت‌های بین المللی برای رسوا کردن رژیم صهیونیستی استفاده کرد تا کاملا معلوم شود این نهادهای بین‌المللی هیچ خاصیتی ندارند. مثل مساله هسته‌ای ایران که آژانس بین المللی کور عمل کرد و نگذاشتند مسایل اصلی را مطرح کند و به جای خلع سلاح بین المللی به مسایل جزیی پرداختند و هر روز نیز یک مانع بر سر راه ملت ایران قرار دادند.

رئیس مجلس ادامه داد: تحرکات رئیس جمهور آمریکا غالبا با تمسخر رژیم صهیونیستی همراه است. ابتدا آقای اوباما اعلام کرد که می‌خواهد حقوق ملت فلسطینی‌ها را به آنها بدهد اما بعد اعلام کرد که دو دولت را به رسمیت می‌شناسد. اسرائیلی‌ها نیز مسخره کردند و آمریکا نیز مدتی سکوت کرده و بعد این مباحث را ول کردند.

وی گفت: این تمسخرها بدین معنی است که آمریکایی‌ها بدانید آنقدر قدرت سیاسی ندارید که طرحی در این زمینه بدهید و این نکته مهمی است که ضعف سیاسی امریکا را کاملا علنی می‌کند. رییس قوه قضاییه یاداور شد: حال جدای از ضعف اقتصادی آمریکا که چیز عجیب و غریبی در سده اخیر است و چیزی حدود 14 هزار میلیارد دلار بدهکار است، ضعف سیاسی نیز اضافه شد و این نشان می‌دهد رژیم صهیونیستی خلاء قدرت سیاسی در آمریکا را به نوعی وسیع می‌کند و از این فرصت دارد استفاده می‌کند که هم آمریکایی‌ها را ابتر کند و هم جای خود را بازتر نماید.

وی تصریح کرد: لذا کشورهای منطقه اگر فکر می‌کنند لسان رئیس جمهور امریکا تغییر کرده است دارند دلشان را خوش می‌کنند زیرا باید دید استراتژی این کشور چه تغییری کرده است.

لاریجانی اظهار داشت: این هم نکته‌ای است که ساختار بین المللی به وضعیتی درآمده که آن ژست‌های امپراطور مآبانه آمریکایی دیگر جواب نمی‌دهد.

وی افزود: نکته دیگر مناقشات زیاد در مورد صلح میان گروه‌های فلسطینی است که ما هم همیشه  هر چه همگراتر شدن گروه‌ها را توصیه کرده و دفاع می‌کنیم اما نباید این باعث سایش مقاومت شود. از طریق این طرح‌ها نباید آرمان‌ها و استراتژی‌های زیر پا له شود اما اصل اینکه هر چه گروه‌های فلسطینی همگراتر باشند معقول‌تر است.

وی در مورد بازسازی غزه نیز گفت: متاسفانه روش‌هایی تا امروز طراحی شده که در این باره جواب نداده و فکر می‌کنم اسرائیل‌ها بدنبال ضیق گرفتن بیشتر فلسطینی‌ها می‌باشد لذا تحرک NGO ها که توسط مردم و کشورهای مختلف سامان پیدا می‌کند در این زمینه فوق العاده مهم است.

وی تاکید کرد: هر پیگیری در مجامع بین المللی بعنوان تشکیل دادگاه جنایات جنگی و دنبال کردن آنها و راه‌اندازی روش‌هایی که بتواند کمک‌ها به مردم غزه برسد، جدای از اقدامات رسمی دولت‌ها نیاز به تحرک مردمی دارد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet