هدر موبایل
1388/10/29 15:39:00
سرویس بین الملل

29 دی، روز غزه نماد مقاومت فلسطین

**امروز ۲۹ دی‌ماه، روز "غزه نماد مقاومت فلسطین" است. بنابر قانونی که در جلسه علنی روز سه‌شنبه ۲۶ آبان‌ماه سال جاری در مجلس شورای اسلامی به تصویب نمایندگان ملت رسید، این روز در تقویم رسمی کشور ما به چنین عنوانی ثبت شد.

این اقدام همانگونه که طراحان طرح اولیه این قانون اعلام داشته بودند، به منظور پاسداشت و تعظیم حماسه مقاومت مردم غزه طی 22 روز تهاجمات وحشیانه و همه جانبه رژیم صهیونیستی و نهایتا پیروزی در این مصاف نابرابر صورت گرفت.

42 نماینده طراح و امضا کننده طرح اعلام روز 29 دیماه به عنوان روز غزه نماد مقاومت فلسطین در مقدمه توجیهی خود آورده بودند:

"مقاومت و نبرد مظلومانه اما قهرمانانه مردم مسلمان و سرافراز غزه با متجاوزان صهیونیستی در جهاد افتخارآفرین 22 روزه، با تحمل انواع تهاجمات و شدائد و صدها شهید و مجروح و ویرانی خانه‌ها، النهایه شکست تاریخی به ارتش تا بن دندان مسلح رژیم صهیونیستی تحمیل نمود و این رژیم در آتش بس یک‌طرفه، شکست خود را پذیرفت".

این طرح پس از آنکه در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی به تصویب رسید،‌ در جلسه علنی روز 26 آبان‌ماه سال جاری به عنوان مصوبه مجلس راهی شورای نگهبان شد. این شورا نیز در روز 4 آذرماه آن را به تایید نهایی رساند تا در روز دهم همین ماه از سوی رییس مجلس شورای سلامی به عنوان قانون مصوب مجلس به رییس جمهور ابلاغ گردد.

قانون اعلام روز 29 دیماه به عنوان روز غزه نماد مقاومت فلسطین دارای 3 ماده است که بر اساس ماده (1) آن روز 29 دی‌ماه 1387برابر با 18 ژانویه 2009 (21 محرم 1430) به عنوان غزه نماد مقاومت فلسطین اعلام و همه ساله در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران ثبت می‌شود.

ماده (2) این قانون وزارت امور خارجه را موظف می‌کند که در این رابطه، طرح لازم را تدوین نموده و به سازمان کنفرانس اسلامی ارائه و با تلاش سیاسی و رایزنی های لازم، برای تصویب آن، همت گمارد.

در ماده (3) نیز مجلس شورای اسلامی ملزم شده است با ارتباط فعال با مجالس کشورهای اسلامی، طرح مذکور را به اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی ارائه و برای تصویب آن تلاش کند.

در نهایت رییس جمهور در 23 آذرماه با ابلاغ رسمی این قانون آن را وارد مرحله اجرایی کرد و بدینگونه بود که امروز گوشه و کنار کشور شاهد برپایی آیین‌ها و مراسم مختلفی در بزرگداشت روز "غزه نماد مقاومت فلسطین" بود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet