ایام محرم 1398
1388/10/30 13:08:00
سرویس سیاسی
لاریجانی:

تمرکز اصلی در کشور باید بر روی توسعه باشد

**رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که تمرکز اصلی در کشور باید بر روی توسعه باشد خاطرنشان کرد: ایجاد فضای آرام و با مودت با مردم را برای تحقق سرمایه‌گذاری‌ها و رشد کشور لازم دانست.

به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت، "علی لاریجانی" امروز در جلسه شورای اداری استان مرکزی که با حضور مسئولان، نخبگان، خواص و اعضای شورا‌های شهر و روستا و صنعتگران این استان تشکیل شد، گفت: استان شما از نظر نخبه پروری وضعیت ویژه‌ای دارد که باعث فخر و مباهات است.

وی افزود: این منطقه هم به واسطه داشتن علمای بزرگ در تاریخ تشیع تاثیرگذار بوده است و هم ظهور نخبگان علمی، سیاسی، هنری و شعری.

لاریجانی ادامه داد: استان مرکزی از جهات مختلف دارای ویژگی‌هایی است که انسان قدری حیرت می‌کند که در یک استان افرادی چنین برخاسته باشند که نمونه آن امام بزرگوار بوده که دردانه‌ای بی‌بدیل در عصر حاضر بودند.

وی همچنین به ویژ‌گی‌های اقتصادی استان مرکزی اشاره کرد و اظهار داشت: این استان از نظر اقتصادی نقاط بسیار برجسته‌ای دارد به طوری که 2500 واحد سنتی در آن فعال است و پروژه‌های خوبی نیز در سال‌های اخیر در سطح استان شروع شده است.

رییس مجلس حل مساله بیکاری در کشور و استان مرکزی را نیازمند رونق اقتصادی دانست و خاطرنشان ساخت: اینکه صادرات غیرنفتی استان مرکزی که در سال 77، 50 میلیون دلار بوده و در سال 87 به 675 میلیون دلار رسیده و نسبت متوسط کل کشور رقم بهتری حاصل شده است، بسیار پرارزش است.

رییس مجلس با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری گذشتهف این رویداد را از نظر سیاسی و فرهنگی بسیار باشکوه دانست که می‌توانست از نظر وزن سیاسی و اجتماعی منشأ تحولاتی برای کشور باشد.

وی افزود: حضور 85 درصد مردم بر سر صندوق‌های رای در جوامع دموکراسی بسیار نادر و پرارزش است و به این دلیل دشمنان طرحی ریختند تا اثرات آن را کاهش دهند.

وی ادامه داد در 7-6 ماه گذشته مجادلات بلاوجهی در جامعه دامن زده شد که در وزن و توسعه کشور تاثیرگذار بود.

لاریجانی با بیان اینکه دلیلی برای عدم ایجاد آرامش در کشور وجود نداشت، یادآور شد: عده‌ای برای توجیه خودشان دلایلی را مطرح می‌کنند و مسائل معلول را در صدر می‌آورند اما باید دید که سطح این رفتارها در کشور آیا با آرمان‌های امام (ره) و رهنمودهای رهبری سنخیت داشته و آیا در چارچوب قانون و در انطباق با منافع ملی و امنیت ملی بوده است یا خیر.

وی ادامه داد: فرض کنیم عده‌ای از نتایج انتخابات ناراضی‌اند. آیا این اعتراضات نباید در چارچوب قانون رسیدگی شود؟ رییس مجلس تاکید کرد: انتظار این بود که وقتی مقام معظم رهبری تاکید می‌کنند که باید قانون رعایت شود و کسی نباید از سیستم خارج شود، آنها نیز به این مساله تمکین می‌کردند. لذا نسبت این مسائل با رعایت قانون، منفی است.

وی ادامه داد: از ابتدای کار که بحث شورای نگهبان مطرح شد، گفتند که چون برخی از اعضای شورای نگهبان موضعی دارند لذا ما به آن‌جا شکایت نمی‌کنیم؛ در حالی که اعضای شورای نگهبان متدین هستند و از قانون اساسی صیانت می‌کنند.

رییس قوه مقننه تصریح کرد: این ادعا دارای است و کسی حق ندارد که بخواهد شورای نگهبان کنار برود و چیز دیگری در این زمینه ایجاد شود.

لاریجانی با بیان اینکه حوادث پس از انتخابات با منافع ملی در تضاد است، متذکر شد: جایگاه ایران در منطقه، تاثیرگذاری و نفوذ آن امر حیرت‌آوری بود که مجاهدت‌های زیادی پس از انقلاب به خاطر آن صورت گرفت و جمهوری اسلامی توانست مدلی از دموکراسی و اسلامیت را ارایه کند. لذا تخریب آن به ضرر منافع ملی است و مخدوش کردن آن به منافع ملی ضرر می‌زند.

لاریجانی هم‌چنین این حوادث را در تضاد با امنیت ملی دانست و اظهار داشت: هر وقت در درون ایران مجادلات از حدی خارج می‌شود زمینه‌های وسوسه‌ دشمنان را فراهم می‌آورد.

وی یادآور شد: مجادلاتی که در دولت قبل به وجود آمده بود فضا را برای ترور ایجاد کرد که شاهد ترور آقایان صیادشیرازی و لاجوردی بودیم. وقتی کشور دشمنان بزرگ دارد و این دشمن زمانی که احساس کند مجادله وجود دارد از این فضا استفاده می‌کند.

وی تاکید کرد: با توجه به همه‌ اینها می‌توان نتیجه گرفت که این کارها از منظر انطباق با منافع ملی نمره منفی می‌گیرد.

رییس قوه مقننه از رعایت قانون و اصل ولایت فقیه به عنوان دو گوهر گرانبهای به یادگار گذاشته شده از امام (ره) یاد کرد و خاطرنشان ساخت: با روش‌های اتخاذ شده پس از انتخابات در مقابل فکر امام (ره) ایستادگی شد.

وی یادآور شد: رهبر انقلاب در 7-6 ماه گذشته کرارا تاکید کردند که کسی حق بی‌توجهی به قانون را ندارد و لذا نباید از ایشان نیز توقع اتخاذ راه‌های غیرقانونی را داشت. وقتی بالاترین فرد کشور به رعایت قانون تاکید دارد ممکن است شما در اهداف خرد خود به نتیجه‌ای نرسید، اما این مساله سرمایه‌ای برای کشور است.

وی تاکید کرد: بیانات اخیر مقام معظم رهبری نشان داد راه برای کسانی که می‌خواهند رفتارشان را درست کنند باز است

علی لاریجانی با متذکر شدن اینکه اگر این توقعات با منافع کشور و قانون سایش دارد، چرا ادامه می‌دهید؟ تصریح کرد: باید از منظر منافع ملی، عاقلان توجه کنند که نکاتی که مقام معظم رهبری روز گذشته فرمودند بسیار مهم است و با این بیانات مشخص می‌شود که راه برای کسانی که می‌خواهند رفتارشان را درست کنند باز است و به رفع اشتباهات نیز کمک می‌کند، مگر این‌که کسی منکر آنها باشد.

رییس مجلس خاطرنشان کرد: راهی که مقام معظم رهبری به آن توصیه می‌کنند باید دنبال شود؛ چرا که افراط‌گرایی در این مسیر باعث دشمنی بیشتر می‌گردد.

وی همچنین با بیان اینکه در کشور برخی حوادث با آرم دیگری نظیر حمایت از رهبری رخ می‌دهد، تصریح کرد: سلوک رهبری بر این مساله استوار است که ایشان نمی‌خواهند تحت حمایت از رهبری، به کسی توهین شود و بارها تاکید کرده‌اند که نظامات کشور باید رعایت گردد.

لاریجانی این مساله را لبه دیگر تیغ عنوان کرد و با یادآوری این نکته که در صحنه بودن به معنای آشفتگی در کشور و عدم حفظ حریم‌ها نیست، خاطرنشان کرد: راهی که مقام معظم رهبری توصیه می‌کنند باید به عنوان خط مشی دنبال شود؛ چرا که افراط‌گرایی باعث دشمنی بیشتر می‌شود. عده‌ای تخیلاتی دارند و علاقه دارند که در این ماجرا تخیلات خود را دنبال کنند، اما انقلاب اسلامی ما اصولی دارد که با تخیلات دنبال نمی‌شود.

وی کشور را دنباله‌رو راه امام (ره)، مقام معظم رهبری و قانون اساسی عنوان کرد و گفت: نباید جامعه را به خاطر تخیلات عده‌ای متشنج کرد. انقلاب اسلامی آن‌قدر پرتوان است که توانست مسائل بزرگ‌تر از حوادث پس از انتخابات را هضم کند و آنها را تبدیل به فرصت نماید.

به گفته‌ وی، ملت ایران با تأسی به رهبری از این امتحان پیروز بیرون می‌آیند که راه آن پیروی از مقام معظم رهبری و توجه به سنت‌های دینی در این مسیر است.

رییس قوه مقننه در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر این‌که تمرکز اصلی در کشور باید بر روی توسعه باشد و حواشی دیگر نظیر جنگ و جدل‌های سیاسی باعث انحراف ذهن می‌شود و فرصت‌سوزی را به دنبال دارد، خاطرنشان کرد: شاید عده‌ای چنین فکری برای کشور داشته باشند، اما باید توجه کرد که همان‌گونه که مقام معظم رهبری گفته‌اند همه باید به دنبال توسعه کشور باشیم و به آن توجه کنیم. بحث‌های سیاسی جایگاه خود را دارد که نباید اذهان را از تمرکز دور کند.

لاریجانی در همین زمینه، ایجاد فضای آرام و با مودت با مردم را برای تحقق سرمایه‌گذاری‌ها و رشد کشور لازم توصیف کرد و گفت: در فضای آشفته‌ سیاسی،‌ توسعه ایجاد نمی‌شود و باید فضا آرام باشد تا سرمایه‌گذاران تشویق شوند. باید با توجه به این مسائل، نقایص را دید و در کارها با مرجعی مقایسه کرد تا انحرافی ایجاد نشود.

رییس مجلس هم‌چنین به بحث تشکیل کمیته ویژه‌ پی‌گیری مسائل و حوادث پس از انتخابات در مجلس شورای اسلامی و تاکیدات مقام معظم رهبری برای پی‌گیری این تخلفات اشاره کرد و گفت: مجلس در این زمینه هیچ چیز پنهانی ندارد. ما این قضیه را پی‌گیری کردیم و پی‌گیری آن از طریق قوه قضاییه را نیز مورد تاکید قرار می‌دهیم که اگر کسی در این مسیر تعدی صورت داده به مجازات خود برسد. ضمن این‌که مقام معظم رهبری نیز در دیدار دانشجویان فرمودند که تخلفات و جنایات از سوی نیروهای ناآشنا باید مورد رسیدگی قرار گیرد که این مساله بدون وابستگی سازمانی آنها باید باشد و از معضلات دستگاه‌های اجرایی است.

وی تصریح کرد: اگر ما در کشور به حقوق و منافع ملت توجه داریم باید این کارهای خارج از مدار قانون و راه امام (ره) را که به منافع کشور ضرر می‌زند به اتمام برسانیم و رهبری نیز بر این مساله تاکید کردند و البته مردم در روز 9 دی اراده خود را نشان دادند. لذا خوب نیست که در برابر این خواست مردم ایستادگی کرد.

لاریجانی، سنت نبوی را نیز نهی این قبیل رفتارها عنوان کرد و گفت: کشمکش‌ها روحیه‌ خردمندی را از جامعه می‌گیرد. لذا باید برای توسعه کشور بستر مناسب فراهم شود و اگرچه ممکن است برخی از این حوادث امتحانی برای کشور باشد، اما باید به مشی گفته شده توسط مقام معظم رهبری توجه کافی صورت گیرد و مجلس نیز پی‌گیر است که امورات و بحث‌ها برابر قانون باشد و در نهایت نگاه داهیانه رهبری مبنای عمل قرار گیرد.

رییس مجلس در ادامه اظهارات خود در شورای اداری استان مرکزی با اشاره به در پیش بودن بررسی برنامه پنجم توسعه در مجلس، داشتن برنامه دقیق متناسب با سیاست‌های چشم‌انداز توسعه را راهگشاه توصیف کرد و گفت: ما در برنامه چهارم توسعه در استان‌های مختلف حرکت‌های خوبی داشتیم و باید این بار نیز از منابع درست استفاده کنیم تا خروجی‌های کلان وضع مطلوب‌تری داشته باشد.

وی اضافه کرد: بر مبنای گزارش‌های دولت و بانک مرکزی و براساس بررسی دیوان محاسبات و مرکز پژوهش‌های مجلس شاخص‌هایی که در طول برنامه پیش‌بینی شده بود تا به آنها دست یابیم مورد ارزیابی قرار گرفته که این مساله می‌تواند به تصویب برنامه پنج ساله پنجم کمک کند.

لاریجانی در تشریح برخی از این شاخص‌ها اظهار داشت: در بخش تورم در طول برنامه چهارم پیش‌بینی شده بود که متوسط 9/9 درصد را شاهد باشیم، اما ارزیابی عملکرد در طول برنامه نشان می‌دهد که میانگین 5/15 درصد را داشته‌ایم ضمن این‌که رشد نقدینگی با 33 درصد مواجه بوده است.

وی رشد سرمایه‌گذاری براساس پیش‌بینی برنامه را 2/12 درصد پیش‌بینی کرد که تنها 8/4 درصد آن محقق شده و بهره‌وری نیروی کار نیز به 5/3 درصد پیش‌بینی شده بود 6/1 درصد شده است.

لاریجانی رشد ناخالص داخلی در طول برنامه 25/6 صدم و رشد تولید ناخالص داخلی سرانه را 3/4 درصد توصیف کرد که براساس برنامه به ترتیب باید ارقام 8 و 6/6 درصد محقق می‌شد.

وی مجموع این ارزیابی‌ها را نشان دهنده این مساله عنوان کرد که با توجه به سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته برنامه چهارم با آنچه که محقق شده فاصله دارد که باید از طرف مجلس و دولت کالبدشکافی مناسبی در آن صورت گیرد.

رییس مجلس همچنین نرخ رشد هزینه‌های جاری را نیز بسیار بالا توصیف کرد و اظهارداشت: برای مثال در سال 83 هزینه‌های جاری 20 هزار میلیارد تومان برآورد شده بود که بلافاصله به 40 هزار میلیارد تومان رسید که نشان دهنده اختلاف 97 و گاهی 197 درصدی بودجه با برنامه چهارم است. این مساله باعث ذیق شدن بخش عمرانی بودجه می‌شود که نیاز به اصلاح دارد.

رییس مجلس همچنین بر اقتصاد مردمی تاکید کرد و گفت: با اقتصاد سوسیالیستی نمی‌توان کشور را اداره کرد و باید اقتصاد در دست مردم باشد.

رییس قوه مقننه همچنین یادآور شد:‌ دربرنامه چهارم پیش‌بینی شده بود که متوسط مالیات 25 درصد باشد، اما عملکرد دولت 30 درصد است اما نسبت مالیات به بودجه باید عدد 1 می‌شد که 40 درصد است.

اجرای سند چشم‌انداز توسعه‌ 20 ساله‌ی کشور را نیازمند انضباط کاری است

لاریجانی در بخش دیگری از اظهارات خود اجرای سند چشم‌انداز توسعه‌ 20 ساله‌ی کشور را نیازمند انضباط کاری دانست که بدون آن نمی‌توان به نتایج مناسبی دست یافت.

وی خاطرنشان کرد: از 290 آیین‌نامه ، دستورالعمل و اسناد دیگر که در برنامه برای نوشتن آنها تاکید شده بود براساس گزارش‌های مرکز پژوهش‌ها تنها 117 فقره یعنی حدود 40 درصد نوشته شده است و مابقی تحقق نیافته است، این مساله به معنای ماندن قانون بر روی کاغذ است.

وی ادامه داد: همچنین از 643 مورد حکم در برنامه چهارم ، برابر گزارش دیوان محاسبات 123 مورد یعنی معادل 19 درصد تحقق یافته و 70 مورد یعنی معادل 11 درصد تحقق نیافته است و 449 مورد معادل 70 درصد غیرقابل ارزیابی است.

وی تاکید کرد: باید انضباط را در برنامه پنجم درست پیگیری کنیم تا به شاخص‌های اصلی برسیم و از نظر انضباط کاری برنامه قابل ارزیابی باشد.

رییس مجلس در پایان خواستار بهبود روش‌های آبیاری به خاطر پایین بودن بهره‌وری و راندمان روش‌های آبیاری غرقابی و استفاده بهتر از منابع آب کشور شد.

پیش از سخنان رییس مجلس نماینده ولی فقیه در استان مرکزی، ‌دو تن از نمایندگان استان مرکزی در مجلس شورای اسلامی و استاندار استان مرکزی نیز در سخنانی توضیحاتی در مورد وضعیت و شاخص‌های توسعه استان مرکزی ارائه دادند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet