انتخابات ریاست جمهوری
1388/11/01 00:48:00
سرویس سیاسی
رییس مجلس با انتقاد از افزایش حجم دولت:

بخش زیادی از بودجه کشورصرف هزینه‌های جاری می‌شود

**رییس مجلس شورای اسلامی از افزایش حجم دولت انتقاد کرد و گفت: بخش عمده ای از بودجه سالانه تنها صرف هزینه های جاری دولت می شود.

به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت، علی لاریجانی چهارشنبه شب در جمع علما و روحانیون استان مرکزی در دفتر آیت الله دری نجف آبادی امام جمعه  اراک و نماینده ولی فقیه در این استان، با تاکید بر لزوم داشتن دقت نظر بیشتر در مسائل کنونی کشور اظهار داشت: نمی گویم که این مسائل جنبه بحرانی دارد، اما تاکید دارم که موضوع حساسی است که در صورتی که دقت لازم را داشته باشیم می توان از آن در جهت توانمند تر شدن کشور در حوزه سیاسی استفاده کرد.

وی به بعد خارجی مسائل اخیر اشاره کرد و گفت: باید حساسیت بیشتری در این حوزه به خرج داد زیرا فریب کاری در صحنه بین الملل از سوی آمریکا و افراد منطقه ای بیشتر شده است.

لاریجانی در تحلیل رفتار آمریکایی ها تاکید کرد: بنده هیچ تغییر مهمی در رفتار آمریکایی ها ملاحظه نمی بینم، اگر کسانی نسبت به این موضوع خوش خیال هستند به دام فریبکارانه آمریکایی ها گرفتار شده اند، آنها نه در افغانستان، نه در عراق، نه در منطقه ، نه درباره موضوع هسته ای و نه درباره جمهوری اسلامی ایران تغییر رفتار خاصی از خود نشان نداده اند.

رییس قوه مقننه اظهار داشت: دشمنان جمهوری اسلامی ایران به ویژه آمریکایی ها دریافت دیگری از شرایط فعلی دارند، تاکید کرد: فریبکاری آنها سبب شده است که امروز پوشیده تر عمل کنند که باید در این زمینه دقت نظر و فراست بیشتری به خرج داد و مسائل را اینگونه دنبال کرد.

وی با تاکید براینکه آنها بدنبال از بین بردن تجربه موفق دموکراسی در عراق هستند، خاطرنشان کرد: در حال حاضر آنها حرکت هایی می کنند تا بار دیگر همچون قصاب های قبلی عراق قدرت بیشتری یافته و کار از طریق آنان دنبال شود.

لاریجانی اظهار داشت: حوادث کشور در شش - هفت ماه گذشته منهای بحث ماهیت آن در داخل، به گونه ای بوده که خلل هایی در آن وجود دارد و دشمنان جمهوری اسلامی ایران به دنبال آنند که در این زمینه ماجرا جویی کنند. قطعا این راه غلطی است اما تصویر آنان این است که مجالی یافته اند تا تاثیرگذاری بیشتری داشته باشند و بتوانند در این بین رخنه کنند. به همین دلیل جدای از بحث هسته ای که همچنان تئوری آنها تئوری فرسوده چماق و هویج است فکر می کنند مجالی برایشان فراهم است.

رئیس قوه مقننه با تاکید بر اینکه یکی از شگردهایی که آنها دنبال می کنند پروژه تفرقه افکنی و دعوای میان شیعه و سنی در منطقه است، گفت: جلوه هایی از این موضوع را هم اکنون ملاحظه می کنیم اینکه به یک باره یک عالم سلفی راجع به آیت الله سیستانی سخنانی بگوید خیلی مهم است که چرا در این زمان؛ البته سعودی ها از این موضوع ابراز تاسف کردند ولی شرایط به این سادگی نیست.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: اخیرا در نشریه معتبر فارین پالیستی، آقای لری تحلیل مفصلی ارائه داده و در آن دلایل خود را برای توصیه به بوش برای عدم حمله به عراق تشریح کرده است و در آن تاکید کرده که ایران پیروز این میدان خواهد بود. این نشان می دهد آنها به قدرت ایران در منطقه حساس شده اند.

وی افزود: این تحلیلگر معتقد است که استراتژی غرب باید نه سازش و مصالحه باشد و نه جنگ، بلکه باید به دنبال تغییر رژیم در ایران باشیم و برای رسیدن به این منظور بر چگونگی استفاده اپوزسیون و ایجاد دولتی در تبعید و انتشار اخبار راست دورغ از طریق رسانه های فارسی زبان، آموزش تک تیراندازها، در اختیار قرار دادن تلفن های ماهواره ای به عده ای، تاکید کرده است که این امر موجبات گیج شدن نهادهای رسانه ای و اطلاعاتی را فراهم کرده و سبب می شود که عناصر رژیم رو در روی یکدیگر قرار گیرند.

لاریجانی با بیان اینکه در بیانات رهبر معظم انقلاب همواره بر تلاش دشمن در آسیب رسانی به کشور در همه سالهای پس از انقلاب تاکید شده است، افزود:باید توجه داشت که هدف آنها تغییر نکرده اما رفتارهای آنها در شرایط کنونی متفاوت است.

وی تاکید کرد: در همین راستا، اتفاقاتی که رخ داد و موضع گیری هایی که شد و برخی کارهایی که در شان انقلاب ما نبود صورت گرفت و به هویت اسلامی و جایگاه ایران ضربه زد.

رییس قوه مقننه ادامه داد: آنچه با آن در صحنه کنونی مواجه هستیم، تحرک ضد انقلاب و ضد دین است. چه آنچه در تشییع جنازه آیت الله منتظری رخ داد و چه حرکت هایی که در روز قدس و روز عاشورا صورت گرفت، که از جنس شعارهایی که داده می شد معلوم بود چه می خواهند و بعضا به ولایت فقیه نیز توهین شد.

وی افزود: سوال اینجاست که اگر شما به انتخابات اعتراض دارید. این اعتراضات چه ارتباطی به ولایت فقیه دارد؟ اینکه قضیه به این سمت رفت، غیر طبیعی است. زیرا ولایت فقیه ستون نظام و عامل ایجاد دموکراسی و دین گرایی در کشور است.

لاریجانی گفت: برداشت من این است که حرکت هایی که در شرایط فعلی انجام می شود به بحث حرکت سیاسی در داخل مرتبط نیست؛ بلکه عده ای به دنبال سوء استفاده از این شرایط هستند که با اصل مسائل دینی در انقلاب اسلامی مخالف هستند.

وی در مورد اعتراض های بعد از انتخابات، اظهار داشت: سوابق این افراد نشان از زحمات آنها در انقلاب دارد. موضعی که اخیرا رهبری در خصوص لزوم مشخص کردن صف بندی ها اعلام کردند به این دلیل است که اختلاطی در کشور ایجاد شده که باعث ضربه خوردن به کشور و جایگاه سیاسی این افراد می شود که باید توجه داشت ضد انقلاب از این رفتارها سوء استفاده نکند.

رییس مجلس در بخش دیگری از سخنانش ادامه داد: گروهی تحت عنوان دفاع از ولایت و رهبری، کارهایی می کنند که بنده مطمئنم مقام معظم رهبری با آنها مخالف است. کجای اسلام گفته که به دیگران فحاشی کنید و باعث اختلاف افکنی شوید.

لاریجانی با اشاره به روایتی از پیامبر اکرم در تقیبح تفرقه افکنی، تاکید کرد: این روایت حکایت از این دارد که اینگونه رفتارها باعث فتنه می شود و به جامعه صدمه می زند. هر کس باید در حوزه فعالیت و جایگاه خود سخن بگوید. مسلک رهبری این است که اسلامی که در حوزه های علمیه ترویج می شود، مبنای رفتارها قرار گیرد.

وی با اشاره اینکه در آستانه تدوین برنامه پنجم هستیم، گفت: از مجموع رفتارهای گذشته ملاحظه می شود، که متاسفانه حجم دولت در حال افزایش است و همه بودجه در بخش جاری هزینه می شود و بخش عمرانی کمتر مورد توجه قرار می گیرد.

لاریجانی ادامه داد: در برنامه چهارم قرار بود کل هزینه های جاری از محل درآمدهای غیر نفتی باشد که این امر تاکنون محقق نشده است و اکنون در مجموع نسبت بین درآمدهای غیر نفتی و مقایسه آن با بودجه جاری حدود 40 درصد است. زیرا هرسال هزینه های جاری در حال افزایش است.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری بر اجرای صحیح اصل 44 قانون اساسی، تصریح کرد: دلیل این تاکیدات این ست که ما چاره ای جز اینکار نداریم، بنابراین لازم است توازنی به وجود آوریم و الان باید کاری کنیم که صندوق توسعه ملی که توسط مجمع تشخیص مصلحت به تصویب رسید، جایگاه واقعی خود را بیابد.

لاریجانی گفت: حوزه‌های علمیه باید بتوانند به درستی از منافع کشور دفاع کنند و لذا همواره باید حوزه‌های علمیه مستقل باشند و بخش‌های فرهنگی و هنری رشد کنند.

وی ادامه داد: حوزه‌های علمیه متناسب با جمعیت رشد نیافته است برای بهره‌گیری مردم از حضور روحانیت باید تلاش کرده و زمینه‌های توسعه حوزه‌های علمیه را فراهم کنیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet