خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1388/11/02 15:04:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در نماز جمعه ساوه:

عملکرد آمریکا در قبال پرونده هسته ای ایران روشی فرسوده است

**رییس مجلس شورای اسلامی درخصوص بحث هسته‌ای ایران گفت: عملکرد آمریکایی‌ها در خصوص بحث هسته ای ایران روشی فرسوده و بهره‌گیری از سیاست بی‌خاصیت چماق و هویج است.

به گزارش خبرنگارخانه ملت علی لاریجانی پیش از ظهر امروز در خطبه‌های پیش از نماز جمعه‌ شهرستان ساوه، با یادآوری برخی فشارها که در طول 30 سال گذشته بر کشور وارد شده است، اظهار داشت: ما در مقاطع مختلف پس از انتخابات شاهد حوادثی بودیم که می‌توانست شوک‌های امنیتی در کشور ایجاد کند. ضمن این‌که سنگ‌اندازی‌هایی از طرف قدرت‌های غربی و استکبار علیه ملت ایران انجام می‌شد تا بتوانند موقعیت خود را که از دست رفته است، باز یابند.

 وی افزود: حضور جریان‌های تروریستی، فرقه‌ها، تجزیه‌طلبان و جنگ تحمیلی از جمله اقدامات و سنگ‌اندازی‌هایی بود که استکبار علیه ملت ایران انجام داد.

لاریجانی افزود: همین الان هم می‌بینیم که بحث‌هایی در مورد تغییر و اصلاح رفتار گذشته مطرح می‌شود که این‌ها نیز یک فریب جدید است. ملت ما در چارچوب قوانین اسلامی و پیروی از ولایت فقیه، جریان پیشرو اسلامی در منطقه را ایجاد و با آنها (غرب) به مقابله پرداخت.

وی ادامه داد: رییس‌جمهور جدید آمریکا اصرار داشت خود را باراک حسین اوباما معرفی کند. علی‌رغم این مسائل کارنامه‌ای که وی ارایه داد نشان می‌دهد که مسیر همان مسیر قبلی است و تنها زبان عوض شده است. نمونه‌ این مساله را در افغانستان و عراق که قصد تاثیرگذاری در سرنوشت انتخابات این کشور را دارند، مشاهده می‌کنیم.

لاریجانی درخصوص بحث هسته‌ای ایران گفت: عملکرد آمریکایی‌ها در خصوص بحث هسته ای ایران روشی فرسوده و بهره‌گیری از سیاست بی‌خاصیت چماق و هویج نیز نشان‌دهنده‌ این مساله است که آمریکایی‌ها فکر می‌کنند همان روش‌های قبلی جواب می‌دهد.

وی تصریح کرد: تلقی آنها این بود که ایران در قدرت سخت و مسائل علمی پیشرفت کرده و به راحتی نمی‌توانند با آن مبارزه کنند و لذا مدت‌ها در سازمان‌های اطلاعاتی‌شان بر روی بافت سیاسی، اجتماعی و مذهبی ایران مطالعاتی داشته‌اند که این مطالعات بر دلایل گرایش همگرایی شیعیان و رابطه‌ مردم با ولی فقیه و رهبری اشاره داشت. تلقی آنها این بود که برای تحت فشار قرار دادن ایران باید فتنه‌های درونی ایجاد شود که البته تلقی آنها اشتباه بود.

رییس مجلس خاطرنشان کرد: این فرآیند در قالب دامن زدن به اختلاف در داخل ایران و نیز جهان اسلام و اختلاف‌افکنی میان شیعه و سنی عنوان است.

وی افزود: آنها در داخل ایران دنبال مجالی برای دامن زدن به اختلافات در جهت فشارهای درونی و داخلی بودند. اما آن‌چه که در طی 30 سال گذشته توانسته ملت ایران را بر موج‌های آنها پیروز کند، پیروی از مبانی اسلامی، روحانیت و مرجعیت است که دفاع و پشتیبانی از ولایت فقیه، چه در زمان امام (ره) و چه در زمان آیت‌الله خامنه‌ای حامل پیشرفت و توسعه‌ی کشور بوده و هدایت رهبری باعث شده است که کشور در مسائل مختلف داخلی و منطقه‌ای سربلند بیرون آید.

لاریجانی تاکید کرد: رهبر انقلاب از همان ابتدا راه را برای همه روشن کردند، اما عده‌ای نفهمیدند و نخواستند که از این مسیر بروند؛ در حالی که ایشان همه را به مسیر قانون دعوت کردند، اما این مساله درک نشد و سایش‌هایی ایجاد شده و دشمنان از آن سوءاستفاده کردند.

وی گفت: به ولی فقیه که عامل ترقی کشور است توهین شد و این امر ساده‌ای نبود و روشن شد که جریان ضدانقلاب و ضددینی در پشت این قضیه است، ولی مردم اراده‌ خود را در روز 9 دی نشان دادند که پای انقلاب، رهبر و معارف اهل بیت با تمام هستی‌شان ایستاده‌اند.

نماینده قم ادامه داد: این مساله نعمتی برای ملت ایران است و امروز مجالی وجود دارد که افراد سرنوشت خود را درست تعریف کنند و در زمین حریف بازی نکنند. از لحاظ دینی ولی فقیه هرچه گفت باید فرد مومن از آن اطاعت کند و از لحاظ سیاسی نیز باید ولی فقیه را به عنوان اصل در وحدت کشور قرار دهیم.

رییس مجلس تصریح کرد: آن‌چه دشمن دنبال می‌کند، اختلاف‌افکنی است، آنها می‌خواهند از این طریق به ملت آزار برسانند که ملت جواب آنها را در روز 22 بهمن به صورت اساسی خواهد داد. امروز بیش از هر زمان دیگری احتیاج به بردباری و حرکت در چارچوب رهبری، افکار امام (ره) و وصیت‌نامه‌ی شهدا داریم و لذا باید بردبار باشیم و به دام نیافتیم.

وی افزود: ضمن این‌که صف ضدانقلاب و کسانی که با فکر دینی مشکل دارند را جدا می‌کنیم، باید بین مومنان اخوت و برادری ایجاد نماییم. این اقدام در جهت سنت نبوی است، که بر این اساس باید تمام تلاش‌ها در جهت پیوندها و نه اختلاف‌افکنی باشد؛ چرا که اختلاف‌افکنی باعث زدایش دین و ایمان می‌شود

لاریجانی با تاکید بر روشن و مشخص شدن مرزبندی جریان‌های سیاسی گفت: این به نفع همه‌ گروه‌هاست که مرزهای خود را با ضدانقلاب مشخص کنند. برخی از این جریان‌ها فکر می‌کنند که با این کار پیروانشان می‌ریزند، اما باید بدانند افرادی که ریزش می‌کنند طرفدار هیچ فرد و گروهی نیستند و لذا باید مسوولیت اخروی را گروه‌ها در نظر بگیرند.

وی افزود: باید در جامعه وحدت و مودت ایجاد شود تا فضای توسعه در کشور فراهم گردد.

رئیس مجلس با تاکید بر حل مشکلات نقدینگی صنایع، بانک‌ها و مسائل موجود بر سر راه کشاورزی و منابع آب کشور، در مورد بحث هدفمند کردن یارانه‌ها نیز اظهار داشت: بررسی هدفمند کردن یارانه‌ها در مجلس بیش از یک سال وقت گرفت و گروه‌های مختلف با دعوت در کمیسیون ویژه، نظرات خود را ارایه کردند و ما در مجلس تلاش کردیم وضعیت معقولی را تعریف کرده و ضمن صرفه‌جویی در منابع انرژی، با متانت و تدبیر برخورد کنیم تا خراشی در زندگی اقتصادی مردم ایجاد نشود.

وی گفت: زمان اجرای این لایحه پنج سال پیش‌بینی شده، ضمن این‌که کمک‌هایی نیز به مردم ارایه می‌شود و در بحث سیستم درمان نیز سرمایه‌گذاری‌های لازم صورت گرفته و بیکاران تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند.

لاریجانی ادامه داد: در جاهایی که لازم بوده دست دولت برای دادن مانور در جهت سامان دادن به کارها باز گذاشته شده تا به زندگی اجتماعی مردم کمک شود.

وی گفت: اجرای این لایحه عاملی برای تحقق اهداف شعارهای سال اصلاح الگوی مصرف است.

رئیس مجلس تصریح کرد:: با توجه به وضعیت صنعت و کشاورزی کشور باید در چارچوب اجرای این لایحه به این دو بخش نیز توجه می‌کردیم که در این راستا 30 درصد از این منابع را به این دو بخش اختصاص دادیم و در مجموع اگر این لایحه به درستی اجرا شود به نفع مردم خواهد بود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet