ایام محرم 1398
1388/11/03 20:12:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در دیدار رییس مجلس آفریقای جنوبی:

حضور بیگانه ناآرامی‌های منطقه را تشدید می‌کند

**رییس مجلس شورای اسلامی حضور نیروهای بیگانه را در منطقه باعث تشدید ناآرامی‌ها و بی‌ثباتی دانست و تصریح کرد: میلیتاریزم و لشکرکشی به منطقه کمکی به موضوع مبارزه با تروریزم و قاچاق موادمخدر نمی‌کند.

به گزارش خانه ملت، "ماکس سیسولو" رییس مجلس آفریقای جنوبی بعدازظهر روز شنبه سوم بهمن‌ماه با "علی لاریجانی" دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار، لاریجانی روابط بین دو کشور جمهوری اسلامی ایران و آفریقای جنوبی را خوب و رو به رشد توصیف کرد و گفت: سفر رییس مجلس آفریقای جنوبی به جمهوری اسلامی ایران می‌تواند افق جدیدی را در روابط و همکاری‌های فیمابین دو کشور در زمینه‌های مختلف سیاسی، پارلمانی و اقتصادی بگشاید.

لاریجانی با اشاره به تاریخ مشترک مبارزات مردم دو کشور در مبارزه با استکبار و استعمار، برچیده شدن نظام طاغوت در ایران و آپارتاید در آفریقای جنوبی را منشاء خیر و برکت برای مردم دو کشور عنوان کرد و اظهار کرد: زمینه‌های گسترش ارتباطات و مناسبات بین مردم و نظام‌های انقلابی دو کشور بیش از هر زمان دیگر فراهم شده است.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به ظرفیت‌های پارلمانی دو کشور در جهت تسهیل گسترش مراودات و همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی، بر حمایت مجلس شورای اسلامی از هرگونه توسعه مناسبات بین دو کشور تاکید کرد.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مسائل و تحولات منطقه‌ای و جهانی، حضور نیروهای بیگانه در منطقه را باعث تشدید ناآرامی‌ها و بی‌ثباتی دانست و گفت: میلیتاریزم و لشکرکشی به منطقه کمکی به موضوع مبارزه با تروریزم و قاچاق موادمخدر نمی‌کند.

وی در ارتباط با موضوع هسته‌ای کشورمان نیز یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران از ابتدا همکاری صادقانه‌ای را با آژانس داشته است و چنانچه تعامل غرب و آمریکا با برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز ایران واقعی و به دور از فریب‌کاری باشد رسیدن به راه‌حل نهایی دور از انتظار نخواهد بود.

در ادامه این دیدار "ماکس سیسولو" رییس مجلس آفریقای جنوبی ضمن ابراز خرسندی از سفر به کشورمان، جمهوری اسلامی ایران را کشوری متمدن، قدرتمند و برخوردار از ظرفیت فراوان برای رشد توصیف کرد و گفت: این سفر تاکیدی بر اهمیت روابط و همکاری‌ دو کشور در زمینه‌های مختلف و لزوم گسترش مناسبات فیمابین است.

وی در ادامه با اشاره به تاریخ مبارزات مردم کشورش با آپارتاید، از جمهوری اسلامی به عنوان کشوری که الهام‌بخش مبارزات مردم آفریقای جنوبی علیه آپارتاید بوده نام برد و گفت: امروزه خرسندیم که روابط دو کشور از رشد مناسبی برخوردار بوده و با ظرفیت‌های موجود برای توسعه مناسبات ایجاب می‌کند که گام‌های بزرگتری در این راستا برداشته شود.

وی در ادامه جمهوری اسلامی ایران را دوست کشورهای قاره آفریقا به ویژه آفریقای جنوبی توصیف کرد و گفت: شالوده مناسبات و همکاری‌های دو کشور بسیار مستحکم است.

رییس مجلس آفریقای جنوبی در ادامه با انتقاد از رفتار دوگانه آمریکا در قبال مسئله هسته‌ای ایران، آن را مزورانه خواند و ضمن تاکید بر حمایت آفریقای جنوبی از فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران گفت: سکوت آمریکا در برابر فعالیت‌های هسته‌ای اسرائیل که دارای سلاح هسته‌ای است و همه بدان واقف‌اند، منافقانه و بحث‌انگیز است.

رییس مجلس آفریقای جنوبی در پایان خواستار فعال‌تر شدن بخش‌های پارلمانی در تسهیل امور مربوط به تحقق مفاد توافق نامه‌های دوجانبه و گسترش ارتباطات سیاسی، اقتصادی و تجاری در بالاترین سطح ممکن شد.

وی در این راستا از رییس مجلس شورای اسلامی برای انجام سفر رسمی به آفریقای جنوبی دعوت به عمل آورد که دکتر علی لاریجانی با استقبال از این دعوت ابراز امیدواری کرد این رویداد در موقع مقتضی صورت پذیرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet